«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Україна на межі комунальної катастрофи: які міста постраждають вже у липні

Більшість українських міст найближчим часом може залишитися без питної води. Підприємство олігарха Ігоря Коломойського "Дніпроазот", яке є монополістом із постачання рідкого хлору для очищення води, зажадало від уряду знизити їм тарифи на газ і зупинило виробництво. У результаті заручниками ситуації опинилися 3 тис. працівників підприємства та мільйони українців.

До цього "Дніпроазот" за допомогою схеми з перепродажу аміаку фактично отримував газ від "Укрнафти" за низькими цінами. А коли "Укрнафта" перейшла на відкриті тендери, Коломойський виставив ультиматум: або дешеве блакитне паливо, або українці залишаться без питної води.

Кому "Дніпроазот" постачає хлор і хто ризикує залишитися без води

Рідкий хлор для очищення води - всього лише одна позиція з цілого переліку продукції "Дніпроазоту". Основний прибуток підприємству приносили аміачні добрива, карбамід і каустична сода. Для безпосередньо виробництва рідкого хлору газ, через ціни на який і зупинилося підприємство, не потрібен. Однак, як пояснили OBOZREVATEL на заводі, виробляти лише рідкий хлор вони не можуть, більше того, без каустичної соди не вийде і рідкого хлору. Щорічно "Дніпроазот" спалює на виробничі потреби сотні мільйонів кубометрів газ

З 2011 року і по квітень 2018-го проблем із газом не було. "Укрнафта", яка на 40% належить Коломойському і на 50% - державі через "Нафтогаз", орендувала у "Дніпроазоту" цех і поставляла туди 600 млн кубометрів газу нібито на виробництво аміаку. Отриманий продукт продавали "Дніпроазоту", але за цінами, як підрахували аналітики консалтингової групи А95, які на 25-30% нижчі за ринкові. Фактично "Укрнафта" поставляла дешевий газ на підприємство Коломойського, оформивши це як "оренда цеху під виробничі потреби".

Така схема дозволяла "Дніпроазоту" засвідчити в минулому році прибуток у розмірі понад 530 млн грн. Але у квітні цього року "Укрнафта" відмовилася від співпраці з "Дніпроазотом" і виявилося, що за газ доведеться платити близько 10 грн/куб. За такими умовами підприємство олігарха працювати відмовляється.

Але замість того, щоб модернізувати виробництво, скорочувати операційні витрати і поступово підвищувати тарифи на свою продукцію, як роблять інші підприємці, Коломойський оголосив ультиматум. Незважаючи на підписані контракти і виграні тендери, "Дніпроазот" у середині минулого місяця закрився. Рідкий хлор на українських водоканалах вичерпується, постачати незнезаражену воду вони не мають права, у результаті українці ризикують залишитися без доступу до питної води.

І на самому підприємстві, і в Асоціації водоканалів OBOZREVATEL заявили: "Дніпроазот" - єдиний виробник рідкого хлору і від нього залежать всі українські водоканали. Однак деякі регіони можуть бути спокійні. Для прикладу, в Івано-Франківську не використовують хлор із Дніпропетровської області. Там у 2012 році на гроші Світового банку купили обладнання, за допомогою якого з солі роблять оксидант для знезараження.

Сіль замість хлору також використовують і в Луцьку, розповіли OBOZREVATEL на місцевому водоканалі. Підприємство ще років п'ять тому купило дві установки і тепер самостійно виготовляє оксидант. Єдина проблема - працівникам доводиться переносити тонни солі. Але, як виявилося, інвестиція і збільшення трудовитрат були того варті. Зараз, коли більша частина країни - заручники "ДніпроАзоту" - у Луцьку можуть спати спокійно. Не варто очікувати проблем з водою і в Полтаві. Там використовують замість хлору гіпохлорид у мінімальних дозах.

А ось ті водоканали, які очищують питну воду рідким хлором, потрапили під удар. Постачальники речовини можуть бути різні. З кимось "Дніпроазот" укладає прямі договори, а хтось купує їхній хлор, наприклад, через Аульську хлоропереливну станцію (самі вони виробництвом не займаються, а всього лише розливають і транспортують рідкий хлор). Судячи з інформації з офіційних закупівель, є й інші постачальники рідкого хлору в Україні - миколаєвське підприємство "Логос", товариство з обмеженою відповідальністю "Квартал" та ін. Проте, судячи з даних із реєстру юросіб, вони займаються оптовими продажами того, що купують у "Дніпроазоту" або, наприклад, імпортують із Румунії.

В усіх незалежних безпосередньо від "Дніпроазоту" постачальників після закриття заводу виникли проблеми з нестачею хлору. Так, у Вінниці (згідно PROZORRO, місцевий водоканал закупив рідкий хлор у підприємства "Логос") його вистачить приблизно до 27-28 липня.

"До сьогодні хлоропереливна станція забезпечувала і ще забезпечує виконання своїх договірних зобов'язань. У нас минулої неділі були менші запаси хлору, ми отримали ще одну партію рідкого хлору. У нас на сьогодні є запасів на 14 днів. Якщо взяти ситуацію в цілому, то вона напружена, але у нас вона не критична", - заявив на брифінгу заступник голови місцевої ОДА Василь Броварник. Посадовець зазначив, що постачальник, з яким підписували договори, зараз намагається налагодити імпорт хлору з інших країн.

У першу чергу від зупинки "Дніпроазоту" постраждають Харків, Кропивницький, Вінниця, Миколаїв, Запоріжжя і Дніпро. "Мені незрозуміло, чому ми купили хлор для потреб міста, а люди, які за це відповідають, шантажують півкраїни", - заявив на своїй сторінці у соцмережі мер Дніпра Борис Філатов.

Отже, згідно з інформацією місцевих водоканалів, у Вінниці запаси хлору вичерпаються 27 липня, у Дніпрі - 20 липня, у Житомирі - 4-6 серпня, у Запоріжжі - приблизно 20 липня, у Кропивницькому - 19 липня, у Харкові - 21 липня, у Миколаєві - в кінці липня, у Києві - через місяць, Черкасах, Чернівцях та в Ужгороді - у другій половині серпня, а в Сумах - у вересні. В інших обласних центрах ситуація нібито некритична і запасів хлору вистачить до можливого вирішення проблеми.

Віце-президентом Асоціації "Укрводоканалекологія" Ольга Бабій заявила OBOZREVATEL - якщо "Дніпроазот" не запуститься, воду можуть відключити в перших містах уже за кілька днів.

Питання грошей

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман доручив вирішувати питання з браком хлору профільному міністру Геннадію Зубку. План закупівель уже нібито розробили. Ольга Бабій пояснює: замість "Дніпроазоту" хлор можна постачати з Румунії. Але якщо річна потреба водоканалів - більше 800 тис. тонн, то наразі йдеться всього лише про 50 тис. імпортних тонн. Лише за рахунок румунського хлору найближчим часом вирішити питання не вдасться. Крім того, тендерні закупівлі займають близько 2-3 тижнів, тобто так чи інакше водоканалам доведеться виживати без хлору.

Теоретично будь-який водоканал може інвестувати кошти в нове обладнання і відмовитися від хлору. Однак на це знадобляться величезні інвестиції і тривалий період на модернізацію обладнання.

Рідкий хлор від підприємств Коломойського коштував водоканалам приблизно 20-23 тис. грн за тонну, розповідає Бабій. Цю ж інформацію можна перевірити і за допомогою вже укладених договорів на поставку реагенту.

Імпортний хлор коштуватиме приблизно 45 тис. грн за тонну, а з урахуванням всіх додаткових платежів і логістики кінцева його вартість зросте втричі. Така ситуація відіб'ється і на тарифах для населення, розповідають в Ассоцаціі водоканалів. Економічно обґрунтована собівартість води зросте щонайменше на 2%.

Наразі "Дніпроазот" просить у Антимонопольного комітету дати письмовий дозвіл на підвищення цін і на самому заводі, і на Аульський станції. Однак головна їхня вимога - дешевий газ, який могли б використовувати для виробництва аміаку. І доти, доки ситуація не вирішиться, значна частина українців ризикує залишитися без проточної води.

З огляду на те, що фактично Ігор Коломойський шантажує всю країну після того, як "Укрнафта" вийшла зі схеми поставок газу начебто на виробництво, Антимонопольний комітет також має всі підстави розглянути і порушення "Дніпроазотом" чинного закону. Завод фактично, скориставшись своїм монопольним становищем, вимагав для себе особливих умов, незважаючи на наслідки. А оскільки поставки неочищеної води загрожують безпеці всієї країни, цікавою також є думка РНБО. Якщо ситуацію занедбати, більша частина країни залишиться без води, що порушить санітарні норми і може спровокувати цілу низку проблем.

Джерело

Все буде Україна