«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

"Кожна квартира має закупити обладнання на $3-4 тисячі", — закликає виконавчий директор асоціації «Енергоефективні міста України».

 

«Те що ви недоплачували за електроенергію всі минулі роки — вважайте що ви складали гроші в банку і тепер їх треба залпом заплатити за нову систему енергопостачання. Я знаю, що грошей немає, але ви їх проїли», — сказав Павлюк.

 

Енергоефективність та розумне споживання мають стати новою традицією та обовʼязком усіх українців. На що треба звернути увагу в першу чергу?

Росія продовжує системно нищити енергетику: лише з 22 березня відбулося п’ять масштабних атак з прицілом на теплові та гідроелектростанції. Руйнування інфраструктури призвело спочатку до обмежень у постачанні електрики промисловості, а з недавніх пір – і населенню. Не допомагають навіть рекордний імпорт й аварійна допомога з ЄС.

Погіршує ситуацію те, що відключення почалися в профіцитний травень, коли опалювальний сезон уже завершився, а до літньої спеки ще далеко. Тобто споживання зараз повинно бути на мінімумі. Усе це свідчить, що в період літнього піка, а тим більше під час сильних морозів узимку, ситуація в енергосистемі може бути набагато гіршою.

Що з енергосистемою

За словами міністра енергетики Германа Галущенка, за останні п'ять масштабних російських атак енергосистема втратила близько 8 ГВт потужностей. Для розуміння масштабу втрат: влітку 2021 року вся Україна споживала 15 ГВт.

Росіяни вивели з ладу 100% генерації державної "Центренерго", понад 80% об’єктів компанії ДТЕК Ріната Ахметова знищені або суттєво пошкоджені. Під обстрілами перебувають гідроелектростанції та інфраструктура "Укренерго", необхідна для передавання електроенергії. З 22 березня країна втратила майже 40% генерації.

Росія продовжує нищити українську енергетику. Що чекає на Україну без ТЕС?

З огляду на проблеми із системами ППО і постійні атаки росіян масштаб відключень споживачів узимку буде набагато більшим, ніж в опалювальному сезоні 2022-2023 років. Проте системні перебої із світлом, імовірно, почнуться влітку, коли споживання зросте мінімум на 20-30% від поточного. Саме тому українцям необхідно ощадливо споживати електроенергію, особливо в періоди так званих піків: із 7:00 до 11:00 та з 18:00 до 23:00.

Як змінюється споживання протягом доби

Споживання електроенергії протягом доби відбувається нерівномірно. Уночі та вдень у приватному помешканні працюють холодильник та Wi-Fi-роутер, а вранці та ввечері – ще й світло, пральна машина, праска, бойлер, телевізор, комп'ютер. Узимку до них додаються електрообігрівачі, влітку – кондиціонери. Особливості споживання електроенергії протягом доби демонструє графік її виробництва та споживання. Із зрозумілих причин ЕП не публікує актуальні дані.

На графіку зображене добове виробництво та споживання електрики в травні 2020 року, коли енергетика працювала в нормальному режимі. Її не обстрілювали російські ракети, тому в системі спостерігався профіцит. За чотири роки поведінка споживачів майже не змінилася. Графік споживання нагадує кардіограму: зранку та ввечері відбувається зростання, удень та вночі – зниження. Такі ж підвищення можна побачити взимку та влітку, а навесні та восени – спад.

Для безпечної роботи системи виробництво має щосекунди дорівнювати споживанню, тому для згладження піків та підтримки балансу диспетчери "Укренерго" зазвичай використовують так звану маневрову генерацію. Це теплові та гідроелектростанції, які відносно швидко збільшують та знижують виробництво електроенергії. Саме ці види генерації наразі є пріоритетною ціллю росіян та постраждали найбільше. Це суттєво ускладнює роботу енергетиків.

Все буде Україна