6 хвороб, які майже 100% зявляться через недосипання
Уві сні відбуваються мільйони процесів, які сприяють запам’ятовуванню, а клітини відновлюють і відтворюють тканини, пошкоджені нами в реальному житті. Але коли ми не спимо, всього цього не відбувається. Мало того, що після безсонної ночі ми відчуваємо себе втомленими і не можемо зосередитися; довгі періоди без сну можуть привести до дуже тяжких наслідків для здоров’я.
Вчені досить добре вивчили, що відбувається з різними частинами організму, якщо не дати йому виспатися впродовж восьми годин на добу. Дослідження свідчать, що недосипання може викликати багато важких і смертельно небезпечних захворювань – від раку до діабету. Ось які хвороби можуть виникнути через відсутність сну.
1. Хвороба Альцгеймера.
Дослідження, проведене Університетом Джонса Гопкінса в 2013 році виявило, що недосипання може бути як хвороби Альцгеймера, так і прискорювати її перебіг. Це дослідження було натхненне результатами попередніх, які продемонстрували, що сон необхідний мозку для звільнення від «мозкових відходів» – сміттєвих відкладень, які можуть накопичуватися і призводити до недоумства.
Обстеживши 70 дорослих учасників у віці від 53 до 91, дослідники виявили, що у тих з них, хто скаржився на поганий сон, томографія показала більшу кількість бета-амілоїдних відкладень в головному мозку. Ці так звані «липкі бляшки» – характерна ознака хвороби Альцгеймера, тому дослідники прийшли до висновку, що нестача сну перешкоджає виведенню подібних «мозкових відходів» з головного мозку.
2. Ожиріння і діабет.
Зв’язок між діабетом і поганим сном відомий давно, але недавнє дослідження Чиказького університету виявило, що недосипання може викликати ожиріння, яке в свою чергу призводить до діабету. З огляду на, що рівень жирних кислот в крові може впливати на швидкість обміну речовин і здатність інсуліну регулювати цукор крові, вчені вивчили вплив недостатнього сну на скупчення жирних кислот. Проаналізувавши режим сну 19 осіб, дослідники виявили, що у тих, хто спав лише по чотири години протягом трьох ночей, з 4.00 до 9.00 спостерігався підвищений рівень жирних кислот в крові.
Це на 15-30% більше, ніж у тих, хто спав по 8,5 годин щоночі. Крім того, виявилося, що підвищений рівень жирних кислот супроводжувався підвищенням рівня інсулінової резистентності, що теж є типовою ознакою предіабету. У тих, хто спав нормально, не було ознак ожиріння та предіабету.
3. Серцево-судинні захворювання.
Серцево-судинні захворювання вже давно пов’язують з недосипанням, але нове дослідження, представлене на EuroHeartCare (щорічному з’їзді Європейського кардіологічного товариства), виявило докази чіткої кореляції. Спостерігавши за 657 російськими чоловіками у віці 25-64 протягом 14 років, вчені виявили, що майже дві третини, які пережили серцевий напад також страждали порушеннями сну. Більш того, у чоловіків, які скаржилися на поганий сон, ризик інфаркту міокарда (серцевого нападу, при якому відмирає серцевий м’яз) був вищим в 2,6 разів, а інсульту – в 1,5 рази.
4. Самогубство.
Це може шокувати, але проведене в 2014 році дослідження виявило зв’язок між підвищеною частотою самогубств серед дорослих і недосипанням, незалежно від наявності депресії в анамнезі. В ході 10-річного дослідження Стенфордського медичного університету були вивчені 420 учасників середнього та похилого віку.
На жаль, 20 з них, які страждали порушеннями сну, наклали на себе руки. Виходячи з цього, дослідники зробили висновок, що у людей, які регулярно відчувають труднощі зі сном, ймовірність зробити самогубство підвищується в 1,4 рази. Особливо вразливою групою в цьому плані вчені називають білих чоловіків старших 85 років. В їх висновках підвищення рівня самогубств пояснюється депривацією сну внаслідок вікових ускладнень здоров’я і стресу.
5. Виразковий коліт
Виразковий коліт – запальне захворювання кишківника, яке проявляється у виразках слизової оболонки стравоходу, а також хвороба Крона можуть бути викликані як депривацією сну, так надмірним сном, за даними дослідження 2014 року.
Дослідники з лікарні штату Массачусетс виявили, що нормальний обсяг сну необхідний для боротьби з запальними реакціями травної системи, які часто є причиною двох вищезгаданих захворювань. Обстеживши жінок, які брали участь в 1-му (з 1976 р.) і 2-му (з 1989 р.) дослідженнях здоров’я медсестер, вчені зафіксували підвищення ризику виразкового коліту в міру зниження тривалості сну до шести годин і менше.
З іншого боку, підвищення ризику спостерігалося і при збільшенні тривалості сну понад 9 годин, з чого можна припустити, що вікно для запобігання запальних процесів досить вузьке, що вимагає певної тривалості сну. Така реакція була виявлена лише у дорослих жінок, але зате підвищення ризику виразкового коліту внаслідок недосипання ніяк не залежало від інших чинників: віку, ваги, куріння і вживання алкоголю.
6. Рак передміхурової залози.
Дослідження 2013 року, опубліковане в журналі «Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention», виявило підвищену поширеність і ступінь тяжкості раку передміхурової залози у пацієнтів з порушеннями сну.
Поспостерігавши за 2 425 ісландцями у віці від 67 до 96 протягом 3-7 років, дослідники виявили 60-відсоткове підвищення ризику розвитку раку простати у тих, кому було важко заснути. У тих же, яким було важко не прокидатися, ризик був в два рази вище. Більш того, у людей з порушеннями сну частіше виявлялася пізня стадія раку простати.
Вчені припускають, що це пов’язано з мелатоніном (гормоном регуляції сну). За їхніми даними, високий рівень мелатоніну перешкоджає утворенню пухлин, тоді як низький рівень мелатоніну, що викликається надлишком штучного світла (відома причина депривації сну), часто поєднується з агресивним ростом пухлин.
Ось чому так важливо висипатися! Розкажіть всім, хто цього ще не зрозумів!