13 січня – День святої Меланії Римлянки, Щедрий вечір: традиції, обряди та народні прикмети
13 січня у православному світі вшановують пам'ять християнської святої Меланії Римської. За народним календарем дата отримала назву Василів вечір, Щедрий вечір, інформує Ukr.Media.
Хто така свята Меланія?
Свята Меланія (384-439) була молодшою дочкою сенатора Валерія Публіколи.
До християнства її привела бабуся по батькові - Меланія Старша, яка після смерті чоловіка дала обітницю цнотливості, роздала свої багатства бідним і вела аскетичний спосіб життя.
Батько бачив в дочці спадкоємицю, і коли тій виповнилося 14 років, видав її насильно заміж за багатого юнака Апініана. Дівчина благала чоловіка жити в непорочності, але під впливом батьків він наполіг на народженні дітей, щоб продовжити рід. Першою у Меланії народилася дочка, яка померла через кілька років після народження. Другою дитиною був хлопчик, який помер відразу після пологів. Після того що сталося Меланія сильно захворіла. Чоловік, бачачи її страждання, пообіцяв Господу дати обітницю цнотливості, якщо вона одужає. Меланія чудесним чином зцілилася, і Апініан виконав свою обіцянку.
Через кілька років батько Меланії сильно захворів і зрозумів, що дні його полічені. Він покликав до себе дочку і на смертному одрі просив вибачення за свої вчинки, благаючи молитися за нього.
Після смерті батька Меланія з чоловіком продали свій маєток в Італії і поїхали в Північну Африку. На виручені від продажу кошти вони допомогли багатьом бідним і хворим, давали гроші на відновлення церков. У 417 році Меланія разом з чоловіком і матір’ю переїжджають до Палестини. Свята прожила там 22 роки. Відчуваючи наближення смерті, Меланія їде до Віфлеєму. Де бере участь у Різдвяній службі. Померла вона 31 грудня, сказавши перед смертю: «Як завгодно було Господу, так воно й є».
Обряди й традиції цього дня
Наші предки вірили, що ввечері 13 січня Бог з неба оглядає всі будинки і господарства. Тому з ранку наводили скрізь порядок - жінки у будинках, чоловіки на обійстях все вичищали.
Потім готували святкові страви, щедро годували домашню худобу. Купалися самі, одягали чистий одяг і приймалися за вечірню трапезу.
Обов'язково в день Меланії готують млинці і примовляють: «Хай в новому році всі росте на полях, як млинці на дріжджах».