"Плювала на поліцію і влаштувала терор": чому бабуся замученої в Черкасах дитини опинилася за ґратами тільки зараз
Через роки безплідного розшуку правоохоронцями 51-річна Вікторія Лясова таки опинилася під вартою – поки що на 60 днів. Такий запобіжний захід обрав 31 серпня Соснівський районний суд м. Черкаси. Бабусю дитини, за життя якої в реанімації тиждень борються лікарі, підозрюють в тому, що вона залишила малолітнього в небезпеці – й це спричинило тяжкі наслідки.
Причому цілком можливо, що ця підозра буде не єдиною – ситуація проясниться після низки експертиз. Вони повинні пролити світло на питання, звідки у хлопчика страшні травми.
Однак на рахунку Лясових є і справа про грабіж групою осіб із застосуванням насильства, яка на нинішній день "висить" у тому ж суді. Рік тому прийомного батька хлопчика визнали винним у скоєнні злочину, а ось бабуся до "інциденту" з онуком удачливо багато років переховувалася від поліції.
Детальніше про обставини цієї справи і чи був шанс запобігти сьогоднішній трагедії – читайте в матеріалі OBOZREVATEL.
"Зачарована" справа
Стосунки сім'ї Лясових із сусідами вже багато років, м'яко кажучи, напружені. Однак тільки один із них, Юрій Кубанський, вирішив довести справу до логічного кінця. Понад сім років він і адвокат Сергій Гончар не дають спокою правоохоронним органам, які дивно прихильні до Вікторії Лясової.
Справа в тому, що стосовно Лясових із 2013 року було відкрито кілька проваджень. З родиною Юрія Кубанського, яка жила в сусідньому будинку, розгорілася справжня війна. У той час будинки, де жили обидві родини, мали спільний двір, в який Лясови випускали своїх середньоазіатських вівчарок.
Собаки неодноразово нападали на сусідів і випадкових перехожих, забігали на територію Дитячого парку. На зауваження людей Вікторія Лясова реагувала агресивно.
"Вікторія завжди провокатор і агресор. Вона нападала на мене, навіть коли я була вагітною, намагалася перекинути коляску з моїм маленьким сином", – розповіла Анастасія, колишня дружина Юрія Кубанського.
У квітні 2013 року терпець урвався – і чоловік звернувся в міліцію, щоб вирішити питання в правовому полі. Тоді було розпочато кримінальне провадження за ч.1 ст. 125 (умисне легке тілесне ушкодження) КК України. Розслідування гальмувалося, тільки більш ніж через півтора року, в грудні 2014-го, Вікторії Лясовій повідомили про підозру", – розповів адвокат Сергій Гончар.
Через місяць досудове розслідування було зупинено в зв'язку з розшуком підозрюваної (тоді вона вперше "зникла". – Ред.), а відновлено в квітні 2015 року. У травні обвинувальний акт було скеровано в Соснівський районний суд Черкас. Однак Лясова тривалий час уникала суду, і в результаті в квітні 2017 року її було оголошено в розшук.
"Здійснення розшуку доручити співробітникам Черкаського відділу Головного управління Національної поліції в Черкаській області. Контроль виконання покласти на начальника Черкаського відділу ГУНП у Черкаській області та прокурора Черкаської місцевої прокуратури. Дозволити співробітникам Черкаського відділу Головного управління Національної поліції в Черкаській області затримати обвинувачену ОСОБА_2 (Вікторію Лясову. – Ред.) з метою її приводу для участі в розгляді кримінального провадження", – йдеться в рішенні суду.
Другий "інцидент" стався також у 2013 році, але в липні. Тоді Лясова зі своїм чоловіком Юрієм та сином Станіславом (саме він згодом нібито офіційно усиновив дитину жінки, з якою одружився. – Ред.) спровокували конфлікт із сім'єю Кубанських. У той день Юрій із дружиною, тещею і двома маленькими дітьми (одному з них був лише місяць) поверталися з парку і намагалися пройти до свого дому.
На подвір'ї бігали величезні алабаї, яких власники відмовилися забрати. Юрій із жінками та дітьми не могли пройти до свого дому. В підсумку главу сім'ї побили й відібрали близько двох тисяч доларів і золотий ланцюжок.
Щоб захистити дружину і дітей від агресивних сусідів, Юрію довелося застосувати травматичну зброю.
Доводилося змушувати "органи" працювати
По суті стався грабіж із застосуванням насильства. Однак, каже адвокат, кримінальне провадження було відкрито тільки за ч. 2 ст. 296 (хуліганство) КК України.
"Потерпілий Юрій Кубанський подавав заяву про грабіж групою осіб – Вікторією Лясовою і її сином Станіславом, проте ця частина події слідством ігнорувалася.
Ба більше, розслідування справи постійно гальмувалося, потерпілі писали численні скарги керівництву міліції, в прокуратуру, також було подано скаргу на безпідставну постанову про закриття кримінального провадження.
Усвідомлюючи безперспективність розслідування зазначеного провадження та ігнорування факту грабежу, Кубанський у березні 2015 року звернувся в прокуратуру з окремою заявою про скоєне кримінальне правопорушення за ч. 2 ст. 186 КК України (грабіж, поєднаний із насильством)", – розповів Сергій Гончар.
Прокуратура проігнорувала цю заяву, і Кубанський змушений був звернутися до суду зі скаргою на бездіяльність прокурора щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Скаргу було задоволено. Досудове розслідування повинен був проводити Соснівський райвідділ.
Надалі це кримінальне провадження було виділено в два – окремо щодо Вікторії Лясової і окремо щодо Станіслава Лясова. І матір, і сина звинувачували у скоєнні групою осіб грабежу, поєднаного з насильством, за що кожному з них світило до шести років позбавлення волі.
Юрій Кубанський розповів OBOZREVATEL, що Станіслав ходив на судові засідання, не уникав їх, не намагався сховатися. На відміну від його матері.
У липні 2020 року Станіслав Лясов (який на той час уже одружився з матір'ю маленького Андрія, і у них народилася спільна донька) був визнаний винним у грабежі. Суд засудив його до чотирьох років позбавлення волі, але звільнив від відбування покарання – дав випробувальний термін на рік. Апеляцію Лясов не подавав.
Постійно подавали в розшук
А ось справу Вікторії Лясової (№ 712/790/17-к) за звинуваченням у грабежі досі не розглянуто. Адвокат Сергій Гончар стверджує, що ні на одне судове засідання обвинувачена так і не з'явилася.
"У цій справі судом п'ять разів застосовувався до неї примусовий привід, який жодного разу не був виконаний. У червні 2017 року вона була оголошена в розшук. Надалі суд неодноразово надавав дозвіл на затримання Вікторії Лясової – це було в квітні 2018-го, січні 2019-го і вересні 2020 року...
Про причини такого тривалого розгляду справи щодо Лясової я висловлюватися не можу, тому що не дозволяють Правила адвокатської етики. Оперую виключно фактами", – заявив Гончар.
Бездіяльність чи зацікавленість?
Питання, чому правоохоронці не могли застати жінку вдома, не дає спокою багатьом сусідам. "Вікторія всі ці роки не змінювала місця проживання. Як її могли так "розшукувати"? Це ж просто смішно", – розповів один із місцевих.
Колишня дружина Юрія Кубанського, Анастасія, каже, що давно перестала дивуватися тому, що відбувається:
"Розумієте, я дзвоню в поліцію, повідомляю, що бачу Лясову, яка йде по вулиці із собаками. Але приїжджає патруль і каже: "Ми її не бачимо".
Мені врізалася в пам'ять фраза на прийомі в одного з начальників нашої місцевої поліції. Сидить він і ще осіб п'ять, я обурююся – чому Лясову не можуть знайти, хоча ось вона – вдома, спокійно гуляє, ходить у магазин... А його підлеглі засміялися. Коли я запитала, що ж тут смішного, мені відповіли: "Це відома особа у вузьких колах". Що вони хотіли цим сказати?"
Інші сусіди на умовах збереження анонімності розповіли OBOZREVATEL, що "сім'я агресорів" живе зовсім не бідно, як може здатися, дивлячись на їхній будинок. І тому, мовляв, можливості для "взаємодії" з правоохоронцями у них є.
"Ми бачили наркоманів, які постійно приходили.
Бачили пакетики, які випадали з вікна...
У цьому могла бути причина, чому поліція заплющувала очі на те, що роками творила ця жінка. А тепер постраждала маленька дитина", – розповів чоловік.
Виконуючи свою роботу, навіть якщо не по совісті, то "просто" за законом, можливо, вдалося б уберегти нерідного онука Вікторії Лясової, який зараз бореться за життя. Чи спадала місцевим правоохоронцям у голову ця думка – питання відкрите.