«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

19 січня – Хрещення Господнє. День великої сили води: традиції, обряди та прикмети

Як правильно зібрати воду? Чи обов'язково купатися в ополонці?

 

19 січня православні християни відзначають велике двунадесяте свято Хрещення Господнє. За церковним календарем дата отримала також назву Богоявлення, інформує Ukr.Media.

Що означає свято?

Святкування Хрещення Господнього встановлено на честь того дня, коли Іван Хреститель хрестив у річці Йордан тридцятирічного Ісуса Христа. Під час обряду на Ісуса зійшов Святий Дух у вигляді голуба, і в цей же час небесний голос вимовив: «це Мій улюблений Син, в якому моє благовоління».

Від цієї події пішла друга назва свята - Богоявлення (тобто Бог одночасно з'явився у всіх трьох іпостасях).

Обряди й традиції цього дня

Головною Хрещенською традицією на Русі здавна було і залишається водосвяття. Тому в народі свято назвали Водохреща.

Щоб правильно відзначити це свято, перш за все треба відвідати церковні богослужіння - ранкову і вечірню служби 18 січня, святкову літургію 19 січня.

Напередодні свята необхідно витримати одноденний строгий піст.

Як сьогодні заготовити найсильнішу воду? Всі обряди і ритуали з водою

19 січня після ранкової церковної служби проводиться «ходіння на Йордань» і водосвяття. Господь зійшов у річку Йордан і взяв на себе тяжкості гріхів і смерті, тим самим зробив воду стихією життя.

Отримавши від Бога особливу благодатну силу, вода в цей день наділена здатністю очищати людини, удосконалювати її і відроджувати до нового життя.

У день Хрещення в будь-якому джерелі, будь то море або мала річечка, вода набуває небувалу цілющу силу, вона здатна підняти на ноги навіть смертельно хвору людину.

За народним повір'ями, хто в цей день першим набере цілющу воду з криниці чи ополонки на річці, той весь рік хворіти не буде.

Воду в церкві освячують двічі - у Водохресний Святвечір ввечері 18 січня, і в саме свято 19 січня. Вона називається агіасма.

Набирають її тільки в чистий посуд, допустимо використовувати скляні та пластикові пляшки, але не з-під алкоголю. Не варто набирати святу воду відрами, буде досить декількох літрів.

Це - дуже сильна вода, з плином часу вона не псується і не втрачає своїх цілющих властивостей.

По поверненні з церкви святою водою необхідно окропити житло і всі господарські споруди, дати випити членам сім'ї і напоїти домашню худобу.

Воду, що залишилася, треба дбайливо зберігати в чистому місці, бажано поблизу ікон. Але зберігати - це не означає поставити і забути про неї.

Кожна віруюча людина повинна щодня вранці випивати натщесерце пару ковтків освяченої води.

Щоб її вистачило на весь рік, поступають наступним чином:

1. Наберіть в чистий посуд (пляшки, графин або глечик) джерельної або водопровідної відстояної води.

2. Зверху налийте ложку освяченої води. Тепер вся набрана в посудину вода стає такою ж сильною і цілющою. Недарма кажуть: «Крапля Хрещенської води і море святить».

3. Пийте таку водичку щоранку, читаючи перед цим спеціальну Молитву на прийняття просфори і святої води».

Що стосується купання в ополонці 19 січня, то це хороша традиція, але останнім часом вона дещо втрачає справжній сенс.

Священнослужителі дуже жалкують, що зараз у свято Хрещення багато хто прагне не в храм на службу, а до ополонки, тому що це стало модним обрядом.

Деякі люди вважають, що занурившись в Йордані, вони змивають всі гріхи, накопичені за рік. Таке судження не те що неправильне, воно блюзнірське. Тому традиція купання в холодній ополонці 19 січня не є загальнообов'язковою.

Народні прикмети 19 січня

Якщо на Водохреща суворий мороз, значить, рік буде родючим. В народі навіть склали з цього приводу приказку: «Коли Водохресний мороз над Стрітенським та Різдвяним верх візьме, чекай врожайного року».

Зоряна ніч на 19 січня віщує літом багатий урожай ягід і гороху.

Все буде Україна