«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Без готівки і банківських карт: яке майбутнє чекає українців

Майбутнє паперових грошей і навіть банківських карт під великим питанням. Центробанки по всьому світу заявляють про своє прагнення наблизитися до cashless економіки (без готівки), винятком не став і НБУ.

Сучасні технології дозволяють розплачуватися за покупки за допомогою мобільного телефону. І якщо зараз безготівкові платежі поступово витісняють готівку, то наступний крок - гроші в розумінні сучасної людини можуть зовсім зникнути, а все взаєморозрахунку будуть проходити в мережі.

Зараз такий прогноз здається малоймовірним, але ще нещодавно складно було повірити, що кредит в банку можна буде отримати не виходячи з дому і тут же їх, сидячи за комп'ютером, витратити. .

OBOZREVATEL.UA поговорив з українськими банкірами і з'ясував, яке майбутнє чекає українців.

Банківські відділення закриваються, а українці йдуть в онлайн

Інкасація, оренда приміщення, зарплати співробітників відділень - все це операційні витрати, за які платить кожен клієнт банку. І від цих витрат можна позбутися - вже зараз більшу частину послуг банку можна отримати онлайн - на сайті або за допомогою мобільного додатку. Багато українців за звичкою ходять в банк з тими питаннями, які вже давно вирішують за кілька хвилин і не виходячи з дому.

По всьому світу з'являються банки, у яких немає жодного доступного для клієнтів відділення. Вони можуть економити на витратах і натомість пропонувати більш вигідні умови клієнтам. Подібний старт-ап з'явився і в Україні. Скорочення кількості банківських відділень - світова тенденція.

Торкнулася вона і Україну. Кількість користувачів онлайн-банкінгу зростає, але і відділення поки що не пустують, розповідає директор одного з департаментів ПУМБ Дмитро Поліщук. "Обміняти валюту в принципі можна тільки в касі. Також багатьом клієнтам дуже необхідний особистий контакт співробітника банку для консультації або вирішення якогось питання", - пояснює банкір.

Але все ж головна причина - українці досі не настільки довіряють онлайн послуг, щоб відмовлятися від черг і живого спілкування з менеджером. Незважаючи на це, вже зараз, за ​​словами Поліщука, 80% їх депозитів відкрили в інтернеті.

У той же час представник "Ідея Банк" Іван Степанець зазначає: українці, які на собі випробують переваги онлайн-банкінгу, перестають ходити в відділення за тим, що можна отримати в інтернеті. "Для клієнта немає необхідності відвідувати банк, якщо все можна зробити онлайн", - пояснює Степанець. І поступово кількість безготівкових операцій зростає. У деяких фінансових установах вже зараз близько 80% операцій проходить по безналу.

Якщо раніше більшість українців, отримавши зарплату або пенсію на карту, відразу ж відправлялися до банкомату спустошувати рахунок, зараз багато хто воліє розраховуватися карткою. Проблема залишається в маленьких містах, де кульгають інфраструктура і далеко не в кожному магазині можна скористатися безготівковим розрахунком.

Мобільний телефон замість банківської карти

Наступний крок після відмови від готівки - використання мобільного телефону або інших гаджетів з технологією Near field communication (бездротова передача даних) для оплати товарів і послуг. Сучасний тренд - безконтактні картки - все ще набирає обертів.

Тільки за минулий рік кількість українців з такими картками зросла майже на 38%. Так чи інакше, карта, як інструмент платежу, швидше за все нікуди не дінеться. Але ось її фактор буде іншим. Фізичний пластик вже не потрібен.

Платіжну карту можна буде поєднати з телефоном, годинами, брелоком. Вже зараз на ринку з'являються сервіси оплати за допомогою мобільних телефонів. "В минулому році, ми стали свідками запуску Google Pay в Україні. Apple Pay теж дуже скоро буде в Україні. Українським банкам буде дуже складно скласти конкуренцію цим рішенням, яким би крутим не було їх власне рішення", - розповідають в ПУМБ.

Але працювати доведеться не тільки над технічним рішення і інфраструктурою. Важливо також скоротити частку тіньової економіки, яка працює з безготівково, і підготувати українців, зазначає представник "Кредобанк" Дмитро Лучко. "Не дивлячись на досить оптимістичну динаміку збільшення частки безготівкових розрахунків в Україні, говорити про їх домінування в перспективі найближчих декількох років навряд чи можливо", - прогнозує Лучко.

Карткові розрахунки можна назвати першим етапом переходу до безготівкових взаєминам між фізичними особами, впевнені в "Ідея Банк". На цьому етапі відбулася "оцифровка" грошових купюр: замість "пачки" паперових грошей людина отримує більш зручний і компактний, але все такий же матеріальний еквівалент. На наступному етапі матеріальний еквівалент грошей замінять на безготівковий інструмент - розрахунки з одного рахунку на інший. І від такого майбутнього українців відокремлюють лічені роки.

Все буде Україна