В Україні може різко знизитись курс долара: до чого готуватися
Гривня коштує стільки, скільки за неї платять
Будь-який ринок, в тому числі і валютний, залежить головним чином від двох показників - попиту і пропозиції. Чим більше в Україні валюти, тим дешевше вона коштує. Джерел поповнення валюти кілька: кредити, інвестиції, перекази заробітчан, експорт. Для прикладу, на руках у населення за різними оцінками від 25 до 100 млрд доларів. Якщо населення почне масово позбавлятися американської валюти і купувати гривні, курс долара впаде, а курс гривні - виросте. Правда, така ситуація, впевнені економісти, практично неможлива. Але є й інші можливості для ревальвація (зміцнення).
Наприклад, якщо вдало завершити розпочаті реформи, активізувати боротьбу з корупцією, поліпшити бізнес-клімат, то іноземні інвестори можуть кардинально змінити співвідношення попиту і пропозиції на ринку, вважає керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій. "Звичайно, курс в 12 гривень зараз вже недосяжний, але при сприятливих умовах, я б сказав, що курс в 24 грн / $ цілком може бути реалістичним", - вважає Паращій.
"Звичайно, курс в 12 гривень зараз вже недосяжний, але при сприятливих умовах, я б сказав, що курс в 24 грн / $ цілком може бути реалістичним", - вважає Паращій.
Згідно з опублікованим звітом МВФ, найближчим часом - сприятливий період для світової економіки. На цьому тлі зростає і українська національна валюта. Сировина, яке експортує Україна, дорожчає, тому валюти в країні стає більше.
"Останнім часом ми спостерігаємо ревальвацію гривні. Відбувається це на тлі зміцнення світової економіки і зростання цін на наші основні експортні товари.Це в свою чергу призводить до зростання валютних надходжень, що і дозволяє побачити зміцнення гривні на валютному ринку", - розповідає старший аналітик "Альпарі" Максим Пархоменко.
Крім цього, останнім часом можна спостерігати приплив іноземних інвестицій, який йдуть в українські облігації, дохід за якими після монетарної рестрикції значно збільшився. Це дозволяє гривні прискорити темпи зростання, так як всі бонди торгуються виключно в гривнях, що і формує додатковий попит на них. При таких умовах вже незабаром гривня може досягити курсу в 24 грн / $, впевнений Максим Пархоменко. Дізнатися, як від курсу гривні залежать ціни на різні товари, можна ознайомившись з інфографікою.
Головний ризик: втрата співпраці з МВФ
У найближчі кілька місяців в Україні остаточно вирішитися питання співпраці з МВФ. Як відомо, країні належить виконати ще два взятих на себе зобов'язання - запустити Антикорупційний суд і переглянути тариф на газ. Без Фонду України також може втратити співпрацю з ЄБРР, залишитися без макрофінансової допомоги ЄС. Більш того, МВФ впливає і на позицію України на світових кредитних ринках. Відмова від МВФ може підштовхнути курс долара до позначки в 30 грн.
До слова, навіть якщо Україна отримає кредит від МВФ, це всього лише тимчасове вирішення проблеми. Головне завдання - збільшити обсяг зовнішніх інвестицій і ліквідувати негативне сальдо торговельного балансу. В такому випадку співвідношення попиту і пропозиції валюти покращиться, а на курс гривні більше не будуть впливати транші МВФ.
"Значне зміцнення гривні теж не дуже добре. Це може привести до того, що українські товари на міжнародних ринках подорожчають і стануть менш конкурентоспроможними", - вважає Олександр Паращій. Крім того, в результаті зміцнення гривні також скоротяться і номінальний обсяг бюджету країни, так як скарбниця в тому числі поповнюється експортної виручки.