«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

12 серпня – День Іоана Воїна

12 серпня, за релігійним календарем українці вшановують пам’ять Святого мученика Іоанна Воїна, який служив в імператорському війську Юліана Відступника. Поряд з іншими воїнами він був посланий переслідувати і вбивати християн.

Православна церква 12 серпня вшановує пам’ять святих Сили і Силуана. Ці апостоли були учнями святого Павла. Поширена традиція 12 серпня зривати лопухи з трьох різних кущів і прикладати їх до ніг, якщо в цій області спостерігаються больові відчуття.

Відзначали, що до 12 серпня встигає жито, і якщо відбувалося саме так, то говорили, що колос буде міцним і можна сподіватися на багатий урожай. Також вважалося, що у Силін день навіть слабкий мужик богатирем стає. Прикмети говорили: саме зараз потрібно багато працювати, щоб в інші дні бути здоровим, могутнім і активним. Проводилися 12 серпня різні обряди, спрямовані саме на те, щоб надати сил людині.

Крім того, у православній церкві 12 серпня служаться молебні на честь святих Сили і Силуана. Ці апостоли були учнями святого Павла. Згідно з переказами, в Єрусалимі приблизно у 5 1 року відбувся Собор апостолів, в результаті якого Павло і Варнава були відправлені в Антіохію для того щоб роз’яснити послання собору. Разом з ними туди вирушив і Сила, який намагався допомагати Павлу у всіх справах. Так, з проповідями апостоли відвідали Кілікію, Сирію, Філіппи і Македонію. В Коринті Сила був висвячений в статус єпископа. Протягом життя він здійснив безліч добрих справ і чудес. Що стосується Силуана, то він довгі роки мандрував поки не став учнем апостола Павла, який висвятив його в статус єпископа Солунського. Проте вчені також схиляються до того, що Сила і Силуан – це одна людина, про що і говорить схожість імен. У будь-якому випадку, свято завжди мав подвійну назву.

Історія свята

Святий Іоанн, за походженням слов’янин, служив у війську в царювання імператора Юліана Відступника і разом з іншими воїнами був посланий вбивати християн. Юліан, рідний племінник імператора Костянтина Великого, царював з 361 до 363 року.

Відступником він називається тому, що будучи з дитинства християнином, по вступі на престол відрікся від християнської віри і став ревним язичником. Бажаючи послабити християнство і відновити в римській імперії падавше язичництво, він вживав проти християн спершу хитрі заходи, а потім перейшов до заходів насильства, хоча і не споруджував загального гоніння.

Святий Іоанн, хоча зовні здавався виконавцем нечестивого справи, дорученої  імператором, насправді таємно надавав християнам чималу допомогу. Будучи сам християнином, він переховував одновірців, допомагав їм грошима, їжею і одягом, а християн, ув’язнених у темниці, відвідував і втішав словом любові, співчуття і схвалення.

Дізнавшись про це, Юліан наказав привести Іоанна до Константинополя, щоб передати суду і страті. Святого довго катували і мучили, але не могли зломити його і на закінчення кинули в темницю, де він пробув до смерті Юліана Відступника.

Отримавши свободу, святий Іоанн до глибокої старості продовжував вести праведне життя, вправляючись у молитві та пості, відвідуючи хворих і втішаючи скорботних. Так він прикрашав своє життя і вдосконалював себе в чесноті.

Провівши життя свою так Богоугодно, він відійшов до Господа і був похований на тому місці в Константинополі, де ховали подорожніх. Після кончини своєї св. Іоанн звершував багато чудес.

Святому Іоанну моляться за ув’язнених, а також він викриває злодійство та допомагає знаходити втрачене і викрадене.

Силуан і Сила 12 серпня: історія та традиції свята

Як свідчать церковні перекази, після того, як в 51 році в Єрусалимі відбувся Собор апостолів Павла і Варнаву відправили в Антіохію для роз’яснення соборного послання. Тоді з ними був і Сила, який постійно допомагав Павлу у всіх справах. В Коринті Силу висвятили в єпископи. За своє недовге життя цей святий здійснив багато чудес. Силуян теж був учнем апостола Павла. Після багатьох років мандрів він став єпископом Солунським. Наші предки в цей день приділяли особливу увагу житу: «На Силу і Силуана жито буває п’яне», — тобто повне зерном і хилиться до землі. Можна приступати і до посіву озимого жита: «Посієш жито на Силу — народиться сильно»; «Сила хліб солить», – говорилося в народі. Також слов’яни вірили, що в це свято у людей, тварин і рослин стає більше сил і енергії. При цьому вважалося, що на Силуана та Силу відьми напиваються молока і вмирають. Нечистій силі приписували здатність доїти корів до смерті.

Народні прикмети на 12 серпня

  • У цей день безсилий набуває сили і богатирем живе.
  • Посієш жито – народиться сильно.
  • Похмура і прохолодна погода – найближчим часом опадів не буде.
  • Зорі мерехтять на світанку – до дощу.
  • Вітер 12 серпня  -до затяжної негоди.
  • Прохолодно на Силин день – найближчими днями опадів не буде.
  • Дрібний дощ 12 серпня – дощі будуть ще декілька днів.
Все буде Україна