«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Що робити з пошкoдженuмu грошима. Інструкція на всі випадки!

Час від часу нам трапляються купюри, які через ті чи інші обставини втратили свій первісний вигляд.

 зобов’язані такі банкноти приймати в магазинах або банках ? 

Згідно з чинним законодавством, а саме з постановою НБУ № 547 «Про затвердження Правил визначення платіжності та обміну банкнот і монет Національного банку України», пошкоджені (але такі, які не втратили платоспроможності – ред.) купюри національної валюти зобов’язані приймати в будь-якому банку.

При цьому абсолютно безкоштовно обмінювати їх, незважаючи на будь-яке небажання. Крім того, такими грошима можна здійснювати готівкові платежі в банку, використовувати їх для перерахування тощо.

Але можливі варіанти, коли касир буде апелювати до неплатоспроможності купюри і буде правий, якщо відмовиться приймати її.

Пошкоджені паперові гроші, якими можна розплачуватися або обміняти в банку

Паперові грошові знаки в силу об’єктивних причин забруднюються, рвуться, втрачаючи тим самим платоспроможність. Але можна виділити кілька видів ушкоджень, які не впливають на платоспроможність банкнот, і їх зобов’язані приймати в магазинах і/або обмінювати в банках.

Важливо пам’ятати, що залежно від ступеня пошкодження будуть відрізнятися дії з тими чи іншими купюрами.

Зношені банкноти – такі, які мають потертості, частково втратили забарвлення, містять локальні забруднення, надписи, площа яких становить близько 400 кв. мм, відбитки штампів площею близько 400 кв. мм, надриви або надрізи, довжина кожного з яких становить 5 мм, отвори або проколи, відірвані краї або куточки площею понад 10 кв. мм.

По суті, це пошкоджені банкноти, загальна площа яких становить 92% початкової величини купюри.

Що робити зі зношеними банкнотами?

«Заношування» купюр, дрібні надірваності та отвори є цілком природними в силу фізичних властивостей паперу.

Тому гроші з потертостями і забрудненнями, на яких чітко проглядається зображення, повинні приймати в магазинах і в банках під час здійснення будь-яких фінансових операцій.

Дуже зношені гроші – такі банкноти, які розірвані, розрізані на кілька частин, але збереглася ціла частина банкноти площею не менше 55% первинної площі; склеєні з двох різних банкнот, при цьому кожна з частин повинна становити не менше 50% від повної площі банкноти.

Купюри, пошкоджені вогнем, водою, рідиною, якщо разом з пошкодженими ділянками збереглося не менше 55% її початкової площі.

Що робити з надто зношеними банкнотами?

Надто зношені банкноти в магазинах приймати не зобов’язані, а ось банк повинен їх поміняти на нові (за умови, що збереглося не менше 55% початкової площі банкноти!) і приймати їх для здійснення платежів фізичними або юридичними особами.

Без проблем обміняють на нову заплямовану купюру, причиною зміни кольору якої стали якісь побутові причини (випрали, дитина впустила тюбик з фарбою).

Питання виникнуть, якщо банкнота виявиться в спеціальній фарбі, яка використовується банками при перевезенні грошей. В такому випадку касир відправить банкноту на експертизу, щоб встановити тип фарби.

Гроші з дефектами – купюри, на яких є дефекти від виробника, повинні приймати в магазинах і банках.

Пошкоджені гроші, які не підлягають обміну

• Неплатоспроможні гроші – банкноти, які втратили платоспроможність через надто сильні пошкодження;

• Гроші, які вийшли з обігу (наприклад, радянські рублі), втрачають свою функцію – ними не можна розплатитися в магазині або обміняти в банку;

• Банкнота розшарувалася;

• Банкнота з цілою частиною менше 55% її початкової площі;

• Розірвана і розрізана на дві або більше частин, включаючи склеєні, якщо одній банкноті належить менше 50% загальної площі;

• Банкнота, пошкоджена вогнем, водою, всілякими рідинами або хімікатами, що спричинило деструкцію і обвуглювання паперу на окремих ділянках або на всій площі банкноти, якщо разом з пошкодженими ділянками збереглося менше 55% її початкової площі.
Що робити з пошкодженими монетами

• Якщо первісна форма монети не змінилася і на ній тільки дрібні подряпини або потертості, нею можна розплачуватися;

• Якщо монета погнулася, сплющилася, на ній є отвір, але при цьому вона зберегла не менше 75% своєї маси, то таку монету поміняють в банку;

• Якщо монета оплавилася або змінила колір (всьому виною температура або агресивне середовище), ви можете поміняти її;

• Монету повністю без зображення і частину монети у вас не приймуть навіть на обмін.

Що робити з пошкодженою валютою

До обміну приймаються банкноти невеликого ступеня зношеності, а більш пошарпані і пошкоджені можна здати на інкасо. Ступінь їх пошкодження, як і української гривні, не повинна перевищувати 55% площі купюри.

Так само на інкасо можна здати старі іноземні банкноти, виведені з обороту. Але перевірка банкнот займе близько місяця. До того ж, доведеться заплатити комісію при обміні в розмірі близько 10%.

Яку валюту не приймають

• Банкноти, на яких відсутній портрет або більша його частина;

• На купюрі відсутній один із двох номерів купюри;

• Є умисні пошкодження (заміна портрета, заміна номіналу купюри на кутах, відсутність захисної нитки).

Висновки

Пошкоджені гривні, які мають незначні дефекти, зобов’язані приймати у всіх установах при здійсненні фінансових заходів.

Якщо пошкодження значні – варто звернутися в банк, де можна або здійснити операцію, або просто обміняти пошкоджені гроші на нові абсолютно безкоштовно.

У разі, якщо купюра втратила платоспроможність через вкрай значні пошкодження – обміняти і розрахуватися нею не вдасться.

Складніше з валютою. Найпростіше здійснити обмін в інкасо, але на це доведеться витратити і більше часу, і комісію оплатити. Пише - lisovasotnya.com

Все буде Україна