«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Як правильно вийти з Великого посту: 7 корисних порад

Великий піст завершується 8 квітня. У раціон тих, хто поститься повернуться всі ті продукти, від яких вони відмовлялися протягом декількох тижнів. Для організму така перебудова неминуче обернеться стресом, тому переходьте на звичний режим поступово, щоб організм встиг адаптуватися до змін. Дієтологи поділилися практичними порадами, які допоможуть вам повернутися в звичний режим харчування без шкоди для організму.

Слідкуйте за розміром порцій

Найголовніше правило, яке потрібно дотримуватися, повертаючись в звичний режим харчування, - не зловживати. Шлунок відвик від великих порцій і великої кількості їжі. Не навантажуйте його і не змушуйте працювати в екстреному режимі, щоб переварити і засвоїти все з'їджене. Розмір вашої порції не повинен перевищувати долоню. Краще харчуватися трішки і частіше, ніж перебільшити з їжею і відчувати дискомфорт в шлунку і кишечнику. Якщо у вас є невеликі тарілки, в які поміщається рівно стільки їжі, скільки вам потрібно, то поставте ці тарілки на чільне місце і перший час їжте тільки з них.

Не поспішайте повертати всі білки одразу

Протягом декількох тижнів у вашому раціоні були відсутні тваринні білки. За цей час організм встиг перебудуватися: травна система стала виробляти більше ферментів, які перетравлюють крохмаль, клітковину і рослинний білок. А ось ферменти, що відповідають за перетравлення тваринного білка, перестали вироблятися. Не створюйте для організму додатковий стрес, повертаючи в свій раціон м'ясо в перший же день після посту. Замість цього додавайте білки поступово, щоб травна система змогла перебудуватися і знову почати виробляти необхідні ферменти. Почніть з яєць і нежирного сиру - це найлегші білки, які подарують вам заряд бадьорості, а не важкість у животі.

Готуйте правильно

Щоб допомогти організму перебудуватися на звичний раціон, вибирайте правильні способи приготування їжі. На час відмовтеся від смаження, а також засолених і копчених страв. Це велике навантаження на травну систему, яка і так переживає не найлегші часи.

Не забувайте про воду

Вода відіграє важливу роль у здоров'ї людини та злагодженій роботі травної системи. Щоб допомогти організму адаптуватися, дотримуйтесь грамотний питний режим. Випивайте щодня як мінімум один літр чистої води. Розділіть цей обсяг на цілий день: пийте по склянці води за півгодини до їжі. Вода допоможе нормалізувати роботу шлунка і кишечника, прискорить обмінні процеси в організмі і поліпшить процес перетравлення їжі.

Поверніть в раціон кисломолочку

Кисломолочна продукція обов'язково має бути присутня у вашому раціоні в перші тижні після поста. Єдина умова: вибирайте максимально легкі продукти з невисоким відсотком жирності, інакше шлунок збунтується і влаштує диверсію у вигляді закрепів, здуття або діареї.

Не пропускайте прийоми їжі

Після поста важливо не пропускати прийоми їжі. Чітко засвойте, що ваш раціон складається з сніданку, обіду, вечері і (при необхідності) декількох перекусів. Не пропускайте прийом їжі, навіть якщо вам не хочеться їсти.

Їжте осмислено

Піст - це можливість не тільки нагадати собі про духовні орієнтири, а й навчитися усвідомлено ставитися до їжі. Цінність такого уроку полягає в тому, що після поста ви не повернетеся до минулих шкідливих гастрономічних звичок і продовжите харчуватися усвідомлено. Не поспішайте, ретельно пережовуйте їжу, сприймайте їжу як енергію і грамотно вибирайте продукти для свого раціону. Не повертайте в раціон «харчове сміття» - продовжуйте харчуватися правильно і піклуватися про свій організм.

Все буде Україна