«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

16 липня – Маків день

16 липня – Маків день, Мокій і Демид. В цілому, цей день вважали нещасливим, а тому, 16 липня намагалися не братися за нові справи. 

Жили вони в часи правління імператора Максиміліана і були відомі як ревні християни. У період організованих гонінь Мокій і Марк були арештовані і язичники намагалися змусити їх поклонятися ідолам. Згідно з переказами, коли святих підводили до жертовника, то перед ними вийшла маленька дитина, яка стала заважати їм і не давала пройти. Тоді язичники жорстоко побили дитину, після чого брати ще більше зміцнилися в своєму переконанні не кланятись ніяким ідолам і продовжувати славити Ісуса Христа. У результаті, вони були обезголовлені і загинули за віру.

Крім того, 16 липня вшановується пам’ять благовірних князів на ім’я Костянтин і Василь Ярославські, які проживали в період навали хана Батия. Володимир помер в результаті тривалої хвороби, а Костянтин загинув, беручи участь у битві з полчищами татар.

Цей день вважався в народі нещасливим, тому на Мокія краще не починати нових справ і взагалі слід бути обережним. Саме на Мокія селяни відправлялися збирати Мак.

Ще одна назва свята 16 липня – Стожари. Саме так слов’яни називали скупчення Плеяди, що була в сузір’ї Тельця. Поява його обіцяло удачу мисливцям, інакше в ліс, навпаки, не варто було вирушати, бо видобутку не буде. З особливою шаною слов’яни ставилися до зірок, оскільки вважали, що це ангели запалюють світло у вікнах своїх будинків (не тільки 16 липня) і дивляться на людей з небес.

Тривав 16 липня сінокіс, і вважалося, що варто поквапитися з роботами, адже попереду були дощі, а потрібно було встигнути запастися кормом для худоби.

16 липня: традиції і звичаї

У народі день прозвали маковим, тому що в цей період сіяли мак. Ця рослина з давніх пір застосовували в кулінарії, народній медицині та магії. Вважається, що особливо добре мак росте на полях битв. Існував переказ, що кров загиблих воїнів піднімається з землі і перетворюється в криваві макові квіти, які просять живих молитися за упокій грішних душ загиблих. У деяких місцях мак називали квіткою-приведенням, і дітям не дозволяли гуляти в місцях, де він росте. Пов’язано це з боязню того, що рослина може висмоктувати людську кров.

У минулі часи вірили, що мак здатний протидіяти нечистій силі. Це вірування пояснюється тим, що рослина має снодійні властивості, тобто може приспати ворожих людині духів.

Мак активно використовується в народній медицині. Препаратами, виготовленими на його основі, лікують кашель, діарею, дизентерію, патології сечостатевої системи. Використовують рослину і в кулінарії. Її насінням посипають хлібобулочні вироби. Ще з насіння готують макове масло і начинку для рулетів і пирогів.

Крім того, насіння дикого маку є потужним оберегом. Його бажано освятити в церкві в Медовий спас (14 серпня), а потім завжди носити з собою. Це вбереже вас від неприємностей і нещасних випадків. Якщо цими зернами обсипати дім, то це захистить його від будь-яких бісівських хитрощів.

Раніше мак сипали в взуття нареченим, щоб захистити їх від відьом і чаклунів. За легендою, поки відьма не перерахує всі макові зерна, вона не зможе нашкодити молодим. У південній Русі за допомогою насіння маку викликали дощ. Його незліченну кількість в народі пов’язували з дощовими краплями. Під час посухи макові зерна сипали в один, три або дев’ять колодязів.

Через велику кількість насіння в народі мак вважався символом достатку і багатства. Зернятка змішували з курячим кормом в надії, що птахи будуть краще нестися. Сьогодні рослину використовують при виготовленні оберегів, для ворожіння і як засіб для заклинань.

Ще дата 16 липня в календарі отримала назву Стожари. У народному розумінні, Стожари – це і назва свята, і полярна зірка, навколо якої на прив’язі ходить кінь, і високі кілки, навколо яких насипані стоги.

У Маків день ставили сінешні стоги. У деяких місцях було прийнято останній стіг сіна розкидати по лугах. Якщо ж в Маків день починався дощ, а дощі в цей період бувають часто, селяни на луки приводили своїх дітей, які бігали з непокритою головою навколо стогів і просили, щоб Стожари дощі прогнали.

Народні прикмети 16 липня:

  • Постійно чути гуркіт грому під час грози – чекай тривалої негоди
  • Мошки і комарі в’ються колами – прикмета того, що в найближчі сім днів встановиться гарна погода
  • Павук виходить з гнізда і тче нову довгу павутину — на гарну погоду
  • Комарі літають роєм – на гарну погоду
Все буде Україна