Кoли будe Петрів піст в 2019 році – історія, цікаві традиції свята
Петрів піст в 2019 році – історія
Також ви дізнаєтеся хто може не постити і які послаблення в апостольський піст дозволені. Цей літній піст, який ми часто називаємо Петровим, або апостольським, раніше називали постом П’ятдесятниці. Церква закликає нас до цього посту за прикладом святих апостолів, які, прийнявши Святого Духа в день П’ятидесятниці, в пості й молитві готувалися до всесвітньої проповіді Євангелія.
В історії появи Петрового посту перші замітки можна зустріти в третьому столітті від Різдва Христового. Причина тоді і в сучасний час різниться. Зараз духовне і фізичне утримання готує православну людину до свята Петра і Павла.
Цей період присвячений найбільш шанованим апостолам. Раніше цей час не мав нічого спільного з великими діяннями апостолів за життя, а було покликане зберегти продуктові запаси, які значно виснажувалися. Нового врожаю чекати не було звідки, і народ утримувався від надмірностей, ділячись своїм особистим продовольством з немічними, хворими, старими і такими, що потребуючими людьми.
У давні часи цього звичаю дотримувалися православні люди, які з поважних причин не могли дотримуватися Великого посту перед Великоднем.
Встановлення цього звичаю відноситься до найперших часів Православної церкви, коли в Константинополі будувалися храми на честь тих самих апостолів. Освячення храмів відбулося 29 червня, за старим стилем або 12 липня за новим стилем. З того часу цей день став особливо урочистим.
Народ називав Петрів піст «петрівка» або «петрівка-голодовка» так як це був початок літа, і врожай ще не дозрівав. Піст Павла і Петра присвячений двом апостолом, а називається ім’ям одного. Чому він все-таки носить назву Петрів? Все просто.
Пізніше церква приписала цьому часу імена великих святих – Петра і Павла. Це дало можливість прожити голодний період з вірою в серці та з користю для душі. Святі апостоли були зовсім не схожі один на одного: Петро був простих, які не мали освіти бідним рибалкою, а Павло навпаки, був сином багатих батьків, які проходять навчання у відомого іудейського вчителя. Петро – відданий учень Христа з самого початку, свідок подій його життя.
Павло тричі відрікався від віри, але після створеного з ним дива яро повірив в силу Господа і повів багатьох людей за собою, що послужило підставою церкви.
Павло – ворог Христа, ненавидів християн. Був противником віри. Гнав християн. Після того як йому з’явився Ісус, подався у віру, став проповідником, його відданим учнем. Допомагав не тільки іудеям, але і невіруючих прийняти слово Боже.
Завдяки його працям віруючими стали навіть язичники. Ці абсолютно дві різні людини, разом несли світло і слово Боже в світ. За що і були жорстоко покарані. Будучи в темниці Петру була обрана міра покaрання – розiп’яття. Для Павла було вибрано відсiкання гoлови. Це все сталося після тривалого тримання посту.
Це відбувалося 12 числа. Саме тому і піст і сама дата страти була названа на їхню честь.
Коли буде Петрів піст в 2019 році
Примітно, що Петрів піст не має фіксованої дати початку. Щороку він припадає на різний час. І тривалість посту буває різною від одного тижня до шести тижнів. Все залежить від дати святкування Воскресіння Христа, як відомо торжество також має плаваючу дату. Рівно на п’ятдесятий день після свята Великодня, відзначають Трійцю, а через тиждень настає піст. А ось закінчується Петрів піст завжди в один і той же день 11 липня, напередодні свята Петра і Павла.
Тому, чим раніше відзначають світле свято Великодня, тим довше триває піст. Петрів піст у 2019 році починається 24 червня і закінчується 11 липня. Таким чином, піст триватиме 18 днів (останній пісний день 11 липня). Раніше його ще іменували П’ятидесятницею, але зараз піст найчастіше називають Апостольським, в честь учнів Ісуса – Петра і Павла, в пам’ять про великі діяння двох праведників.
Нехай пройшло багато століть, але в серцях віруючих продовжує жити пам’ять про двох апостолів, які на ділі довели, що є справжня віра.
Петрів піст в 2019 році. Правила
Щоб очистити душу люди дотримуються посту. Але важливо не тільки обмежувати себе в їжі, але і дотримувати ряд основних правил в Петрів піст:
На час постування потрібно відмовитися від розважальних заходів. Не можна не тільки відвідувати дискотеки, клуби та кафе, а й читати розважальну літературу і дивитися відео розважального характеру.
З першого пункту випливає, що краще уникати галасливі компанії і застілля.
Під час дотримання відмови від їжі краще не відвідувати перукарні, так як серед віруючих людей є думка, що після цього вони можуть збідніти.
Необхідно виключити всілякі шкідливі звички. Сuгaрети, aлкoголь, переїдання та інші шкiдливі звuчки потрібно забути на час дії або звести їх до мінімуму.
Не можна лаятися з оточуючими людьми, говорити про когось погано, дратуватися і злитися. Думки також не повинні бути гріховними.
Молитви повинні стати щоденним ритуалом. Молитися потрібно щиро.
Потрібно регулярно відвідувати церкву для прослуховування служб.
Необхідно наповнити душу хорошими і позитивними почуттями.
Одна з найпоширеніших прикмет, пов’язаних з часом Петрового посту, каже, що шлюби, укладені в цей час, бувають неміцними. Це, звичайно, повна нісенітниця! Інша справа, що якщо ви – віруючі люди, вам непросто буде відзначити таку подію в цей час: піст передбачає обмеження і в сенсі розваг, і в сенсі столу. Так що куди простіше, звичайно, радісна подія зрушити на який-небудь вільний від поста час.
Заборони та обмеження в Петрів піст в 2019 році
Обмеження і заборони на Петрів піст в 2019 році обов’язкові для віруючих. Але, церква вважає, що безглуздо обмежувати себе в їжі, якщо у людини погані помисли і вона роздратована. Сучасні люди ж зводять дотримання правил до відмови від їжі. Найчастіше перетворюючи їх в якусь дієту.
Якщо дотримуватися весь Петрів піст, то в його завершенні людина може пройти обряд Соборування. Вважається, що такий обряд допомагає перемогти хворобу хворій людині. Під час ритуалу людина помазується єлеєм. У цей час потрібно більше приділяти уваги своїм рідним і близьким, частіше відвідувати храм, читати Біблію та іншу релігійну літературу.
Під найсуворішу заборону в їжі на Петрів піст потрапляє м’ясо і всілякі продукти тваринного походження. При цьому виключення немає і для м’яса птиці. Молочні та кисломолочні продукти також є заборонено. Яйця будь-яких птахів теж під забороною.
У різні дні є свої особливості.
Пісні страви
У понеділок можна приготувати гарячу пісну страву, приготовану без використання рослинного масла. Це можуть бути:
овочеві парові котлети;
пісні каші з усіх видів круп і супи, рагу з овочів;
риба і страви з неї.
Протягом Петрового посту не можна вживати рибні страви кожен день. Рибу дозволяється готувати тільки по вівторках, четвергах і суботах. Для її приготування підійде будь-який вид теплової обробки – смаження, тушкування, приготування на пару. З риби можна приготувати і першу, і другу страву. Дозволені масло, крупи, бобові культури. Урізноманітнити меню можна медом і горіхами.
У середу і п’ятницю найсуворіші вимоги, не можна їсти гаряче. З їжі на Петрів піст в 2019 році можна їсти лише холодні і сирі продукти. Це можуть бути сирі фрукти і овочі або приготовані з них салати, хліб і пісні коржі.
Час постування доводиться на літній час. У зв’язку з цим стає набагато легше його дотримуватися. Для різноманітності пісного меню можна використовувати, гриби. Бобові продукти, квашені та солоні продукти і заготовки, що залишилися після зими, рибні консерви, всі види круп і зелень. Можна спекти кулеб’яку і іншу випічку, але пісну, звичайно (з тіста без яєць і молока).
У вихідні дні дозволяється вживати червоне вuно в невеликих кількостях. Інші види aлкoголю, що знаходяться під суворою забороною. Ну а ще у вихідні готують пісні пироги з начинкою з риби. Це дуже стара традиція – ці пиріжки присвячують пам’яті Петра і Павла.
Слід виключити всі молочні продукти і яйця, а також всілякі вироби, що їх містять, в тому числі і кондитерські, такі як здобні булки, оладки, тістечка, млинці, торти, яєчні.
Ще важливий момент: в дні пам’яті святих, що випадають на час Петрового посту, дозволено вживати і рибні страви, і масло, і вuно. Таким чином, їжа в Петрів піст повинна бути свіжою, легкою і корисною
Петрів піст в 2019 році. Чи дозволяється весілля і вінчання
У наш час сучасна молодь рідко дотримується церковного календаря, але віруючі люди, що дотримуються правил церкви повинні знати, що в Петрів піст весілля проводити не можна, як і таїнство вінчання. Найкращим часом для проведення церковного обряду стане кінець липня або початок серпня.
Проводити хрещення дитини можна і в цей час. Саме таїнство обряду проходить в звичайному режимі, але пишні гуляння вже не влаштовуються. Готується скромний пісний стіл на невелику кількість людей.
На завершення про Петрів піст можна сказати словами, наповненими любов’ю Христа. Люди можуть бути егоїстичними, нерозумними і нелогічними, але прощайте їх, не слухаючи нікого. Проявляйте турботу, навіть якщо люди звинувачують вас у таємних злuх помислах. Якщо після досягнення успіху у вас з’явилося багато лжетоваришів – все одно домагайтеся успіху.
Якщо на вашу відвертість і чесність, люди вас обманюють – продовжуйте говорити тільки правду. Те, що ви будували дуже довго, можуть зруйнувати в одну мить. Попри все, продовжуйте будувати. Якщо ви щасливі, то вам можуть заздрити.
Залишайтеся далі щасливими. Добро, яке ви створили, можуть швидко забути. Творіть добро, незважаючи ні на що. Якщо ви ділитеся найкращим з людьми, а їм мало – продовжуйте ділитися. Неважливі чутки і плітки навколо вас. Продовжуйте робити свою справу.
Не тримати піст можна: людям похилого віку, маленьким діткам, їх мамам, вaгiтним, хвoрим і стpаждeнним, що виконують непосильні роботи, які перебувають в ув’язнeнні, подорожуючим.