“Я йому довіряв на всі 100”: Філарет зробив зверненя до українців..
«Якби я знав те, що відбувається – то я б його кандидатуру (Епіфанія, – Ред.) не висував би, а я довіряв йому, що він буде йти прямою дорогою, а не піде кривими дорогами – цього я не передбачав, бо я йому довіряв на 100%», – заявив почесний патріарх на прес-конференції в Києві.
За словами Філарета, якби він не боровся за Епіфіанія на Об’єднавчому соборі, то він би не став предстоятелем ПЦУ. Зараз, стверджує Філарет, предстоятель ПЦУ уникає спілкування з ним.
«Владика Епіфаній уникає зі мною спілкування. Я йому рекомендації давав на початку, що треба робити – він зробив протилежне. Зараз він зі мною не спілкується за виключенням кількох разів і не телефонує. На зовні говорить про те, що він так поважає патріарха, він його «батько». Це слова, а справи – протилежні», – додав патріарх.
Раніше Філарет у зверненні Філарета до української православної пастви, розміщеному на сторінці патріарха у Facebook заявив, що в Православній церкві України стався розкол через порушення обраним предстоятелем ПЦУ митрополитом Епіфанієм перед Об’єднавчим собором 15 грудня 2018 року.
«Які умови ставилися патріарху Філарету перед скликанням собору 15 грудня 2018 року? Для скликання собору і надання Томосу перед патріархом Філаретом були поставлені такі умови: не висувати свою кандидатуру на посаду предстоятеля. Чому? Тому, що Українська православна церква буде визнана автокефальною церквою тільки в статусі митрополії, а не патріархату», –зазначив він.
За словами Філарета, ще однією умовою з боку Вселенського патріарха були підписи архієреїв про припинення дії київського Патріархату.
«Натомість патріарху Філарету пропонувалось висунути будь-якого архієрея на посаду предстоятеля. Що повинен був робити патріарх Філарет в цих умовах? Відмовитись заради збереження за собою очолювання церкви чи піти на приниження заради отримання томосу. Патріарх Філарет обрав приниження. Тому ми маємо томос про нашу автокефалію», – додав патріарх.
За його словами, це питання неодноразово обговорювалось і з президентом України Петром Порошенком, і архієреями, і митрополитом Епіфанієм.
«Була досягнута домовленість, що предстоятелем буде митрополит Епіфаній, кандидатуру якого висунув патріарх Філарет, але керівництво церквою в Україні буде продовжувати патріарх. Предстоятель буде представляти церкву у православному світі, тому що УПЦ отримує статус митрополії, а також він буде допомагати патріарху в керуванні церквою, але керівництво церквою залишається за патріархом», – стверджує Філарет.
«Ця домовленість порушена і не виконується на ділі. Тому в церкві виникло розділення», – підкреслив патріарх.
Як повідомлялося, раніше в травні Філарет заявив, що допускає поділ Православної церкви України і стверджує, що, як і предстоятель ПЦУ, уповноважений скликати Собор.
Нагадаємо, патріарх Варфоломій вручив томос Епіфанію 6 січня під час урочистого богослужіння у соборі Святого Георгія у Стамбулі. Варфоломій підписав томос щодо надання автокефалії ПЦУ 5 січня.