16 серпня - Антонія Римлянина
У православній церкві 16 серпня вшановується пам’ять Антонія Римлянина або Антона Вихревія. Цей православних святий жив у XI-XII століттях.
У народі Антон був відомий тим, що 16 серпня сміливі люди вирушали на перехрестя «вихори вартувати». При появі вихору необхідно було увіткнути в нього ніж, тримаючи в руках голову півня.
Історія
Антоній Римлянин жив у XI-XII століттях. У житії святого, датованого XVI століттям, говориться, що Антоній був народжений і виховувався в родині православних римлян. Він рано став сиротою і велику частину спадщини роздав бідним. Частину викинув у море, а сам прийняв чернечий постриг. Після початку гонінь на послідовників православної віри обитель Антонія була розорена, і йому довелося близько 1 року прожити всередині скелі біля моря, де він проводив час у роздумах про Бога і молитвах. Одного разу Антоній стояв біля підніжжя скелі, і в якийсь момент відламався камінь під його ногами.
Святий чудесним чином впав разом з каменем в море і проплив на ньому через Середземне море, Атлантику, Ладозьке озеро, Неву і Волхов. Незадовго до свята Різдва Пресвятої Богородиці Антоній опинився на території Новгорода. Переказ свідчить, що спочатку Антоній не розумів нічого з того, що йому говорили, але після досконалої молитви зміг вимовляти російські слова.
Місцевий єпископ Никита сприяв тому, щоб Антоній залишився в Росії і заснував монастир, присвячений Різдву Богородиці на честь його чудесного порятунку. На купівлю земель Антоній витратив частину свого майна, яке раніше викинув у море – його згодом виловили рибалки саме в Новгороді. Приблизно 16 років управляв обителлю Антоній, а після його смерті наступником став інок на ім’я Андрій.
Народні прикмети на 16 серпня
- За погодою 16 серпня визначають, яким буде жовтень
- Сильний вітер – зима буде сніжною
- На Антона дощ пішов – негода триватиме ще кілька днів
- Сильний і прохолодний вітер 16 серпня – буде сувора зима
- Теплий вітер – взимку буде багато снігу, але сильні морози не вдарять