«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Смартфони знищили психіку цілого покоління! Ось статистика, що саме змінилося

Точка неповернення пройдена? World Economic Forum публікує статтю американського психолога Джин Твенге, яка вивчає вплив технологій на підлітків.

У 2012 році щось в житті підлітків пішло не так.

Всього за п’ять років з 2010 по 2015-ий кількість американських підлітків, які переживають почуття непотрібності і безрадісності – класичні симптоми депресії – підскочила на 33% в масштабних національних опитуваннях. Кількість спроб самогубства серед підлітків виросла на 23%. Що ще страшніше, кількість дітей 13-18 років, що наклали на себе руки, виросла на 31%.

У новому дослідженні, опублікованому “Clinical Psychological Science”, ми з колегами виявили, що зростання показників депресії, спроб самогубства і самогубств спостерігається серед підлітків з самих різних верств суспільства – незалежно від рівня достатку, кольору шкіри, національності й регіону. В цілому наш аналіз виявив, що покоління підлітків, яке я називаю “айПокоління”, – ті, хто народилися після 1995 року, – набагато частіше має проблеми з психікою, ніж їх попередники-мілленіали.

Що ж стало причиною того, що так багато підлітків за такий короткий час раптом впали в депресію і стали проявляти суїциїдальні схильності?

Вивчивши декілька масштабних опитувань підлітків, я виявила, що все вказує на одну помітну зміну в житті тінейджерів: раптовий зліт всемогутнього смартфона.

Оскільки з 2010 по 2015 роки економічне зростання було стабільним, а безробіття скорочувалося, малоймовірно, що причина лежала в економічній площині. Звичайно, нерівність доходів була (і залишається) проблемою, але вона не виникла на початку 2010-х: розрив між бідними і багатими збільшується вже декілька десятиліть поспіль.

Ми виявили, що час, який підлітки витрачають на виконання домашніх завдань, практично не змінився з 2010 по 2015 роки, так що шкільний тиск також виключався.

Проте, за даними Pew Research Center, кількість смартфонів перевалила за 50% у кінці 2012 року – якраз тоді, коли почали рости показники підліткової депресії і суїцидальності. У 2015 році доступ до смартфона мали 73% підлітків.

Вплив смартфон-активності однозначний: чим більше часу підлітки проводять в Мережі, тим швидше у них з’являються симптоми депресії.

У восьмикласників, які багато часу проводять в соцмережах, ризик депресії підвищується на 27%, і він різко знижується, якщо підліток займається спортом або навіть робить домашню роботу.

Підлітки, які проводять зі смартфоном більше ніж три години в день, на 35% більше схильні до ризику вчинити суїцид.

На зростаючу ізоляцію нинішніх дітей вказує те, що з 2007 року рівень вбивств серед підлітків знизився, а рівень самогубств підвищився. Оскільки вони проводять менше часу разом, то і менше схильні вбивати одне одного, і більше схильні вбити себе. У 2011 році, вперше за останні 24 роки, рівень підліткових самогубств став вищий, ніж рівень вбивств.

Ця тенденція особливо сильна серед дівчаток. За період з 2010 по 2015 роки кількість дівчаток, які почувають себе покинутими, підвищилася на 48%, тоді як у хлопчиків цей показник підвищився на 27%.

Дівчатка більше використовують соціальні мережі і почувають себе самотнішими, коли бачать подруг і однокласниць, що збираються разом без них. Коли дівчинка щось постить у своєму аккаунті в соцмережі, вона більше чекає лайків і позитивних коментарів. Дівчатка також несуть основну тяжкість симптомів депресії.

У період з 2012 по 2015 роки симптоми депресії у хлопчиків підвищилися в 21% випадків, тоді як у дівчаток цей рівень складає 50%. Зростання суїцидів також більш виражене у 12-14-річних дівчаток – він триразовий, в порівнянні з двократним у хлопчиків в 2007-2015 роках.

Цей важкий результат для дівчаток-підлітків може пояснюватися тим, що вони більше стикаються з кібербулінгом. Хлопчики вважають за краще з’ясовувати стосунки фізичними методами, а дівчатка – підриваючи статус і стосунки жертви в соцмережах.

Смартфони впливають і на сон підлітків – багато з них спить менш ніж сім годин.

Експерти зі сну говорять, що норма сну для підлітка – 9 годин, і у тих, хто спить менше ніж 7 годин, розвивається депривація сну.

З 1991 року рівень недосипання серед дітей підвищилося на 57%, а тільки за 2012-2015 року кількість дітей, сплячих менше ніж 7 годин, підвищилася на 22%. І, згідно з дослідженням про звички використання смартфонів серед дітей, ті з них, хто переглядає стрічку перед сном, сплять менше.

Недосипання пов’язують з множиною подальших проблем здоров’я – це ризик для мислення і логіки, зниження опірності хворобам, високий кров’яний тиск. Недосипання впливає і на психічне здоров’я – схильність до депресій і тривожності.

Тут важко відстежити причинно-наслідковий зв’язок.

Смартфони можуть привести до недоліку сну, а це веде до депресії, або смартфони призводять до депресії, і це дає недосипання. Але у будь-якому разі мерехтливий в темряві екран смартфона впливає погано.

З одного боку, усі ці виведення ще не остаточні. Проте є сенс обмежити “екранний час” дитини вже зараз. Адже можливі ризики такого рішення мінімальні, тоді як ризики депресії і суїциду безперечні.

Я не вважаю, що закликати до обмеження екранного часу дуже рано. Я боюся, як би не було надто пізно.

А ви обмежуєте екранний час дітей?

Пише - Тутка

Все буде Україна