3 березня - Вівсянки, Ярило з вівсянкою
Ярило — міфологічний персонаж, ім’я якого стародавні слов’яни пов’язували з сонцем і родючістю. За повір’ям, у цей день Бог брався за соху і борону, перевіряючи, чи готові вони до весняних польових робіт. Так само чинили й селяни — оглядали інвентар. Відповідно, роботи додавалося у ковалів — дбайливі господарі несли інструменти на лагодження. У цей день вшановували пташку-вівсянку, яка мала славу вісницею швидкого тепла. Приліт вівсянки в цей день обіцяв швидке настання тепла. Люди говорили, що у цей день немає від Ярила укриття снігу, топить він його, не шкодуючи сил.
3 березня: традиції і звичаї дня
Наші пращури 3 березня шанували пташку-вівсянку, яка вважається вісницею приходу теплих днів. Звідси і назва дня в народному календарі. Було прийнято пекти пиріжки і печиво з вівсяної муки. Випічкою пригощали домочадців, а також розкладали її у дворі, щоб птахи могли поласувати.
Вівсянка – маленька пташка з яскравим золотисто-жовтим оперенням на грудях і голові. Своїм неголосним і мелодійним криком вона віщаю про настання весни.
За повір’ям, 3 березня можна побачити виліт метеликів-кропивниць. Якщо метелики з’явилися, то сніг скоро зійде і наступить довгоочікуване тепло.
У цей період йшла серйозна підготовка до посівних робіт. Мужики перевіряли і чинили інструменти, сохи і вози.
Народні прикмети на 3 березня
- Сухий день – до хорошого урожаю.
- Зірки на небі мерехтять – до холоду.
- Блідий місяць – до сильного снігопаду, ясний – до холоднечі.
- Почути грім – до родючості.
- Заєць перебіжить дорогу – до невдачі.
- Дівчина палець голкою вколе – знайшлась на похвалу.
- Якщо людина, яка йде додому, спіткнеться, вдома на нього чекає сварка.
Що не можна робити 3 березня
- В цей день слід уникати будь-яких хірургічних втручань, а також перенесіть пломбування зубів на інший день, адже результат може бути невдалим.
- Не можна нікому заздрити.