«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

2 серпня - День святого пророка Іллі

У православній церкві 2 серпня вшановується пам’ять святого пророка Іллі, який, згідно з історичними відомостями, жив у IX столітті до нашої ери і був відомий як ревний християнин, активно боровся з ідолопоклонством і нечестием. Відомо, що саме пророк Ілля був узятий живим на небо – про це сказано в Біблії. Так, Ілля вирушив до Бога на вогненній колісниці, після чого його стали називати не інакше, як громовержець. В день його пам’яті влаштовували хресний хід і молилися про дощ або ясній погоді.

рацювати в день Іллі небажано, оскільки існувало вірування, що святий може покарати людину неврожаєм і хворобами. Селяни вважали, що 2 серпня на білий світ виходять все гади і дикі тварини, а тому, намагалися не випускати худобу на пасовище. Була поширена прикмета, згідно з якою не можна впускати в будинок кішок і собак – це може залучити блискавку, якою селяни дуже боялися.

Історія свята Ільїн день

Ілля-пророк народився за 900 років до Різдва Христового. Коли дитина з’явилася на світ, його батькові Соваку прийшло видіння: благовидні мужі розмовляли з хлопчиком, сповивали вогнем і живили полум’ям вогненним. Видіння виявилося пророчим. В юнацтві Ілля пішов у пустелю. Він ревно молився і дотримувався суворого посту.

Пророк був прикладом цнотливого життя. Він боровся з ідолопоклонством, здійснював чудеса в ім’я Господа. Ілля був покликаний служити царю Ахаву, який поклонявся Ваалу (сонцю). Ілля, за словом Господа, закликав людей звернутися до істинного Бога, інакше царство спіткає голод.

Цар не послухався пророка, і в країні настала посуха. Через рік Ілля знову оголосив людям про те, що всі біди відбуваються через поклоніння Ваалу. Щоб “розбити” оману ізраїльтян, Ілля запропонував зробити два жертовника: один Ваалу, а інший Бога, і сказав: “Принесемо жертви, і якщо вогонь з неба зійде на жертовник Ваала, значить, він істинний Бог, а якщо ні, то ідол”. Згідно з переказами, пророка живим забрали на небо. Туди він помчав на вогненній колісниці, запряженій чотирма білими кіньми, залишивши після себе свого духовного учня Єлисея.

Вважається, що на небі Ілля чекає другого пришестя Христа, щоб знову повернутися на землю.

Перший православний храм на Русі був побудований в Києві саме на честь Іллі-пророка ще до офіційного Хрещення Русі.

День Іллі 2 серпня – історія свята та традиції

За народними повір’ями, сонце – це колесо від колісниці Іллі-пророка, Чумацький шлях – дорога, якою їздить пророк, запряжений вогненними кіньми, від чого і відбувається грім. Згідно з легендою, Ілля 33 роки “просидів сиднем”, а після був зцілений і піднесений на небо. Сестра Іллі – Вогняна Марія – приховує від нього день його свята, інакше він від радості поб’є блискавками увесь світ. Оскільки Ілля має величезну силу, Богу доводиться стримувати її.

Щоб захистити своє житло від грому і блискавок у Іллів день робилися найрізноманітніші заходи. Також в цей день була категорично заборонена будь-яка робота – вважалося, що можна накликати на себе гнів Іллі-пророка, який жорстоко покарає.

Замість роботи влаштовувалася пишна спільна трапеза, яка нерідко об’єднувала жителів сусідніх сіл. Після застілля традиційними були гуляння молоді – ігри, хороводи, пісні й танці.

В Іллів день також прощалися з літом – вважалося, що “Ілля одягає перший зі своїх семи кожухів” і з’являються перші ознаки осені.

Що не можна робити день пророка Іллі 2 серпня

Вважалось, що у цей день не можна дивитися в дзеркало. Особливо це попередження стосувалося літніх і хворих людей. Пояснювали це тим, що 2 серпня посилюється вплив задзеркаля і дзеркало може витягати життєву силу людини, яка дивиться в нього.

У день Іллі і після нього купатися не можна. Навіть є приказка: «До Іллі мужик купається, а після – з річкою прощається». Вважалося, що за тиждень до свята і після нього купатися небезпечно, тому що. водяний або русалка можуть утягнути в воду.

Існує й інша версія: купатися у водоймах 2 серпня не можна, так як вода в них зневажена чортом, який викупався в ній.

Не можна 2 серпня випускати на вулицю домашніх тварин.

Не можна стояти на перехрестях, адже там збирається нечисть.

Існувало вірування, що 2 серпня не варто працювати в полі, тому що може вбити блискавкою.

2 серпня заборонялося стояти під деревом. Ця заборона має логічне пояснення, якщо розглядати її в контексті “техніки безпеки” під час грози. 

Народні прикмети на 2 серпня

Глухий грім на Іллю віщує невеликий дощ, і навпаки, сильна злива почнеться, якщо на Іллю чути гучний грім

Безперервно грім гримить – чекай сильного граду

Дощ на Іллю віщує хороший врожай зернових у наступному році

Вранці 2 серпня на небі хмар багато – у наступному році потрібно проводити ранній посів та очікувати такого ж раннього врожаю. Якщо небо опівдні затягнуло, то посів буде середнім. Небо насупилося до вечора – чекай пізнього посіву і поганого врожаю.

Не можна їсти суницю після Дня Іллі – інакше засипати станеш.

Все буде Україна