«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

"Можуть просто послати": як українців дурять у магазинах і кафе

В Україні почастішали випадки видачі підприємцями фальшивих чеків. Незважаючи на очевидні складові таких документів, більшість українців не знають, що в них має бути. Саме тому дуже великий ризик просто залишитися без грошей.

Як має виглядати

Такий простий і маленький документ як товарний чек регламентується окремим законом України. Незалежно від того, чи перебуває споживач у продуктовому чи взуттєвому магазині, іде в кінотеатр чи купує собі новий телефон — йому скрізь зобов'язані видати чек. Такий документ є гарантією насамперед для покупця, що в разі повернення товару він зможе отримати гроші назад.

При цьому важливо звертати увагу не стільки на наявність чека, скільки на складові. Його зовнішній вигляд, а також вся необхідна інформація прописана в законах України, а також у спеціальному акті "Про форму та зміст" розрахункових документів.

На самому папері має бути написано "Товарний чек", а також номер, найменування, адреса суб'єкта підприємницької діяльності та його податкові дані. Слід зазначити, в цій графі не обов'язково має бути вказана назва магазину, тут може бути інформація про юридичну особу власника або ФОП.

Крім того, на чеку має бути все про вашу покупку: дата і час, форма оплати (готівкова або безготівкова), його назва, а також кількість. Крім суми оплати, має бути вказана сума ПДВ, а також прописане слово "сума" або "разом".

Саме на ці складові дивитимуться контрольні органи, якщо споживач не зможе повернути свої гроші у компанії напряму. У такому випадку в покупця буде реальна можливість захистити свої права.

Що робити, якщо чек фальшивий

Незважаючи на очевидність прописаних норм, деякі компанії намагаються маніпулювати законом. Йдеться не тільки про маленькі "контори", а про цілі торгові мережі або відомі франшизи. Як розповів OBOZREVATEL виконавчий директор Асоціації споживачів України Максим Несміянов, навіть ресторани або кафе виписують рахунок своїм клієнтам, хоча повинні видавати чек.

"У Києві є одна торговельна мережа техніки, де сказали своїм покупцям, що незважаючи на чек вони повинні заплатити 140 доларів за пересилку товару в Польщу. Отже, документи та товар цієї компанії — сірі. Таким чином завозять у нашу країну неякісну продукцію, контрабанду і намагаються легалізувати", — навів приклад афери Несміянов.

Спеціаліст із захисту прав споживачів попереджає — якщо отриманий покупцем чек виявиться фальшивим — гроші повернути практично неможливо.

"Вони можуть вас просто послати. Так, якщо турбуються про репутацію — гроші повернуть, а якщо ні — то ви нічого не доведете. У мене нещодавно була скарга, коли люди сплутали чек із корінцем, який видає термінал після безготівкового розрахунку. Так от, це не документ... Мати і дочка скаржаться, купили дві дорогі шуби, вдягли їх пару разів і виявили у себе алергію. У магазині ж їм відмовили у поверненні, бо не було чеків", — розповів Максим Несміянов.

Щоб не стати жертвою афери і ще раз перестрахуватися, українцям необхідно просто уважно вивчити інформацію в чеку, а також зберігати його відведений законом час — 14 днів.

Якщо ж права були порушені, можна звернутися до Державної служби з питань безпеки продуктів і захисту прав споживачів. Цей орган і повинен контролювати дотримання законів продавцями.

Джерело

Все буде Україна