«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Відповідь Ради на ультиматум: Цим кроком у парламенті хочуть “поставити на місце” Володимира Зеленського

Переможець президентських виборів в Україні Володимир Зеленський вступив у конфронтацію з Верховною Радою. У парламенті не поспішають призначати йому інавгурацію. А колишній шоумен продовжує тиснути на нардепів, намагаючись говорити з ними мовою ультиматумів. Втім, це має зворотний ефект.

17, 19, 20, 28 травня або 1 червня — дату присяги не знає ніхто. Чому і що далі — у матеріалі OBOZREVATEL.

Головне:

  • Голосування за дату інавгурації Зеленського затягується. Народні депутати не хочуть іти на поводі у переможця президентських виборів;
  • Різко проти виступив “Народний фронт”. З одного боку, фракція не готова йти на дострокові вибори (а їхня ймовірність зберігається), з іншого  ультимативна форма спілкування Зеленського не влаштовує депутатів;
  • У БПП, як не дивно, зайняли порівняно нейтральну позицію. У дострокових виборів є як свої плюси, так і мінуси;
  • Тому розглядаються два реальні варіанти вирішення проблеми. Перший  підтримка парламентом 28 травня. Другий — голосування провалять, а рішення ухвалить спікер Верховної Ради Андрій Парубій.

Зеленський розмовляє “без поваги”

Епопея з інавгурацією Зеленського триває вже кілька тижнів. Формальне право стати президентом у переможця виборів з’явилося ще 4 травня, після того як Центрвиборчком оприлюднив результати голосування. Але для цього команді Зе потрібна маленька, але надзвичайно важлива деталь  постанова про дату інавгурації, яку ухвалить Верховна Рада.

Саме навколо неї і вирують основні баталії в парламенті. Зеленський наполягає на 19 травня. Виходячи з його офіційної позиції  це оптимально, щоб якомога швидше провести транзит влади. До того ж це неділя, вихідний. Мовляв, церемонія не зашкодить жителям столиці, автомобільних заторів не буде.

Але насправді все трохи більш приземлено. Інавгурація 19 травня дозволить Зеленському розпустити парламент.

По суті, у парламенті вже довго фактично немає коаліції. Тобто теоретично президент може розпустити Раду, чим, ймовірно, і хоче скористатися Зеленський. В такому разі дострокові вибори можуть бути вже в середині літа.

“Для Зеленського дострокові вибори  принципово. Бо рейтинг “Слуги народу”  це рейтинг Зеленського фактично. А він перебуває зараз на найвищому рівні лише тому, що він поки не почав нічого говорити і нічого робити. Щойно він почне щось робити, заходити в гострі соціальні питання, ухвалювати непопулярні рішення, які доводиться ухвалювати президенту  він почне втрачати рейтинг стрімко”,  розповів у ефірі ObozTV політтехнолог Борис Тізенгаузен.

Саме з цим і не готові миритися окремі депутатські фракції і групи. Різко проти інавгурації до крайнього терміну розпуску  27 травня виступають у “Народному фронті”. Саме тому фракція зареєструвала постанову про інавгурацію на 28 травня. Ймовірно, саме її візьмуть за основу при майбутньому голосуванні.

“Інавгурація буде 28 травня. Перш за все треба мати взаємну повагу між депутатами і президентом”,  розповів один з нардепів від фракції “Народного фронту”, натякаючи на ультимативну риторику Зеленського.

Не виключений і сценарій призначення інавгурації главою Верховної Ради України Андрієм Парубієм. Такий варіант можливий у тому разі, якщо всі постанови будуть при голосуванні провалені. Зазначимо, останній термін їхньої подачі — 17 травня. Такий варіант не виключили наші співрозмовники відразу в декількох фракціях.

В інших також немає особливої консолідації навколо конкретної дати. У Блоці Петра Порошенка, наприклад, заявили про готовність голосувати за будь-яку постанову. Поки установка у партії наступна  кожен нардеп може підтримувати ту дату, яку вважає за потрібне.

“Я особисто виступаю за якнайшвидшу інавгурацію і підтримуватиму будь-яке рішення. 19, 20 або 28. Фракція БПП вирішила робити аналогічно. Інше питання, що НФ планує підтримати 28 травня, тому не факт, що вдасться провести інавгурацію саме 19 травня. Багато що ще залежить від депутатських груп “Відродження” та “Воля народу”, а також фракції “Опозиційного блоку”,  підтвердила народний депутат від БПП Ірина Суслова.

На думку політтехнолога Тізенгаузена, БПП також зацікавлений у дострокових виборах, тому дата інавгурації особливо не принципова. Будуть вибори у липні  Петро Порошенко зможе конвертувати рейтинг, адже він зараз на піку. Не буде  БПП піде на ребрендинг, можливо, паралельно з новими проектами.

Про публічну підтримку ранньої дати інавгурації вже висловилися і в “Батьківщині”. Лідер фракції Юлія Тимошенко також закликала інші фракції готуватися до формування нового уряду.

“Чи буде парламент гирями на тих змінах, які очікують люди, і далі буде проводити лобістські закони, чи стане поруч із новообраним президентом, щоб змінити уряд на базі нової коаліції і створити план змін, які треба негайно проводити в країні”, зазначила політик .

За даними джерел OBOZREVATEL в депутатських колах, поки всерйоз йдеться про два варіанти розвитку подій з інавгурацією Зеленського.

Перший — присяга відбудеться 28 травня. Це оптимальний варіант з урахуванням жорсткої позиції НФ, а також організаційних особливостей. Якщо рішення про інавгурацію проголосують 16 травня, то 19 травня присягу організувати буде складно.

Другий варіант  Верховна Рада провалить всі постанови. І спікер парламенту скористається своїм правом і призначить інавгурацію на 28 травня.

Цим кроком у парламенті хочуть “поставити на місце” Володимира Зеленського. У разі провалу кампанії з достроковими виборами, йому доведеться створювати ситуативну більшість.

Але поки незрозуміло, чи зможе Зе організувати роботу нової коаліції чи ні.

“Ти знаєш, поки ніхто нічого не знає”, — коротко прокоментував один із нардепів групи “Відродження” ситуацію в українському парламенті. Судячи з останніх тижнів, це чиста правда.

Як може відбутися інавгурація Зеленського

Деталі проведення інавгурації розписані у постанові від грудня 2004 року. Там зазначено, що присяга повинна відбутися в сесійній залі на вул. Грушевського, 5. Щоправда, наприклад, у 1999 році обраний президент Леонід Кучма склав її в Палаці “Україна”.

Церемонія складається з великої кількості умовностей, які, тим не менш, досить важливі. Урочисте засідання відкривається главою парламенту, потім всі виконують гімн України.

Спікер публічно оголошує гостей засідання (зокрема й іноземних) і надає слово голові ЦВК для оголошення результатів виборів. Потім глава КСУ заявляє про дотримання новообраним президентом всіх умов призначення на посаду, запрошує його до трибуни, де той зачитує присягу.

Новообраний президент, поклавши руку на Конституцію і, за бажанням, на Пересопницьке Євангеліє, проголошує присягу українському народу, підписує її текст, передає голові Конституційного Суду.

Глава ЦВК вручає новообраному президенту посвідчення президента України, а глава КСУ  офіційні символи влади (булаву, знак президента). Далі новообраний глава держави звертається до українського народу (інавгураційна промова). Потім  голова Верховної Ради офіційно закриває засідання.

Все буде Україна