Розірвали рот за російську мову: дика історія з переселенцем на Сумщині виявилася фейком
Зазначається, що першоджерелом скандальної новини став місцевий сумський ресурс ТРК "АТВ", який навіть присвятив вигаданій історії цілий відеосюжет, що відразу ж почали тиражувати російські пропагандистські ЗМІ і багато українських видань. Однак в самому ролику немає згадки, що конфлікт виник саме через використання чоловіком російської мови. Про нібито неприязнь місцевих жителів до переселенців з Донбасу каже дружина потерпілого Лідія Рожкова.
Саме вона поскаржилася, що жителі Буймера пропонували їй перейти в спілкуванні з російської мови на українську. Про те, що причиною конфлікту стало мовне питання, написав директор ТРК "АТВ" Сергій Клочко, супроводивши репортаж наступним коментарем: "Порвали рот через російську мову. Таким способом в селі Буймер, на Тростянеччині, місцеві вирішили привчити до рідної, української мови, інваліда, переселенця з Донецька. Налякані цим випадком жінки-переселенки тепер не виходять на вулицю поодинці. Через резонанс, що виник, бояться самосуду від селян".
Однак свідки, поліція і сам потерпілий заперечують твердження Клочко. Заступник начальника Тростянецького відділу поліції Віталій Разбейко, який проводив перевірку, говорить про побутовий характер конфлікту.
"Зловживали спиртними напоями. За фактом, так, потерпілого доставили з рваною раною рота в лікарню. Сам він до правоохоронних органів не звертався. Все це розповідає його дружина. Він сам взагалі нічого не хоче - каже, не потрібно мене турбувати, я ні до кого претензій не маю".
Висновки поліції підтверджує й сільський голова Буймера Микола Комишанський. За його словами, побутовий конфлікт між переселенцем В'ячеславом Рожковим і місцевим підприємцем Олександром Шаповалом трапився на грунті зловживання спиртними напоями.
"Сиділи випивали - і один іншого вдарив. Ось і все. А потім помирилися. Два п'яних мужика вдарили один одного, і все. Ніхто його машиною не переїжджав, ніхто не переслідував. Справжня брехня. Як журналісти можуть так ставитися до своєї роботи?" - обурився він.
В інтерв'ю журналістам ресурсу, який викриває фейки ЗМІ, сам "потерпілий" взагалі заперечив, що отримав травму в результаті бійки.
"Бійки не було. Не було бійки. Я впав у льох просто. Ні, нічого не було (через мову. - Ред.). Упав у льох і все", - розповів чоловік.
На ситуацію відреагував і відомий російський журналіст Аркадій Бабченко, який розкритикував російських пропагандистів за штучний резонанс, створений навколо брехливої неперевіреної новини, і нагадав, що більшість жителів Сумщини є російськомовними, адже їх регіон межує з Росією.
"Дорогі мої російські пропагандисти. Коли ви з висолопленим язиком кидаєтеся розносити цю радісну звістку про ожилий український фашизм по своїх сайтах, ви хоч подивіться, де це - Сумська область. З якою країною вона межує. Яка мова там досі ходова. Яке телебачення там ловить. В сторону якої країни дивиться ще, напевно, відсотків п'ятдесят населення", - обурився він.
Крім того, він підкреслив, що українській ментальності не характерні такі гострі прояви ксенофобії та нетерпимості до інших думок. Разом з тим, він не виключив, що теоретично за п'яні розмови з сепаратистським відтінком чоловіка дійсно могли вдарити ті, з ким він розпивав алкоголь.
"У те, що напилися і знайшли до чого докопатися - охоче вірю. Або, скажімо, в те, що напилися, і почав говорити, що все не так однозначно, і як ЗСУ бомбить дітей - вірю ще більш охоче. Таке в Україні не прокатує вже взагалі ніде. Але просто за російську мову... У Сумській області... Знамениті сумські бандерівці. Вони такі. Львівським фору дадуть. Розіпнутий хлопчик схвалює. Розірваний на березах африканський студент і два раби теж", - з сарказмом підсумував Бабченко .