«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

21 квітня – День святого Іродіона

21 квітня  всі православні християни згадують святого Іродіона. Також в народі цей день називають днем Вадима Ключника, Родівоном. Іродіон був єпископом, родичем апостола Павла. Разом з Петром і Павлом Іродіона стратили за віру в Ісуса Христа при римському імператорі Нероні.

Ким був апостол Родіон?

Він жив у I столітті, в Греції в невеликому містечку Патрасі служив єпископом. Серед родичів Родіона був сам апостол Павло, разом вони стали розповсюджувачами християнського вчення, завдяки їм безліч людей перейшли від язичництва до віри Христової. Під час знаходження у влади римського жорстокого імператора Нерона Родіона піддали мученицькій смерті.

21 квітня – День святого Руфа

21 квітня святкуємо День святого Руфа, святого “гадюшника”.

За народним віруванням, цього дня не можна ходити в ліс, бо там “повзають гадюки, і вони дуже кусливі в цей день, бо це, бач, їхній день”.

Якщо гадюка все ж вкусила, людина має бігти одразу до води. Якщо добіжить швидше за гадюку – має шанс жити, вимочуючи рану у воді та промовляючи народні заклинання, якщо ж гадюка добулася першою – нема рятунку людині, мусить померти.

Народна відраза до цих тварин збереглася у таких прислів’ях: “Не грій гадину в пазусі, бо вкусить”, “Гадюка хоч не вкусить, та засичить”, “Гадина в його словах дихає!”, “Гадину за пазухою має!”, “Чужими руками добре гада ловити”.

На Херсонщині вірять, що в цей день вилітає з вирію зозуля – “ключниця того раю, де живуть взимку змії і птиці”.

Цього дня все в природі починає інтенсивно рости, а птахи прилітати з вирію.

21 квітня – традиції, звичаї та обряди дня

За повір’ям, у цей день сонце зустрічається з місяцем і розкриваються річки.

Родіон-льодолам лід на річках ламає.

Якщо зустріч добра – день ясний і хороше літо, а худа – негода і погане літо.

Вважалося, що сонце з місяцем після першого морозу розходяться в різні боки. І з тих пір не зустрічаються один з одним до самої весни. Коли ж вони зустрінуться навесні, то довгий час розповідають один одному про своє життя, про те, де вони були і що бачили.

Іноді траплялося, що на цій зустрічі місяць з сонцем доходили до сварки. Якщо таке станеться, то чекали землетрусу. У цій сварці люди звинувачували місяць, називаючи його гордим і завзятим. Сонце, на відміну від нього, відрізнялося доброю вдачею. У давнину його шанували як милосердне божество, готове завжди прийти на допомогу людині. Але допомагає воно тільки добрим людям, а злих нещадно карає. Якщо ж своєю негідною поведінкою люди розгнівали сонце, то воно буде метати в них вогняні стріли (сонячні промені), і настане посуха.

У сказаннях сонце уявлялося як в чоловічому (чоловік місяця), так і в жіночому (дружина місяця) подобі. Вірили, що сонячного світла боїться нечиста сила. З настанням ранку нечисть ховається в глибокі печери і нори, щоб уникнути зустрічі. Тому червоний колір, шанований з давніх-давен на Русі кольором сонця, вважався прекрасним оберегом.

Частина прислів’їв дня побудована на обіграванні імен святих з урахуванням реального стану природи в даний час.

На святого Руфа дорога руйнується.

На Руфа земля рухнула.

На Агафія-Руфа земля рухне.

Під словосполученням «земля рухне» мали на увазі, що ґрунт починає відтавати і приймати в себе воду, а селянам пора приготуватися до оранки. Селяни в цю пору з нетерпінням чекали виходу порожньої води з полів і настання теплих днів, коли можна почати орати землю. З Руфа-Родіона готуються, а якщо погода дозволяє, то і починають орати землю під овес. Саме до цього дня приурочено вираз: готуй соху, паші під овес.

Зараз дійсно найсприятливіший час для посіву вівса – вологий ґрунт і досить тепло.

Навесні годину пропустиш, роком не надолужиш.

Овес сій хоч в воду, та в пору.

Овес сій в бруд – буде не марний твій труд.

Селяни добре знали клімат і природу своєї місцевості. Вони не помилялися з вибором часу сівби, тому що спиралися на декілька ознак, зіставляли різні природні явища, поведінку птахів, тварин, комах та інше. Вони розуміли, що все в навколишньому світі пов’язане між собою. Селянське око було пильним, а сам хлібороб не тільки відчував, але і цінував гармонію в природі.

Величезне значення надавалося розкриттю річок від льоду. Полу воду вважали цілющою, наділеною силою напору і руху. Її збирали і застосовували в різних цілях. Порожнисту воду використовували бджолярі в день Зосими-пасіки (30 квітня). Під час повені її набирали і зберігали протягом року. Влітку таку воду тримали на пасіці, взимку – в бджолянику. Полою водою вмивалися хворі лихоманкою.

Річці, що звільняється від льоду, співчували. Нерідко її порівнювали з вагітною жінкою, яка готується народити.

Народні прикмети на 21 квітня Родіонів день

 • Світлий, ясний день обіцяє настання тепла.
 • Прикмети на 21 квітня кажуть, що кожен, хто дає сьогодні обіцянку, волею-неволею, а виконає його.
 • Сьогодні хороший день для укладення шлюбу. Весілля у цей день обіцяє щасливе сімейне життя.
 • Якщо з раннього ранку туман по землі стелиться, значить, дощів до початку травня не буде.
 • Сьогодні не можна сваритися, а в поганому настрої будеш ще тиждень перебувати.

Що не варто робити 21 квітня

 • хрестини дитини, обряд вінчання в церкві, весілля;
 • не починайте важливих і нових проєктів;
 • не займайтеся роботами в саду і городі;
 • не виконуйте ніяких операцій з грошима (великих інвестицій, покупок, угод і продажу);
 • не варто полювати та рибалити;
 • не вирушайте в далеку дорогу, не починайте подорожувати;
 • не робіть педикюр і манікюр, не відвідуйте косметологічні та стоматологічні кабінети;
 • візит до перукаря для стрижки, завивки або фарбування волосся краще перенести на інший день;
 • не призначати планових хірургічних операцій;
 • не вступайте в суперечки й конфлікти, в цей день люди дуже агресивні.
Все буде Україна