«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Сьогодні світ вшановує пам'ять жертв Голокосту

Історики стверджують, що тільки в Україні під час Голокосту було знищено близько 1,5 мільйона євреїв

В Україні, під час окупації, за оцінками дослідників, німецькі фашисти стратили близько 1,5 мільйона євреїв. Більше їх кількість загинуло тільки в Польщі.

У вересні 1941-го року євреям, представникам інших національностей, членам ОУН і УПА, військовополоненим Червоної Армії, циганам, а також душевнохворим веліли зібратися з документами і речами. За непокору – пригрозили розстрілом. І коли їх вели до Бабиного Яру, вони ще не знали, що там буде відбуватися. Спочатку думали вони думали, що їх кудись вивозити.

"Тут же вузькоколійка десь була. Ось звідти ми виходили, біля цього кладовища. 1 жовтня нас гнали по дощечці – там дошка така була, ярок. Йшли і там вже ми розгубилися все, я залишилася у бабусі на руках", – згадує ті жахливі дні вижила після цих страшних подій Раїса Майстренко. 

Свою маму вона майже не пам'ятає – в останній раз бачила її восени 41-го року. У Бабиного Яру. Тут трирічна Раїса розлучилася з рідними назавжди.

Людей роздягали, заганяли в яр і розстрілювали – всіх, без розбору. Бабуся Раїси, почувши постріли, кинувся бігти. В ту ніч вони ховалися на кладовищі, а потім три роки в місті – від облав нацистів.

Більше двох років сім'я Андрієвських ховала п'ять односельчан, взимку – в погребі, влітку – в сараї.

"Запам'яталося, як я несла горщик з якоюсь їжею, віддавала їм і швидко йшла назад. Я ніколи не чула від батьків докорів, хоча вони могли запитати, навіщо мені це. Не говорили, але вони переживали дуже. Нас за це могли всіх забрати і розстріляти", – розповіла дочка Андрієвських Надія Лазнюк.

Борис Забарко – голова Всеукраїнської асоціації євреїв – колишніх в'язнів гетто і концтаборів. Ще дитиною він потрапив в гетто. З тих пір зібрав десяток томів страшних свідчень тих, кому вдалося вижити.

"У нас розстрілювали, топили, спалювали людей, кидали їх в колодязі, замуровували в каменоломнях. Так, як ставилися німці, окупанти, нацисти до наших євреїв не можна порівняти було ні з чим іншим. На початку на заході німці вбивали тільки євреїв-чоловіків, жінок і дітей вони не чіпали. А після бабиного Яру, після того як в Білій Церкві розстріляли вперше дітей ... ", – згадує Зарабко.

За оцінками дослідників, жертвами Голокосту в Україні стали 1,5 мільйона євреїв. Кількість загиблих уточнюється досі.

"Це були євреї від Львова до Луганська, від Чернігова до Сімферополя. Один з найважливіших уроків Голокосту – це питання того, що суспільство має контролювати владу. Коли влада починає контролювати суспільство і люди починають боятися владу, тоді відбувається те, що було за часів Гітлера і Сталіна", – підкреслив директор Українського центру вивчення історії Голокосту Анатолій Подольський.

Тим, хто пережив Голокост, тепер уже за вісімдесят. Але вони добре пам'ятають: дітьми найбільше на світі хотіли, щоб закінчилася війна. І тепер хочуть миру в Україні.

Нагадаємо, що раніше Ізраїль підтримав ідею створення Меморіального центру жертвам Голокосту "Бабин Яр".

Як повідомлялося, Варшава криміналізований будь-які згадки про польські злочини за часів Голокосту. А тим часом парламент Ізраїлю запропонував законопроект, в якому польський закон про Інститут національної пам'яті, який забороняє говорити про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту. Пише - ukr.segodnya

Все буде Україна