25 липня – Прокла-плакальника
У православній церкві 25 липня вшановується пам’ять святих мучеників на ім’я Іларія та Прокл, постраждалих за свою віру в II столітті.
У народі день 25 липня називали плакальником, оскільки це був період активного випадання роси. Казали:
«На Прокла поле від роси промокло».
Історія
Святі Іларій та Прокл постраждали за свою віру в II столітті. Спочатку був заарештований Прокл, і його змушували зректися Ісуса Христа. Однак він залишився вірний Спасителю і передбачив імператору, що той незабаром сам повірить в Бога. Після цього за наказом імператора Максим Прокла прив’язали до колісниці правителя, а потім змусили бігти за нею. Мученик молився про те, щоб Господь зупинив підводу, і Бог виконав його прохання – ніякі зусилля не допомагали зрушити її з місця, і тривало це рівно до тих пір, поки Максим не підписав хартію, яка засвідчує, що проповідування християнства не є порушенням закону.
Однак правитель все-таки помстився Проклу – він наказав прив’язати його до стовпа і розстріляти. Воїни вмовляли Прокла зберегти собі життя і прийняти язичницьку віру, але він відмовився це зробити. По дорозі на страту Прокл зустрів Іларія – свого дядька, який також проповідував християнську віру. В результаті, він теж був заарештований і страчений разом з Проклом. Після страти учні поховали Прокла та Іларія в одній могилі.
У народі день 25 липня називали плакальщиком, оскільки це був період активного випадання рос.
Традиції на 25 липня
25 липня намагалися вставати в цей день до світанку. Дівчата вірили, що ранкова роса здатна подарувати красу і молодість.
Дівчата, які хотіли зберегти красу і молодість надовго, вмивалися ранковою росою. Її пили вагітні жінки, щоб пологи пройшли легко. Цією ж росою обтирали маленьких дітей, щоб уберегти від злих сил.
Знахарі 25 липня весь свій час до заходу сонця проводили, збираючи цілющі трави. Згодом на їх основі готували зілля і використовували в народній медицині.
Народні прикмети на 25 липня
- Немає роси і туману – до майбутньої негоди і поганого врожаю.
- Багато грибів в лісі – до похолодання.
- Яка погода в цей день – цю ж слід чекати восени.
- Якщо день видавався не по-літньому прохолодний, то буде сувора зима.
- Пожовкле листя вершин дерев – до ранньої осені.
- Гучне дзижчання бджіл – до спеки.