''Спека'' та морози до -25: синоптики дали детальний прогноз на зиму в Україні
Через це OBOZREVATEL запитав у синоптиків, чого очікувати українцям від погоди найближчими днями, і дізнався прогноз на зиму
Український синоптик Наталка Діденко повідомила, що поки в Україні зберігатиметься волога погода із незначними морозами.
"Із 16 по 19 листопада погода буде однозначно вологою, переважно хмарною. Температура суттєво не зміниться, вночі десь 0…-5 градусів, удень 0…+5. Найтепліше буде на заході, найхолодніше у східних областях України", — повідомила Діденко у коментарі OBOZREVATEL.
Що стосується опадів, то на п'ятницю та суботу, 16-17 листопада, синоптик прогнозує дощ із мокрим снігом у південній частині України, негода "об'єднається із сильним штормовим вітром, тому у п'ятницю на півдні буде явно некомфортна синоптична ситуація". Наступного ж дня складні погодні умови збережуться у Приазов'ї, на решті території країни — без значних опадів, максимум туман.
"У неділю, 18 листопада, до півночі прийде атмосферний фронт. Це Волинь, Рівненщина, Житомирська, Київська та Чернігівська області — тут буде дощ із мокрим снігом, хоча й невеликий", — розповіла вона, додавши, що ожеледиця на дорогах залишається по всій території України, і це посилить некомфортну ситуацію на дорогах.
На початок наступного тижня, 19-20 листопада, синоптик не прогнозує суттєвих змін у температурах, утримається волога погода із періодичними невеликими опадами.
"Вночі невеликий мінус, удень до нуля. Що стосується опадів, то вони найбільш імовірні у західній та південній частині України", — сказала Діденко.
Завідувачка відділом прикладної метеорології та кліматології Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту Віра Балабух зазначає OBOZREVATEL, що попри аномально теплу погоду восени, в Україну починають проходити атмосферні фронти, які призводять до зниження температури повітря, і нині ми поступово переходимо в так званий період передзим'я, а потім у зиму.
Попри це,на українців чекає доволі тепла зима, розповіла науковець: "Якщо подивитися на ті прогнози, які є зараз від світових метеорологічних центрів, то можна сказати, що прогноз про теплу зиму зберігається. В Україні середня за зиму температура повітря може бути десь на 2-3 градуси вищою за ту, яка була на початку цього століття, протягом останніх 10 років".
Вона додала, що початок періоду 2000-х рр. і вже до 2018 року — був найтепліший із початку інструментальних спостережень в Україні з 1771 року. А за даними міжурядової групи зі змін клімату, цей період — найтепліший на нашій планеті, можливо, за 1500 років.
Проте це не означає, що сильні морози не прийдуть в Україну, каже Балабух: "Це не означає, що у нас зими не буде, у нас просто фон зими стає значно тепліший, але на цьому фоні можуть бути такі самі заходи холоду, які були у 70-80-х рр. Але загалом температура може бути значно нижчою, ніж була декілька десятків років тому. Кількість днів із морозом, із температурою нижче 20-25 градусів, вони залишаються такими, як і були".
І хоча точних довгострокових температурних прогнозів більшість метеорологів не надають, цим зайнявся народний синоптик Леонід Горбань. За його інформацією, з початком зими і аж до кінця січня українців очікують "температурні гойдалки".
"Перші дні грудня зустрінуть нас мінусовою температурою у межах 2-4 градусів, потім прийде потепління до 5 градусів тепла. Така температура коливатиметься майже до кінця грудня, із невеликими заморозками. І тільки 28-31 числа повернеться мороз до 6 градусів", — сказав OBOZREVATEL Горбань.
Щодо опадів у грудні — місцями очікується дощ із мокрим снігом, а по-справжньому засніжить в Україні з 28 грудня, і сніг затримається навіть на Новий Рік.
"1 січня очікується мінусова температура до 6 градусів зі снігом. За декілька днів і до середини місяця буде плюсова температура до 4 градусів. Далі відбуватиметься поступове похолодання. Найсильніших морозів варто очікувати із 22 січня — до -25 градусів", — заявив синоптик.
Та не треба надто сильно поспішати радіти теплим прогнозам, адже підвищення середньої температури узимку є доволі небезпечними, пояснює Балабух.
"Коли температура коливається у межах нуля, то опади випадають переважно у вигляді дощу з мокрим снігом, і як наслідок — ожеледь та налипання мокрого снігу, і діаметр цих відкладень починає зростати, вони стають небезпечнішими. Коли говорили, що 14 листопада у Києві було зафіксовано до 500 ДТП через сніг, то зрозуміло, що ризик цих аварій зростає через такий теплий період зими, особливо коли випадатимуть опади. А динаміка зростання кількості опадів саме в зимовий період зберігається", — попередила науковець.