«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Руйнівний удар. Що чекає Росію після відключення від SWIFT

У зв'язку з новими актами агресії Росії проти України, світова спільнота знову приступила до обговорення способів протистояти Кремлю. Один з таких способів озвучив спецпредставник США з питань України Курт Волкер, який допустив можливість відключення Російської Федерації від міжнародної банківської системи SWIFT. І хоча дана пропозиція не є новим, в разі позитивного рішення, це завдасть катастрофічного удару по російській економіці.

Що таке система SWIFT і чим вона важлива для РФ - розбирався OBOZREVATEL.

Що таке SWIFT і чому від нього хочуть відключити РФ

SWIFT - міжнародна організація, яка контролює найбільшу міжбанківську систему обміну інформацією.

Система створена для швидкого і безпечного перекладу міжбанківських платежів. Інформація передається тільки по зашифрованих каналах, що надійно захищає від шахраїв.

SWIFT довіряють майже 11 тисяч організацій більш ніж в 200 країнах, і Росія є однією з найактивніших учасників: банки РФ стоять на 2 місці (після американських) за кількістю операцій, і на 15-му - за обсягом.

Про можливе відключення Росії від SWIFT почали говорити ще в 2014 році, коли Захід ввів перші санкції проти Кремля через анексії Криму та війни на Донбасі. Але почасти через відсутність політичної волі, почасти через страх втратити прибуток від торгівлі з РФ, Захід досі не використовував даний важіль впливу на Москву.

Зараз же США заговорили про таку можливість через захоплення російськими прикордонниками трьох українських військових кораблів в міжнародних водах поблизу Керченської протоки. Обстрілявши судна разом з екіпажем, росіяни відбуксирували їх в порт міста Керч анексованого Криму, а 24 членів екіпажу заарештували.

Руйнівний удар. Що чекає Росію після відключення від SWIFT

Таким чином РФ зробила абсолютно неприкритий акт агресії по відношенню до України, що дає можливість Заходу ввести проти Росії більш жорсткі обмеження. Правда, рішення про відключення РФ від системи може прийняти тільки Рада Європейського союзу, так як компанія, створена в Бельгії, підпорядковується європейським законам.

За свою історію таке рішення приймалося тричі: в березні 2012 року від міжнародної системи відключили Іран в рамках європейських санкцій. Через чотири роки після укладення ядерного угоди з "шісткою" світових держав і зняття з Тегерана міжнародних санкцій, банки Ірану знову підключили до системи SWIFT.

Однак 5 листопада 2018 року Штати відновили санкційні обмеження проти Ірану, в зв'язку з чим банки країни знову перестали мати доступ до міжнародної системи.

У 2017 році в зв'язку з міжнародними санкціями від SWIFT були відключені банки КНДР.

Що буде з економікою РФ після відключення від SWIFT

Те, що реалізація подібних планів створить серйозний удар по економіці Росії, не сумнівається ніхто. Економічні експерти міркують лише про те, наскільки сильним він буде.

Як каже голова Комітету економістів України Андрій Новак, враховуючи, що всі головні операції в світі в банківській сфері проводяться саме через цю систему, то відключення стане катастрофою для РФ.

"Майже половина російської економіки зав'язана на продажу газу і нафтопродуктів, то після удару по банківському сектору, це стане ударом і для енергетичного сектора. У сукупності це може привести до фінансово-економічного колапсу в Росії. Звичайно, це спричинить за собою дуже стрімку девальвацію російського рубля, а це означає практично фінансовий крах ", - заявив Новак в коментарі OBOZREVATEL.

З його думкою згоден і експерт Економічної дискусійного клубу Олег Пендзин, який назвав секторальні санкції найнебезпечнішими для будь-якої економіки.

"Секторальні санкції є найбільш руйнівними, які можуть реально вплинути на здатність російської економіки до виживання. Так ось відключення від SWIFT є секторальної санкцією. Якщо це станеться, це стане дуже істотним ударом", - говорить економіст.

У коментарі OBOZREVATEL Пендзин нагадав про відключення від міжнародної банківської системи Ірану, і заявив, що це завдало божевільний удар по її економіці.

Разом з тим російський економіст Дмитро Некрасов вважає інакше, на його думку, не дивлячись на значний удар по економіці Ірану, через відключення системи SWIFT, це мало короткостроковий ефект. Також буде і в Росії, сказав він OBOZREVATEL.

"Десь через півроку економіка до цієї ситуації адаптується і почнуться створюватися різні схеми - наприклад, бартерні розрахунки через офшорні компанії, як це було в Ірані. Там це справило до подорожчання всього приблизно на 10-15%, що щось подібне може бути і в Росії ", - говорить він.

І хоча російський економіст погоджується з тим, що відключення від міжнародної банківської системи створить масу проблем, на його думку, це не знищить економіку Росії.

За словами Олега Пендзина, це дійсно так, будь-яка економіка рано чи пізно оговтається, але поки вона буде приходити в себе, вона буде позбавлена ​​можливості здійснювати серйозне фінансування внутрішніх інвестиційних програм, в першу чергу - спрямованих на військові рейки.

"Тобто вся військова програма РФ буде миттєво згорнута в силу відсутності грошей для підтримки цього сектора", - заявив економіст.

Вже цей факт є досить позитивним для України, і є аргументом на користь запровадження такої обмежувального заходу проти РФ з боку Заходу.

Але Андрій Новак все ж не згоден з думкою, що відключення від SWIFT серйозним чином не вплине на російську економіку.

"Мова йде не про один крок, не тільки про відключення від SWIFT ... З огляду на те, що Росія вже зараз знаходиться під дією цілого каскаду санкцій різного роду, і вони ще будуть нарощуватися, особливо після подій у Керченської протоки, то таке комплексне економічне тиск на РФ матиме якщо не фінальне, але дуже сильний вплив ", - говорить Новак.

"Фінальна точка - це ембарго на покупку російських енергоносіїв, це буде фінальний удар по економіці Росії, а SWIFT - це предфінальний", - заявив він.

Все буде Україна