«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Кінці у воду: чим для українців небезпечні єврономера

З тих пір, як Україна заполонили автомобілі на єврономерах, їздити по дорогах стало ще більш небезпечно. У багатьох водіїв немає чіткої впевненості, що в разі, якщо в них влетить в нерозмитнене авто (їх ще називають "евробляхи"), їм відшкодують збиток, а самого винуватця знайдуть. Дійсно, як знайти того, чий транспорт в Україні не зареєстрований? Скандальних ситуацій з кожним днем все більше.

Труднощі з пошуком винних

Як розповів OBOZREVATEL генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко, у силовиків немає даних на водіїв, які керують автомобілями на "еврономерах. Та й про які дані може йти мова, якщо транспортний засіб, зареєстрований, скажімо, на литовську фірму, (у якій близько 100 тис. авто), в Україні завозить нерезидент, після чого авто купує людина, яка нікому не "світить" свої документи .

"Якщо станеться ДТП і знадобляться дані на водія, то у митників є лише інформація на того, хто завіз автомобіль, а також на транспортний засіб, що належить іноземній фірмі, якою керує якийсь зіцголова Фунт, і телефони ніхто не бере", - говорить Назаренко.

Таким чином, говорить Назаренко, знайти людину, яка вчинила ДТП нереально складно. Приклад тому - криваве ДТП в Запоріжжі, де водій BMW на литовських номерах насмерть збив маму з дитиною, а після втік. Поліцейські пізніше заарештували підозрюваного, однак визнали, що довести його причетність до події було непросто. Водій і пасажири авто плутали слідчих і оперативників, стверджуючи, що це не вони були в авто.

"Але завдяки свідченням очевидців поліцейським вдалося встановити обставини трагічної аварії і особу зловмисника, який був за кермом транспортного засобу на момент ДТП", - повідомили в поліції.

А якби очевидців не було, поліцейські так само швидко могли б встановити особу водія? І чи будуть правоохоронці так само ефективно шукати винного, який керував авто на єврономерах, якщо ДТП було без постраждалих? На думку столичного експерта з питань страхування Тимура Шакірова, ситуація із засиллям машин, які не пройшли українську реєстрацію, створює небезпечну тенденцію.

"Якщо водій розуміє, що рішення проблеми обійдеться дорожче вартості його автомобіля, ціна якого 1,5-2 тис. євро, кидає ключі і тікає. І плювати на витрачені гроші. Цю думку багато хто тримають в голові при водінні", - розповів він.

Таким чином, є велика ймовірність того, що вже на стадії придбання нерозмитненого автомобіля багато водіїв налаштовані ігнорувати правила дорожнього руху, так як розуміють - знайти їх буде або складно, або неможливо.

Обожнює кримінал

Є й інша тенденція. Авто з іноземною реєстрацією часто використовують для здійснення кримінальних злочинів, розповіли нашим журналістам столичні патрульні. Знайти зловмисників, за їхніми словами, потім практично нереально.

"Взимку було викрадення людини. Злочинці зникли на автомобілі з "єврономерами". Була масштабна погоня, викрадачів, на щастя, затримали, заручника звільнили. Але чорт знає, наскільки складно було б шукати, якби злочинці кинули свою машину", - розповіли поліцейські .

OBOZREVATEL звернувся із запитом до поліції, де нам підтвердили, що у правоохоронців є певні труднощі з розслідуванням злочинів, де фігурували нерозмитнені автомобілі.

"У разі причетності до ДТП автомобілів з іноземною реєстрацією можуть виникати складнощі в розслідуванні кримінальних проваджень за такими фактами, як: злочини, пов'язані з розкриттям по гарячих слідах, а також доказ причетності до таких злочини конкретних осіб", - повідомив перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Нацполіціі України Олексій Білошицький.

Він також зазначив, що для пошуку злочинців поліція проводить комплекс заходів (див. скріншот).

Більш "рівні", ніж інші?

Скоро на українських дорогах запрацює система відеофіксації і порушники будуть як і кілька років тому отримувати "листи щастя". Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо реформування сфери паркування транспортних засобів", штрафи будуть розсилатися власникам зареєстрованих авто. Відповідальність буде нести власник, а не той, хто був за кермом. Водії, які їздять на авто з іноземною реєстрацією, юридично не є власниками авто. Яким чином вони будуть отримувати "листи щастя" в разі порушення правил дорожнього руху - велике питання.

Бардак зі страховкою

Голова Комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна розповіла OBOZREVATEL, що в Україні страховий поліс є у 198 тис. водіїв автомобілів на єврономерах. Погодьтеся, це мізер, якщо врахувати, що кількість таких транспортних засобів в Україні неофіційно перевищило 3 млн одиниць (2,8 млн авто знаходяться в режимі "тимчасового ввезення", а в режимі "транзит" - 469 тис.)

Таким чином, українськими дорогами їздять тисячі не застрахованих автомобілів і законослухняні водії, по ходу, можуть забути про компенсацію в разі ДТП. Єдине, на що можуть розраховувати водії зареєстрованих авто, так це вимагати відшкодування особисто у водія нерозмитненого автомобіля, у більшості яких при цьому чи ні грошей, або вони зникли з місця ДТП, розповів нашому виданню столичний адвокат Денис Конюшко.

Також, за його словами, можуть бути питання з виплатами, у разі якщо навіть авто з "єврономерах" було застраховане.

"Хоча страхові компанії і страхують такі авто, але якщо є порушення з приводу в'їзду в Україну, а саме водієм була не та людина, яка ввезла в Україну автомобіль, страхові компанії відмовляють у виплаті відшкодування. Тому повертаємося до того, що потерпілий може звернутися тільки до винуватця ДТП ", - розповів він.

Також, за його словами, страхові можуть відмовити у виплаті компенсації і водіям авто на єврономерах, оскільки ті не є власниками даних транспортних засобів.

Затори на дорогах

Це ще одна проблема, яку деякі експерти приписують нерозмитненим автомобілям. Більшість пригнаних в Україну машин вичерпали термін експлуатації. Їх багато. Тому нерідкісні випадки, коли такі "тази" в години пік закипають на автомагістралях або мостах, тим самим створюючи багатокілометрові затори.

Джерело

Все буде Україна