«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Йдемо на рекорд: в Україні подорожчає опалення та гаряча вода

В Україні в більшості міст підійшов до кінця опалювальний сезон 2017/2018.

Вже через півроку, враховуючи прийдешнє підвищення тарифу на газ, інфляцію і зростання зарплат, платити за тепло доведеться значно більше. Крім того, ситуація зміниться і для субсидіантів, в жовтні їм перерахують субсидію за доходами за 2018-й, в результаті навіть зі знижками доведеться віддавати левову частину свого бюджету на оплату комуналки.

Чому виростуть тарифи

Тариф на газ перерахують. Тариф на газ в Україні повинні були підвищити ще в жовтні минулого року, в меморандумі з МВФ влада взяла на себе зобов'язання утримувати вартість блакитного палива на рівні європейської ціни, а в постанові №187 Кабмін цю норму легалізував. Правда, рішення переносили кілька разів. З одного боку прем'єр Володимир Гройсман свою обіцянку дотримав - опалювальний сезон пройшов без підвищення тарифів. Але з іншого боку за цей час різниця між ціною газу на німецькому хабі і в Україні досягла десятків відсотків. За різними підрахунками, якщо перерахувати вартість газу в Україні за постановою №187, виявиться, що платити доведеться на 20% -62% більше.

Згідно з даними Національної комісії в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), 70% у вартості тепла і гарячої води - тариф на газ. Якщо газ дорожчає, наприклад, на 50%, то тепло, вода повинні вирости в ціні як мінімум на 35%.Уряд планує підвищити тариф на блакитне паливо в червні. Це означає, що в опалювальному сезоні 2018/2019 комунальні послуги різко подорожчають.

Середня зарплата зростає. У структурі вартості тепла і гарячої води також закладають і заробітні плати співробітників підприємств. За даними комісії, ще в минулому році в середньому з кожного Гкал тепла 65 грн йшло на оплату робочої сили. У січні цього року ця сума зросла до 75 грн, відповідно, і один Гкал мав подорожчати як мінімум на 10 грн. Уряд прогнозує, що середня зарплата в цьому році може досягти 10 тис. грн, пропорційно зросте і собівартість генерації однієї Гкал тепла.

Інфляція і девальвація гривні. Вартість ремонтних робіт, модернізації існуючої інфраструктури ростуть разом з інфляцією і курсом національної валюти. Крім того, до курсу гривні "прив'язана" і діюча формула розрахунку вартості блакитного палива. Так, ціни на газ на німецькому хабі за розрахунковий період конвертують в долари, додають до отриманої цифри витрати на транспортування, податки і т.д. З огляду на, що гривня поступово девальвує, навіть якщо ціна на газ не буде змінюватися, тариф для населення повинен збільшуватися. Як вже раніше писав "Обозреватель", в консенсус-прогнозі МЕРТ кажуть про те, що вже через кілька років курс національної валюти може досягти позначки 34 грн / $.

Як платити за тепло менше

За оцінками Міністерства регіонального розвитку та будівництва, 80% житлового фонду України необхідно модернізувати. Багатоповерхівки втрачають до 40% тепла. Якщо скоротити втрати, суми в платіжках можуть знизитися на 30-40%. Раніше "Обозреватель" вже писав про успішні приклади термомодернізації. Практично у всіх містах діють місцеві програми підтримки подібних проектів. Крім того, частину коштів, необхідних на термомодернізацію, можна компенсувати за рахунок держави або гранту.

Для прикладу, в ЖБК "Іскра" суми в платіжках за тепло, як заявляє голова кооперативу Анна Завгородня, в два рази менше, ніж в сусідніх хрущовках. Такого результату вдалося досягти завдяки установки індивідуально-теплового пункту з погодним регулюванням (коли на вулиці тепло, він автоматично "прикручує" подучу тепла в будинок), заміні вікон, бойлера, установки енергоефективних ламп.

Варто відзначити, що термомодернізація типової багатоповерхівки може обійтися в 8-10 млн грн. До 70% від цієї суми можна компенсувати з міського бюджету, якщо провести енергоаудит, скласти проект і захистити його. Решту суми можна взяти в кредит у банку. Термомодернізація може повністю окупитися за 5 років.

Вартість опалення в Україні буде зростати з кожним роком, тому період окупності проекту по термомодернізації буде скорочуватися. Згідно з консенсус-прогнозом, в цьому році газ подорожчає на 18%, а опалення і гаряча вода - на 20%. При цьому в наступному році, згідно з прогнозом, опалення і гаряча вода можуть подорожчати на 10%, в 2020-м - на 11%, а в 2021-му - ще на 20%. Більше доведеться платити і за електроенергію. Тариф на "ток" буде рости три роки поспіль на 22,5%, 15% і 12,5% відповідно. Таким чином, вже через три роки один кВт * год електроенергії подорожчає до 2,66 грн.

Все буде Україна