«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Іван - Медові роси 7 червня: історія і традиції християн

З цього дня починається пізня посівна ярового хліба

Народне свято Іван – Медові роси відзначається 7 червня 2018 року (дата за старим стилем – 25 травня). Православна Церква цього числа згадує третє знайдення глави Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна. Назва «Медові роси» свято отримало за те, що нерідко ранкові опади у цей день бувають солодкими, з медовим присмаком.

Історія свята

Третє знайдення голови святого Іоанна відбулося в 850 році в Команах. На початку IX століття його нетлінні мощі християнам довелося заховати від іконоборців, які не зупинилися б і перед знищенням святої реліквії. Під час однієї з нічних молитов патріарха Константинопольського було даровано бачення, в якому вказувалося місце схованки святих мощей в місті Комани.

В той час при владі був імператор Михайло. Але імперією керувала його мати Феодора, християнка, якій вдалося придушити іконоборчі бунти і відновити іконошанування. За її наказом у Комани вирушила делегація, яка незабаром повернулася з безцінною знахідкою.

В який саме день святі останки були знайдені, невідомо. Але в джерелах збереглися дані про те, що саме 25 травня (за григоріанським календарем – 7 червня) їх доставили в придворну церкву. Хреститель Іоанн – другий за шанованістю православний святий після Діви Марії. На його честь встановлено сім щорічних свят.

Традиції та обряди на Івана

З цього дня починається пізня посівна ярового хліба. В це народне свято люди звертаються до святого Івана Предтечі з проханням захистити поля і городи від медової роси. Її поява з давніх пір вважається напастю.

З нею пов'язують падіж худоби. Вона губить колосся жита, листя гарбуза, огірка і винограду. Якщо медова або борошниста роса все ж нападає, це вважають Божим покаранням. Побутує хибна думка, що медова і борошниста роси – одне і те ж, грибкове захворювання.

Насправді медова роса виділяється листям рослин внаслідок раптових перепадів вологості і температури за короткий період. Побороти її нелегко, не допомагають навіть такі перевірені «помічники», як мідний купорос, зола і молочна сироватка. Борошниста роса – результат виділень різних комах-шкідників, до яких налипали лусочки і шкурки попелиці. З цим видом роси впоратися легше, провівши своєчасну профілактичну обробку.

Джерело

Все буде Україна