«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

З кожного українця зберуть по 4 тис. на пенсії: сюрпризи бюджету-2019

У Верховній Раді з'явився підготовлений Кабміном проект бюджету на 2019 рік. Уже другий рік документ подають без затримок - 15 вересня. Наступні кілька місяців народні обранці, експертне середовище та прості українці уважно вивчатимуть документ і вноситимуть свої пропозиції. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман у своїй презентації заявив, що уряд розробив "бюджет розвитку". Водночас у документі передбачене скромне зростання ВВП на 3%.

Заплатить кожен

Бюджет України - загальні гроші всіх громадян. У наступному році, як підрахували в Кабміні, його дохідна частина збільшиться на цілих 11,2% і складе 1,29 трлн грн. Якби всю цю суму роздати українцям, включаючи старих і немовлят, кожен зміг би отримати приблизно по 30,7 тис. грн. Головні джерела поповнення бюджету - податки, які платимо всі ми. Це і ПДВ, який закладений в кінцевій вартості товарів, і прибуткові податки, акцизи тощо.

Гроші збирають з усіх українців на загальні потреби: починаючи від оборони і завершуючи ремонтом доріг. І за все це платить кожен з нас. Наприклад, бюджет Міністерства культури на наступний рік (проект) - 6,7 млрд грн. Фактично це означає, що кожен українець віддасть 152 грн на рік на фінансування культури.

Одне з найбільш "заможних" відомств - Міністерства оборони - отримає 101,4 млрд грн, кожен українець заплатить 2,3 тис. грн за рік. Лідерська позиція за Міністерством соціальної політики. Його утримання коштує кожному українцю 4,1 тис. грн на рік (бюджет - 177,6 млрд грн). Ці гроші потім ідуть на соціальні виплати, утримання самого відомства.

Двічі українці платять пенсіонерам. Перший раз - внеском із зарплати в розмірі 22%, а другий раз - погашаючи дефіцит у бюджеті Пенсійного фонду. І кожен громадянин на рік віддає на покриття "діри" 3,9 тис. грн. Причому якщо у 2018 році дефіцит становив близько 140 млрд грн, у 2019-м, з урахуванням нових правил підвищення, "діра" збільшиться до 166,5 млрд.

Водочас бюджет на субсидії залишили в межах всього лише 55 млрд грн. Хоча ще кілька тижнів тому в експертному середовищі говорили, що з урахуванням майбутнього підвищення тарифів на газ на комунальні знижки доведеться витратити щонайменше 80 млрд грн. Але і без цього кожному громадянину субсидії коштують 1,3 тис. грн на рік.

Скільки заплатить кожен українець:

Мінкульт (6,7 млрд) - 152 грн
Міністерство оборони (101,4 млрд) - 2368 грн
Міністерство освіти (37,8 млрд) - 896 грн
Міністерство охорони здоров'я (37,87 млрд) - 768 грн
Мінсоцполітики (177,6 млрд) - 4198 грн
Дефіцит Пенсійного фонду (166,5 млрд грн) - 3939 грн
Міністерство інфраструктури (3,7 млрд) - 89 грн
Державне дорожнє агенство (34,9 млрд) - 827 грн
Апарат Верховної Ради (1,6 млрд) - 39,4 грн
Верховний суд (2 млрд) - 48 грн
Генеральна прокуратура (7,1 млрд) - 169 грн
МВС (82,3 млрд) - 1948 грн
Міненерго (7,3 млрд) - 175 грн
Міністерство економічного розвитку і торгівлі (5,2 млрд) - 123 грн
МЗС (4,4 млрд) - 104,5 грн

До речі, серед приємних нововведень головного фінансового документа країни: збільшення мінімальної зарплати з 3723 до 4172 грн і пенсії - з 1497 грн до 1624 грн.

За рахунок чого збільшать доходи

Зростання ВПП у 2019-му - лише 3%, прогнозують у Кабміні. А ось дохідна частина бюджету збільшиться на понад 11%. Основну частину додаткових коштів планують отримати за рахунок вищих відрахувань ПДВ і підвищення акцизних ставок. Як відомо, поступово зростають ставки, наприклад, на тютюнові вироби.

Крім того, як йдеться у проекті бюджету, істотну роль відіграє підвищення зарплат в країні. Чим більше отримують українці, тим більше вони витрачають і платять податків. Крім того, в результаті ростуть і обороти підприємств, які також платять податки в казну.

"На загальний обсяг прогнозу доходів х основних податків істотний вплив мають макроекономічні показники фонду оплати праці найманих працівників і грошового забезпечення військовослужбовців, прибутку підприємств, кінцевих споживчих витрат домашніх господарств, експорту та імпорту товарів і послуг", - йдеться у пояснювальній записці.

Збільшиться і кількість кредитів. Всього у 2019-му держава планує позичити 324,8 млрд грн за рік. Більша частина з них - внутрішній борг (Мінфін випускає цінні папери і продає українцям, зібрані гроші потім повертає з відсотками).

Однак заощаджувати все ж доведеться. Наприклад, в бюджеті, як заявила міністр освіти Лілія Гриневич, не передбачені кошти на підвищення зарплат вчителям. Також без надбавок можуть залишитися більшість чиновників. Економію відчують на собі і прості українці. Мінімалка за рік виросте всього один раз і тільки на 449 грн. А з урахуванням обмеженого бюджету на субсидії Кабміну доведеться вкотре серйозно замислитися про зниження соціальних нормативів на комуналку.

Джерело

Все буде Україна