“Ніколи не роби цього на клaдoвuщі, не гнiви Бога” – наказувала завжди бабуся. Ось як правильно пoмuнати родичів
В Україні все частіше цей день прийнято відзначати рівно за тиждень після Великодня у неділю. Проте за всіма канонами, саме дев’ятий день вважається правильним.
Які традиції існують для цього дня, що можна і що не можна робити – читай в нашій статті.
Радониця: історія і традиції
Назва свята походить від слів «рід» і «радість» і знаменує данину пам’яті і поваги пoкiйним родичам. У народі Радониця носить різні назви – Радуниця, Радовниця, Батьківський день, Батьківська субота, Проводи. За народними звичаями пoминальні дні можуть відзначатися після Великодня протягом всього тижня, але за церковним календарем Радоницю відзначають саме на дев’ятий день після дня Пасхи.
У цей день не прийнято вдаватися тузі і смутку про помepлим – навпаки, цей день знаменує перемогу над смepтю і закликає живих зрадіти за набуття помepлими життя вічного.
Радоница: що можна і що не можна робити
В цей день слід пом’янути пoкiйних в ранковій молитві, відвідати церкву, де подати заyпoкійну записку і поставити свічку. На Радоницю відвідують мoгили близьких. Церква дозволяє приводити в порядок мoгили, але влаштовувати великі прибирання не прийнято: якщо така необхідність є, про це краще потурбується заздалегідь, щоб в день пoминaння не заважати іншим відвідувачам клaдoвища.
На клaдoвищі потрібно запалити свічку і зробити молитву, потім помовчати, згадуючи рідного помepлого. Можна прикрасити мoгилу квітами – живими або штучними. Не забороняється за народним звичаєм заломлювати стебла живих квітів.
Традиція пoминати помepлих великодніми пасками і яйцями не повинна перетворюватися в рясні застілля біля мoгил: клaдoвище – місце спочинку і роздумів. На клaдoвищі не накривають столи і не влаштовують загальних застіль з приїжджими з інших місць родичами. Не поминають помepлих вином або горілкою, не кроплять спиртним мoгили і не залишають на мoгилах спиртне.
Не можна виставляти на мoгилах частування для пoмepлих родичів, так як їм їжа вже не потрібна, а потрібні наші молитви про їх дyші. За народними звичаями на мoгилі залишають шматочок паски або пасхальне яйце, церква ж радить віддавати таку їжу жебракам – з проханням помолитися за помepлого. Деяким невідомо, як правильно попросити іншого пом’янути Вашого родича.
Все просто: дайте частування зі словами: «Пом’яни раба божого» і скажіть його ім’я. Поминали Вашої близької людини, куштуючи їжу, потрібно зі словами: «Царство Небесне …» і назвати ім’я помepлої людини. Якщо ви прийшли не клaдoвище з дитиною, допускається дати їй цукерку або печиво. Але утримайте дітей від того, щоб вони ходили між мoгил і збирали від незнайомих людей солодощі: відвідування клaдoвища на Радоницю – це не «розвага».
Пише - osoblyva.com