«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Вибори президента України-2019: хто піде та які у них шанси

Вибори Президента України відбудуться менш ніж за рік – 31 березня 2019 року. Хоча офіційно кампанія стартує нескоро, чимало потенційних кандидатів уже заявили про свою участь.

24 канал зібрав можливих майбутніх учасників перегонів і зробив свій прогноз щодо їхніх шансів на перемогу.

Рейтинг кандидатів у президенти України-2019

Петро Порошенко

Чинний глава держави досі не оголосив офіційно про свою участь у виборах, але веде вже активну виборчу кампанію, яку будує на тріаді: "Армія! Мова! Віра!" Шанси на проходження до другого туру можна оцінити, як 50 на 50. Влітку рейтинги президента були не надто високі – 6-7%, це 5-6 місце. Згідно з опитуванням, проведеним наприкінці жовтня Центром "Соціальний моніторинг" з Українським інститутом соціальних досліджень ім. О. Яременко, Київським міжнародним інститутом соціології та соціологічною групою "Рейтинг", Порошенко опинився на третьому місці з показником – 6,3%. Перше в Юлії Тимошенко – 12%. На другому Володимир Зеленський – 7,6%.
Соціологи й експерти зауважують: попри те, що Порошенко не на другому місці, вийти до другого туру може. В нинішнього президента сформоване чітке електоральне ядро, розвинена партійна інфраструктура, на відміну від багатьох інших кандидатів. Чимало залежить від конкретної ситуації в економіці. За словами директора фонду "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва" Ірини Бекешкіної, результат Порошенка залежить не стільки від виборчої кампанії, скільки від ситуації в суспільстві. Якщо буде економічний ріст, підвищуватимуться зарплати і пенсії, то він матиме шанс. Якщо цього не буде, то й шансів буде менше. 

Діючий президент активно грає на патріотичних настроях українців. На переконання експертів, оголошення ним воєнного стану у зв’язку із конфліктом в Азовському морі – сприяє росту рейтингу Порошенка. І його шанси на вихід до другого туру збільшилися. За словами політолога Олександра Леонова, рейтинг Порошенка зросте в регіонах, де оголошено воєнний стан – серед патріотично налаштованих громадян.

Також в плюс Порошенку піде отримання Томосу Українською єдиною автокефальною церквою.

Юлія Тимошенко

Голова ВО "Батьківщина" – лідер президентських рейтингів і головний конкурент Порошенка. Примітно, що, хоча Тимошенко – старожил української політики, в президенти вона балотуватиметься лише втретє. Перша спроба в 2010 році і програш Януковичу дорого коштували Юлії Тимошенко. Як відомо, Янукович вирішив основного суперника відправити за ґрати.

Юлія Тимошенко
Юлія Тимошенко впевнена в перемозі, але ще не вечір

Нині Юлія Тимошенко йде до своєї заповітної мети – вона фаворит, всі соцопитування показують її впевнене лідерство. Лідерка "Батьківщини" вже оголосила передвиборчу програму "Новий курс країни" і заявила, що йде у президенти. Але, зазначають фахівці, рейтинг Тимошенко – всього близько 11-12%. Натомість 25% українців ще не визначилися з вибором. Але до другого туру Юлія Тимошенко потрапить. До того ж, у неї серйозна підтримка з боку олігархів – Ігоря Коломойського, можливо, Дмитра Фірташа.

Хоча Тимошенко і очолює президентські рейтинги, далі позначки 12% вона не піднімається. За словами Леонова, її програма про новий курс України – дуже розмита. А бігбордами про вступ до НАТО і ЄС вона відштовхнула частину проросійськи налаштованих виборців, які є серед її електорату.

Вочевидь, щоб якось згуртувати свій традиційний електорат, Юлія Тимошенко вдалася до звичної популістської риторики і обіцяє знизити ціни на газ вдвічі. Наскільки це спрацює – невідомо. Як говорить Леонов, оголошення воєнного стану, торги Тимошенко в парламенті можуть знизити її популярність в цих областях. Експерт не виключає, що до виборів популярність Тимошенко може стати ще меншою..

Анатолій Гриценко

"Справжній полковник" – для екс-міністра оборони це буде вже третя президентська кампанія. Гриценко балотувався в 2010 і 2014 роках, але з тріском програвав. У 2019 році "перший непрохідний" цілком може потрапити до другого туру виборів. Соцопитування виводять Анатолія Гриценка на 2-3 місце з показниками 7%. Втім, наприкінці жовтня він посів четверте місце з результатом 6,2%

Гриценко вже заявив про наміри балотуватися і навіть уже розповів про свої кроки, в тому числі, і кадрові призначення після перемоги. На думку політологів, сумнівно, що Гриценко переможе. По-перше, в нього немає розвинутої регіональної інфраструктури. По-друге, проти нього ще не працювали конкретно опоненти. Крім того, як зазначає виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Олександр Леонов, таке враження, що, як тільки Гриценко починає активну кампанію, його рейтинг обвалюється. І зараз вже почалася така тенденція.  

Анатолій Гриценко
Анатолій Гриценко обіцяє трохи диктатури 

Але в Україні на виборах часто відбуваються дивні речі. Анатолій Гриценко може вийти до другого туру з Тимошенко, і хто вийде переможцем, сказати складно. Однак, як би не закінчилися для нього вибори президента, партія Гриценка "Громадянська позиція", схоже, потрапить у наступне скликання Верховної Ради.

Андрій Садовий 

3 жовтня мер Львова, лідер "Самопомочі" Андрій Садовий заявив про свій намір балотуватися в Президенти України. Як пояснив Садовий, "аби його не мучила совість і щоб змінити та модернізувати країну".

Андрій Садовий
Андрій Садовий уособлює якості успішного і чесного політика

"Ми на десятки років відстали від світових лідерів. Якщо ми не об’єднаємо інтелект і силу нації, можемо просто загинути, ніхто у світі нас сьогодні не чекає. По-друге, потрібно повернути молодим українцям віру в свою країну. Без цього немає майбутнього. І, по-третє, необхідно розірвати коло політичної корупції. Моя велика мета — побудувати успішну країну, хочу це зробити і готовий покласти своє життя на це",
– наголосив Садовий.

За словами Андрія Садового, його першим кроком на посаді президента буде розірвання політичних корупційних зв'язків. Другим – це мобілізація усіх активних, тверезомислячих людей. Третім – технологічна модернізація країни.

Про конкретні шанси Андрія Садового поки складно казати. Політична ситуація в країні швидко змінюється. В українців є попит на успішних і не заплямованих політиків.  

Олег Ляшко

Олег Ляшко
Олег Ляшко хоче вдало вийти і на вибори Верховної Ради

Олег Ляшко уже заявив, що в січні 2019 року на партійному зїзді відбудеться висування кандидатів у президенти. Безумовно, це буде Ляшко. Для лідера Радикальної партії – це друга президентська кампанія. Вперше Олег Ляшко балотувався в 2014 році і показав гарний результат – 9%.

Сьогодні соціологія показує 5% підтримки. Олег Ляшко вибори не виграє і не вийде до другого туру. Але зможе потоптатися на електоральному полі Тимошенко і Гриценка, що буде на користь Петрові Порошенку. Також Олег Ляшко акумулює свій електорат напередодні парламентських виборів.

Медведчук, Бойко, Рабінович і Ахметов

В таборі екс-регіоналів, "опоблоківців" відбувся давно прогнозований розкол. Співголова "Опоблоку" і лідер "За життя" Вадим Рабінович підписали угоду про створення "Опозиційної платформи – За життя". Відповідно єдиним кандидатом від проросійських сил став Бойко. Напередодні кума президента Росії Володимира Путіна Віктора Медведчука обрали головою політради партії "За життя".

Медведчук Бойко Рабінович Ахметов
Екс-регіонали розкололися. Бойко став кандидатом Кремля

Після чого 20 листопада фракція "Опоблок" виключила зі свого складу Юрія Бойка та Сергія Льовочкіна. Як пояснює голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, група Ахметова не підтримала Юрія Бойка як єдиного кандидата від екс-регіоналів з кількох причин. Але шанси на вихід до другого туру з Порошенком або Тимошенко у Бойка залишилися. Зараз його рейтинг 5,5%. І це буде вигідно, як Тимошенко, так і Порошенку.

За словами політолога, кандидатуру Бойка категорично не сприймає низка ключових фігур в "Опоблоці". Зокрема, формальний лідер Борис Колесніков, який на дух не переносив Бойка. А також Вадим Новинський. Плюс давні розбіжності Ахметова з групою Льовочкіна-Фірташа.

За чутками, Ахметов, через Медведчука поставив умову Кремлю. Ахметов же розуміє, хто за цим стоїть – не Льовочкін і Рабинович. І не Медведчук – він оператор і модератор. Замовник – Путін. Ахметов передав, що готовий взяти участь в об’єднанні, але за умови повернення його активів, захоплених на окупованому Донбасі. Частину захопив банкір сім’ї Януковича Курченко і деякі російські куратори. Відповіді Ахметов не отримав. І це також стало стримуючим фактором,

– підкреслив Володимир Фесенко.

Олександр Вілкул

Олександр Вілкул
"Опоблоківець" Вілкул дуже хоче в президенти

Тепер питання, кого висуватиме ахметівська частина "Опоблоку". За словами Фесенка, є олігарх Вадим Новинський, який у зв'язку з релігійними скандалами піднявся, став більш відомим. Колесніков – амбітний, але ніколи не виступав у ролі першого лідера.

І Олександр Вілкул (співголова фракції "Опоблок" – "24"), в якого точно є амбіції, у Києві і по Україні з'явилася його реклама. Складно сказати, який у Відкула рейтинг. У відкриті соцопитування його поки не включали. Кілька відсотків, певно, є. Якщо Вілкул балотуватиметься, то 2-3% отримає, відбираючи їх у того ж Бойка. Але його не хочуть "старші товариші", близькі до Ахметова. Їм не до вподоби, щоб адміністратор став виконавцем їхньої політичної волі, першою особою.

Вакарчук, Зеленський

Відомі співак і шоумени викликали серед українського політикуму переполох. Особливо Святослав Вакарчук, який наприкінці 2017 року посів третє місце в "президентських" рейтингах. Наразі Вакарчук скотився набагато нижче і має близько 4%. А от Зеленський вийшов на друге місце з результатом 7,6%..

Вкарчук Зеленський
Вакарчук і Зеленський тримають інтригу про похід у президенти 

На думку політолога Андрія Вігірінського, Вакарчук, швидше за все, участі в президентських виборах не братиме. На відміну від Зеленськго, в якого є штаб, де все координують люди олігарха Коломойського. Причому, зазначає Вігірінський, ідея про балотування Зеленського виникла як рефлексія на тлі можливого висування в президенти Вакарчука.

Зеленський в українському шоубізі – найбільш пізнаваний. Його аудиторія ширша від Вакарчука. І вся його творчість пов’язана з політичними жартами, грубими і прямими. "Вдало" був показаний серіал. Його пропонує інша, ніж Вакарчука, ФПГ і політтехнологи. Зеленський піде на вибори президента. Те, що почалося з жарту, може пройти в парламент,
– наголошує Андрій Вігірінський.

Арсеній Яценюк

Арсеній Яценюк
Арсеній Яценюк взяв на себе весь негатив економічної кризи

Екс-глава антикризового уряду, лідер "Народного фронту" – союзника Блока Петра Порошенка по коаліції про балотування офіційно не заявляв. Його партія на виборах 2014 року посіла перше місце, набравши 22, 14% голосів. За чотири роки рейтинги "НФ" і Яценюка особисто впали майже до нуля. На сьогодні Яценюка готові підтримати 0,6% виборців. Причина такого падіння – він зібрав на себе весь негатив важкої економічної кризи, яка розпочалася в Україні через війну з Росією.

Але вже з’явилися його бігборди. Які, так би мовити, тролять Порошенка – приміром, бігборд "Українська мова, кіно, пісня". Це викликало певний ажіотаж. За словами політолога Михайла Басараба, це підтверджує серйозні побоювання Порошенка. Можлива участь Яценюка може істотно вплинути на розклади між фаворитами – наразі Порошенком і Тимошенко.

Президент зацікавлений, аби Яценюк не балотувався. Діючий президент хоче одноосібно представляти всі здобутки і позитивні звершення української влади з 2014 року. Тимошенко була б зацікавлена в участі Яценюка. Скільки б він відсотків не взяв, це все будуть голоси з електорального кошика Порошенка. А рейтинги Порошенка сьогодні і так невисокі, і йому важливий кожен відсоток. Тому що 2-5 % для Порошенка – на вагу золота,

– підкреслив Михайло Басараб..

Руслан Кошулинський

Руслан Кошулинський
Руслан Кошулинський спробує об’єднати праворадикальний електорат

ВО "Свобода" несподівано "двинула" в президенти замість Олега Тягнибока екс-віце-спікера, депутата Львівської облради Руслана Кошулинського. "Свободівці" хочуть, аби Кошулинський став єдиним кандидатом від усіх націоналістичних сил.

Хоча глава "Правового сектора" Дмитро Ярош відмовився йти в президенти, то лідер "Національного корпусу" Андрій Білецький – ні. І відмова Яроша не означає автоматичного перетіку його виборців до Кошулинського. Хтось проголосує за Білецького. А хтось взагалі не піде на вибори. Тому шанси Кошулинського мінімальні. Сумнівно, що вдасться акумулювати електорат для успішної участі в парламентських виборах.

Роман Безсмертний

Старожил в українській політиці, але завжди був на другому плані. Колишній соратник Віктора Ющенка, екс-віце-прем’єр з адміністративної реформи, яка завершилася не почавшись. Екс-посол у Білорусі, екс-представник України в Тристоронній контактній групі в Мінську.

Роман Безсмертний
Роман Безсмертний не має ні партії, ні фінансової підтримки

Вочевидь, Роман Безсмертний нарешті вирішив збільшити політичну вагу і піти в президенти. Соціологія наразі показує майже 1% підтримки Безсмертного. Зрозуміло, що чуда не буде. Загалом, у майбутнього кандидата немає ні власної партії і команди, ні суттєвої фінансової підтримки.

Роман Безсмертний не складає потенційну загрозу жодному з лідерів перегонів. На думку директора фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва Ірини Бекешкіної, це спроба повернутися у велику політику. На президентських перегонах він трохи розкрутиться, і його хтось потім візьме в партійний список. Втім, останнім часом Безсмертний не підтвердив своїх намірів балотуватися у президенти. 

Валентин Наливайченко

Валентин Наливайченко
Наливайченко давно хоче у велику політику, але його час пройшов

Екс-соратник президента Віктора Ющенка, колишній очільник СБУ. Тривалий час намагається потрапити у велику політику, але поки безуспішно. Наразі очолює рух "Справедливість". На думку фахівців, його час сплинув. Але, як зазначає Леонов, він на виборах президента виконуватиме технічну функцію – атакуватиме владу. Не виключено, що після виборчого циклу отримає якусь посаду.

Сергій Тарута

Екс-регіонал, екс-губернатор Донецької області, олігарх. Зараз народний депутат і лідер партії "Основа". Це вже не перша спроба Тарути зайти в політику з різними проектами. На парламентських виборах 2006 року партія "ЕКО+25%", в яку він інвестував великі гроші, не подолала виборчий бар’єр.

Сергій Тарута
Донецький олігарх Тарута агітуватиме за "компроміс" з Росією

На думку експерта Олександра Леонова, Тарута не стільки конкуруватиме з іншими проросійськими кандидатами – Бойком чи Рабіновичем, скільки виконуватиме технічну функцію – критикуватиме і нападатиме на владу. Говоритиме те, що інші не можуть собі дозволити. Він також відкопає тему російської мови, замирення з Росією, пошуку компромісу. Хоча компроміс під час війни – це капітуляція.

Інна Богословська

Інна Богословська
Богословська зливатиме компромат на Тимошенко

Скандальна екс-регіоналка добре відома українському виборцю. Інна Богословська була в різних партіях, після Революції гідності залишилася поза парламентом. Характерною рисою Богословської є те, що, в якій би партії вона не перебувала, її головне завдання – критика Юлії Тимошенко. Восени Богословська не приховувала, що мріє вийти з Тимошенко до другого туру. Власне, вочевидь, її роль на майбутніх виборах – нищівна критика Юлії Тимошенко.

Поки Інну Богословську в соцопитування не включили. Хоча навряд чи вона набере суттєву кількість голосів. Власне, після заяв про похід у президенти Богословську мало чути. Можливо, її інвестори передумали. 

Надія Савченко

Колишня бранка Кремля, нині народний депутат, яку затримано за підозру в організації держперевороту, не приховувала свого наміру йти в президенти. За словами Бекешкіної, жодних шансів на перемогу на виборах президента у Надії Савченко немає. Вона може отримати підтримку дуже радикальної частини українського суспільства, але цей прошарок – невеликий. Втім, радикальні політичні сили у нас націоналістично налаштовані. А загравання з Росією і проросійськими силами на Донбасі відвертають від Савченко потенційний електорат.

5 грудня, вочевидь, щоб підігріти інтерес до власної персони, Надія Савченко оголосила сухе голодування

Роман Насіров

Роман Насіров
Роман Насіров хоче домовитися з Путіним

Звільнений глава Державної фіскальної служби, який перебуває під слідством через підозру в корупції, теж вирішив податися в президенти. Як пояснив опальний чиновник, – його до такого рішення підштовхують друзі, і він може домовитися з Путіним. Справжні мотиви можуть бути різними. Насіров може зіграти роль спойлера когось із основних кандидатів. Або ж хоче просто затягнути слідство. У Романа Насірова шансів – в межах похибки. На думку Бекешкіної, Насіров – людина із системи і багато чого знає. Тому може озвучувати певний компромат як проти нової, так і проти старої влади.

Олександр Шевченко

Екс-директор туристичного комплексу "Буковель", народний депутат, по суті, нове і незнайоме обличчя для українців. Втім Олександр Шевченко ще з весни почав активну кампанію в телевізорі, включаючи і дитячі телеканали і в соцмережах. Втім, рекламується Шевченко винятково на телересурсах олігарха Ігоря Коломойського.

Олександр Шевченко
Шевченко – маловідомий кандидат, людина олігарха Коломойського

5 грудня на з’їзді політичної партії Українське об’єднання патріотів (УКРОП) делегати затвердили кандидатом на президентські вибори Олександра Шевченка. Це підтверджує, що Шевченко – ще одна кандидатура Коломойського. Його рейтинг близько 2%.

За словами експерта Олександра Леонова, Шевченко не стільки відбиратиме в когось голоси, скільки використає президентську кампанію для розкрутки партії УКРОП – політичного проекту Коломойського. Коломойський хоче завести кілька своїх сил в парламент і стати серйозним гравцем у формуванні коаліції і уряду.

Автор: Інна Жолобович

Все буде Україна