Мій сусід на дачі використовує деревний попіл відрами. У нього зразковий город і завжди шикарний урожай. Ось його основні секpети.
Як приготувати розчин золи
Щоб не нашкодити рослинам, а допомогти їм правильно розвиватися, необхідно знати, як розвести золу для підгодівлі.
Зробити це зовсім не складно: 1 склянка золи слід розмішати у відрі (10 л) води. Цією рідиною зазвичай поливають рослини під корінь замість промислового мінерального добрива. Перед використанням отриманий розчин потрібно ретельно розмішати, оскільки в ньому утворюється осад.
Як приготувати настій золи
Щоб приготувати корисну для рослин підгодівлю, золу можна настоювати. Для цього відро на 1/3 заповнюють золою, по самі вінця заливають її гарячою водою і настоюють дві доби. Після чого настій проціджують і використовують для кореневого підживлення або обприскування садово-городніх культур.
Обприскувати рослини потрібно ввечері в тиху погоду. Таку обробку можна робити 2-3 рази в місяць.
Позакореневе підживлення золою
Позакореневе підживлення можна проводити не тільки настоєм золи, але і відваром. Для цього просівають 300 г золи, заливають окропом і кип’ятять протягом 25-30 хвилин. Після чого відвар остуджують, проціджують і розводять 10 л води.
Щоб підгодівля краще прилипала до листів, в неї потрібно додати 40-50 г господарського мила. Обприскування зольним відваром допомагають захистити культури від хвороб і шкідників, зокрема від дротяників, попелиць, хрестоцвіті блішки, нематоди, слимаків, равликів.
Використання золи в городі
При підгодівлі овочів золою насамперед потрібно врахувати рівень кислотності грунту. Лужний грунт золою не підживлюють, тому що це призведе до ще більшого залужнення. А ось внесення золи в кислу землю робить її реакцію близькою до нейтральної.
Підживлення розсади золою
Щоб прискорити зростання розсади, її потрібно запилювати тонким шаром золи кожні 8-10 днів. Ця процедура також захистить рослини від шкідників. Коли на рослинах з’являться по 2-3 справжніх листочки, їх слід опудрити сумішшю золи і тютюнового пилу (в рівних пропорціях).
Так ви віджахнете від сіянців капустяну муху, хрестоцвіті блішки і інших комах. Також при висадці розсади в грунт в кожну лунку необхідно внести по 1-2 ст.л. сухої золи. Така підгодівля удобрить грунт і допоможе рослинам краще прижитися.
Також золу можна розсипати навколо рослин і в міжряддях.
Підживлення золою рослин в теплиці
Зольний розчин найчастіше використовують для поливу овочів (в першу чергу – огірків), вирощуваних в теплиці.
У захищеному грунті зазвичай проводять кореневі підживлення: на одну рослину витрачають по 0,5-1 л рідкого зольного добрива.
Підживлення огірків золою
Огірки відчувають особливий дефіцит калію і кальцію в період утворення зав’язей. Тому, щоб покращити дозрівання плодів, на початку цвітіння рослини поливають настоєм попелу (0,5 л на кожен кущ). Підживлення повторюють кожні 10 днів.
Огірки, що вирощуються у відкритому грунті, додатково підгодовують позакореневим способом: обприскують зольним відваром так, щоб вся листова пластина покрилася сірим нальотом.
У період активного росту і бутонізації проводять по 3-4 підгодівлі за місяць.
Підживлення золою помідор і перців
При вирощуванні томатів і перців під час перекопування грунту вносять 3 склянки золи на 1 кв.м, а при висадці розсади цих культур – по жмені в кожну лунку.
Також золу можна вносити під перці і помідори протягом усього вегетаційного періоду. Перед кожним поливом грунт під кущами посипають золою, а після зволоження грунт розпушують.
Підживлення золою цибулі та часнику
Під цибулю і часник при осінній перекопуванні в грунт вносять 2 склянки золи на кв.м, а навесні – 1 стакан на кв.м. Ці культури схильні до кореневої гнилі, а внесення в землю деревної золи попереджає зростання гнuльних бaктерій.
Також цибулю і часник можна підгодовувати настоєм золи під корінь або поливати їм борозенки. Але це роблять не більше трьох разів за сезон.
Підживлення картоплі золою
При посадці картоплі вносять під бульбу в кожну лунку по 2 ст.л. золи. Під час перекопування грунту застосовують 1 стакан золи на кв.м. У період вегетації при першому підгортанні картоплі під кожен кущ вносять 1-2 ст.л. золи, а при другому підгортанні (на початку бутонізації) норму збільшують до 1/2 склянки під кущ.
Також картоплю корисно обприскувати по листю зольним відваром.
Золою можна посипати при посадці і самі бульби картоплі – це захистить їх від дротяників.
Підживлення капусти золою
Під капусту різних видів вносять при перекопуванні 1-2 склянки золи на кв.м, а при висадці розсади – жменю в кожну лунку.
А ще зола відмінно захищає представників сімейства хрестоцвіті від шкідників: рослини обприскують настоєм по листю. Кількість обробок залежить від погодних умов: якщо йдуть дощі, листя потрібно обпилювати частіше.
Підживлення золою моркви і буряка
Перед посівом цих культур в грунт закладають 1 стакан золи на кв.м. Після появи сходів необхідно раз на тиждень посипати морквяні й бурякові грядки золою перед поливом рослин.
Підживлення кабачків золою
Під кабачки вносять 1 стакан золи на 1 кв.м під час перекопування грунту, 1-2 ст.л. – в кожну ямку при висадці розсади, а на збіднених грунтах в період вегетації додатково удобрюють рослини під час поливу: використовують 1 стакан золи на кв.м.
Застосування золи в саду
За допомогою деревної золи можна захистити дерева і чагарники від хвороб і шкідників, таких як борошниста роса, почковой кліщ, плодожерка, вишневий пильщик та ін. Для цієї рослини обприскують відваром, приготованим за тим самим рецептом, що й для позакореневого підживлення овочів. Роблять це ввечері в тиху погоду.
Також зола хороша як добриво, яке стимулює ріст рослин і підвищує їх імунітет.