Сенсаційні занурення: на дніпровському дні біля Херсона знайшли стародавні кораблі (фото)
Науковці національного заповідника "Хортиця" знайшли на дніпровському дні під Херсоном два середньовічних дерев'яних кораблі. У XVII столітті там відбувалася жвава торговельна навігація. Історія того часу має багато білих плям.
Тож щоб провести ґрунтовні дослідження знахідок, науковці влаштували експедицію. Підводні археологи почали пошуково-дослідницьку операцію в Херсонському лимані, де за їхніми даними лежить старовинне судно. Перші ж занурення завершилися сенсацією – на глибині близько 8 метрів неподалік затонулого корабля науковці виявили ще одне судно.
"Це велика така посудина типу барки, або "берлини" їх називали, або байдаки, тобто це велике судно, майже 40 метрів завдовжки. Плоскодонне, така велика плоскодонна баржа. Протягом тижня пошуків навколо цієї ділянки ми несподівано натикаємося на ще одне судно, яке лежало від цього в 10 метрах", – пояснює керівник експедиції Дмитро Кобалія.
Історики встановили, у XVI-XVII століттях торговельні судна такої конструкції використовували у Туреччині, Польщі, Балтії, Німеччині та на території нинішньої України. Зазвичай, вони перевозили товари європейськими річками та вздовж морських узбереж. Якій країні належали знайдені кораблі – спробують з'ясувати науковці. Але зробити це буде нелегко, припускають дослідники, адже знахідок із суден їм вдалося підняти небагато. На кораблях уже встигли побувати "чорні морські археологи".
"Дуже яскрава знахідка, деякі залишились на кораблі безпосередньо – це скоба. Ось така скоба між собою скріпляє теж дошки… Подібні аналоги є в північній Польщі – можливо, цей корабель був зроблений десь у Балтії", – демонструє знахідку історик В'ячеслав Зайцев.
За кілька днів експедиції науковці змогли дослідити судна лише побіжно. Але вже планують нові занурення. Щоб до них підготуватися – потрібні гроші. Держава таку наукову діяльність не фінансує. Тож науковці планують збирати гроші самостійно. Попередню експедицію готували силами заповідника "Хортиця", одеських дайверів та запорізьких підприємців. Завдяки цьому в них був водолазний бот, на якому жили і готувалися до пірнань.
"Кожен, хто може, нехай візьме маску і просто пірне під воду і спробує. А це треба працювати, і хлопці працюють... На кораблі є барокамера, є електростанція, компресор потужний. Технічно хлопці стояли далеко від берега, і вони повністю набивали акваланги", – розповідає співорганізатор експедиції Юрій Лагно.
Підводні археологи мріють про створення українського музею старовинних суден. За роки незалежності з Дніпра підняли три великих кораблі та кілька малих. І сподіваються, що зможуть показати їх відвідувачам, адже експонатів щосезону стає більше.