Сусідка порадила метод, щоб квіти ПІВОНІЇ були великими і пишними, було багато бутонів, а кущі “не виpоджувалися”, потрібно OСЬ що зробити
Півонія росте “не в тому місці”
Першою причиною відсутності цвітіння півонії назвемо неправильний вибір місця її посадки. Якщо рослині в принципі некомфортно, і всі сили вона витрачає на виживання, погодьтеся — тут не до цвітіння. Так що перш ніж заводити цю культуру на ділянці (в принципі, як і будь-яку іншу), дізнайтесь більше про її уподобання. У випадку з півонією ретельно підходити до вибору місця посадки слід ще й тому, що “проживати” на одному місці вона буде багато років.
Якому ж місцю віддасть перевагу півонія, щоб добре рости і пишно цвісти? Передусім, сонячному — навіть декілька годин регулярного щоденного затінення може призвести до різкого погіршення якості цвітіння цієї культури. Також потрібно стежити, щоб ділянка з півоніями була захищена від постійних вітрів і протягів.
Також потрібно пам’ятати, що ґрунт для півонії повинен бути злегка лужним і обов’язково добре дренованим — застій води на заболочених ділянках або близьке залягання ґрунтових вод також негативно позначається на рослинах — їх коріння швидко загнивають.
Не варто розміщувати півонії в зоні кореневої системи дерев і великих кущів, оскільки на їх розвиток може позначитися нестача вологи і харчування.
Посаджені біля стіни будови (ближче 1,5 м), кущі півоній в спеку можуть страждати від перегріву, взимку і навесні − від снігових завалів або капежу.
Півонія неправильно посаджена чи пересаджена
Грамотна посадка (або пересадка) півоній — ще одна запорука гарного цвітіння, тому поставтеся до цієї процедури відповідально.
Для посадки вибирайте здорові рослини без тріщин, наростів, слідів пошкоджень, плям незрозумілого кольору. На діленках повинно бути по 2-4 бруньки відновлення і щонайменше 2-3 світлих придаткових кореня завдовжки понад 5 см (саме через них рослина буде харчуватися на перших порах).
Посадочна яма для півонії повинна бути досить великого розміру (не менше 60×60 см) — там рослина зможе утворити потужну кореневу систему. В ямі повинен бути розташований шар дренажу, а зверху — спеціально приготовлений родючий ґрунт (садова земля, 1-2 відра компосту або перегною, 200 г суперфосфату і 300-400 г золи).
Не садіть кущ ні занадто глибоко, ні занадто близько до поверхні. Оптимальною буде така глибина, коли над верхньою брунькою знаходиться шар землі в 5-7 см. Бруньки з часом можуть виявитися вище поверхні ґрунту, тоді на них будуть негативно впливати весняні заморозки і літня спека. У такому разі півонію слід підкопати, поглибити яму і опустити в неї рослину разом з грудкою землі. Якщо зростаючий кущ занадто заглиблений, його треба обережно підняти і під коріння підсипати ґрунт.
Пам’ятайте також, що чим старше стає кущ півонії, тим слабше він цвіте. Тому, якщо хочете рясного цвітіння, раз на 8-10 років півонії потрібно омолоджувати — викопувати, ділити так, щоб на кожній діленці було по 3-4 бруньки, і розсаджувати.
Півонії бракує поживних речовин
Навесні і влітку в період вегетації півонії обов’язково потрібно підгодовувати — тільки за цієї умови ви досягнете регулярного пишного цвітіння. Ігнорувати підгодівлі можна лише в перші рік-два життя і то лише за умови, що в посадкову яму було внесено достатньо добрива спочатку. Решту часу кожен рік півонії вимагають внесення підгодівлі, інакше вони не будуть закладати бутони, або не будуть повністю розкриватися.
Нестачу добрив півонії переносять легше, ніж їх надлишок (особливо це стосується азоту, який в надмірній кількості впливає на нарощування зеленої маси на шкоду цвітінню).
Першу кореневу підгодівлю півоній проводять на початку росту, як тільки проклюнуться червоні паростки, підсипаючи під рослину азотні і калійні добрива, які надходять до коріння з талою водою.
Другу підгодівлю можна провести в період бутонізації, вносячи повне мінеральне або органічне добриво. Вносити добрива можна тільки після дощу або поливу.
Третє за рахунком, найважливіше підживлення, коли формуються бруньки відновлення — після цвітіння (через 2 тижні), коли рослині знову пропонують калій і фосфор.
Щоб протягом всього сезону милуватися ефектним цвітінням півоній, молоді і дорослі кущі раз на місяць підгодовують і позакореневим способом. Для цього листя півонії обприскують (або поливають з лійки з дрібним ситом) розчином комплексного мінерального добрива.
Півонії недостатньо вологи
Ми вже писали, що застою води біля коренів півонії не переносить, однак “пити” дуже любить. Особливо рясними поливи повинні бути навесні в період бутонізації і в кінці сезону, коли закладаються бруньки відновлення, а також в суху спекотну погоду.
Пам’ятайте, що у підстави півонії практично немає всмоктуючих коренів — всі вони розташовуються далі від центру куща, на периферії! Тому полив повинен проводитися в круговій зоні на відстані 20-40 см від центру (дистанція ця тим більша, чим старший і більший кущ).
Досвідчені квітникарі радять викопати кругову канавку навколо куща глибиною близько 10 см і здійснювати полив по ній.
На одну рослину при поливі витрачається 3-4 відра води. Як і для інших культур, полив півоній найкраще здійснювати в період без активного сонця — вранці або ввечері. А ось обприскувати півонії в період бутонізації і цвітіння не варто. Це зіпсує зовнішній вигляд квіток і навіть може сприяти зараженню рослини сірою гнuллю.
У півонії своєчасно не видаляли бутони
Декоративність вашого куща ви можете регулювати самостійно шляхом зрізання бутонів на ранній стадії їх утворення. Якщо ви вирощуєте квіти на зрізання і зацікавлені в отриманні нехай менш чисельних, але великих верхніх квітів, бічні бутони можна видаляти з досягнення ними розміру з горошину.
Якщо ж ви плануєте бачити на ділянці кущ півонії, рясно і суцільно покритий квітами, робити це необов’язково. Пам’ятайте тільки, що рік за роком таке масове цвітіння може послабити рослину в цілому, не даючи повноцінно розвиватися кореневій системі. Особливо це актуально в перші декілька років після посадки, коли має сенс пожеpтвувати “зайвими” бутонами в розрахунку на майбутнє.
А ось листя і стебла не варто зрізати під корінь відразу після відцвітання півонії — адже саме надземна частина рослини відповідальна за закладку бруньок для майбутнього цвітіння. Цю процедуру проводять пізно восени. Те ж стосується зрізання півоній на букет — ви не повинні видаляти більше третини загального вегетативного обсягу куща.
Півонія пошкоджена хворобами та/або шкідниками
Само собою, нашестя шкідників або хвороби також можуть негативно позначитися на тривалості або в цілому ймовірності цвітіння півонії. Сіра гниль, борошниста роса, хвороба Лемуана, попелиці, нематоди, бронзівки, шовкопряди — кожна з цих напастей може позбавити ваш кущ півоній гарного цвітіння. Тому дуже важлива своєчасна профілактика зараження півонії хвоpобами і шкідниками і, зрозуміло, грамотне лiкування та заходи борoтьби за потреби.
Таким чином, завдяки грамотному догляду квітникар цілком може вплинути на тривалість і інтенсивність цвітіння півоній на власній ділянці.