«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Небезпечні родимки: як розпізнати і що робити

В усіх є родимки, але деякі з них дуже небезпечні. З них може утворитися меланома – злоякісне новоутворення. Які родимки мають викликати підозру, у яких випадках треба негайно звертатися до лікаря і чи варто їх видаляти для профілактики, розповідає дерматовенеролог.

 Чому до родимок треба бути особливо уважним? Чи всі родимки і бородавки однаково небезпечні?

– Зазвичай темні плямки, вузлики на тілі називають родимками. Насправді їх є декілька видів, вони мають різне походження, перебіг та наслідки. Одним з видів є невуси. Вони небезпечні тим, що з них може утворитися меланома – злоякісне новоутворення.

Варто зауважити, що меланома може утворитися і без невуса, на чистій здоровій шкірі. Тобто не обов’язково попередником меланоми має бути невус. При цьому людина із великою кількістю невусів може прожити до глибокої старості і не мати з ними жодних проблем. Але невус однозначно є фактором небезпеки. Тому їх необхідно контролювати. Найкращим способом для контролю є дерматоскопія.

Бородавки не є такими небезпечними, як невуси. У них не відбувається злоякісних процесів. Бородавки – це наслідок зараження вірусом папіломи людини 1,2,4 типів. Вірус проникає в організм людини через пошкоджену шкіру.

Доволі часто це стається при манікюрі. На жаль, не у всіх майстрів застосовується ефективне знезараження інструменту (сухожарова шафа). Найкраще приходити до майстра зі своїм індивідуальним набором інструментів. Але навіть якщо людина інфікувалася, щоб позбутися проблеми, достатньо знищити вірус і видалити тканину бородавки.


– Що може призвести до переродження невуса у меланому?

– Є два ключові фактори: перший – це опромінення ультрафіолетом, другий – травматизація (механічний, хімічний чи інший вплив). Ці чинники можуть призвести до того, що невус перетворюється у меланому. 

Тому є рекомендація у разі травмування родимки обов’язково одразу звернутися до спеціаліста. Не завтра чи післязавтра, а одразу! Якщо ви зачепили, піддерли чи ще якось пошкодили родимку, або помітили будь-які зміни родимки чи ділянки шкіри навколо неї (зміна кольору, розміру, форми тощо) – негайно зверніться до дерматолога. У жодному разі не відкладайте цей візит!

– Чому так важливо при травмуванні родимки якомога швидше звернутися до лікаря?

– Річ у тому, що меланома – це дуже агресивна пухлина, яка надзвичайно швидко розвивається і метастазує, за дуже короткий час може утворити масу метастазів у різних органах. Але наука йде вперед і сьогодні є препарати, що допомагають організму перемогти це захворювання.


– Як дізнатися, чи почалися злоякісні зміни у родимці?

– Дерматологи зазвичай мають спеціальні прилади – дерматоскопи, які дозволяють не тільки оглянути невус зі збільшенням і при спеціальному (поляризованому) світлі, а й зробити точні заміри і фото, аби під час наступної консультації порівняти дані й обрати тактику лікування. На якість діагностики безумовно впливає якість дерматоскопа.

– Багато родимок на тілі – це погано? Від чого залежить їхня кількість?

– Кількість родимок на тілі залежить від особливості шкіри та імунної системи, а також стану організму. Але це не означає, що коли людина захворіла або у неї ослаблена імунна система, на її тілі збільшиться кількість родимок. 
Чим більше родимок – тим більший ризик їх травматизації. Це зовсім не означає, що ви позасмагали або пошкодили родимку – і завтра у вас буде меланома. Але це є одним із факторів ризику.


– Можливо, варто видаляти родимки для профілактики?

– Особисто я противник видалення невусів, з метою профілактики, бо пацієнту “так захотілося”. Але якщо родимка розміщена у небезпечній зоні, коли є ризик постійної травматизації (наприклад, на ший, у ділянці бюстгальтера або паска), її краще видалити, а не чекати, коли вона переродиться. У такому разі після дерматоскопії відбувається видалення родимки із захоплення навколишніх здорових тканин із обов’язковим подальшим гістологічним (патоморфлогічним по-іншому) дослідженням.

– Видаляти родимки – це довго? Боляче?

– Це нетривалий і, завдяки якісній апаратурі, нескладний процес. Варто зауважити, що МЦ “Боголюби” оснащений за всіма характеристиками найкращим на Волині апаратом – Surgitron DF 120. У Луцьку є подібні апарати тієї ж фірми, але вони працюють на інших частотах, мають меншу потужність, томі дають дещо інший результат. 

У нас видалення відбувається швидко, ефективно і безпечно для пацієнта, без втрати крові. Рана краще і швидше загоюється, не залишаючи рубця. Апарат, який ми застосовуємо, з косметичної точки зору, дає можливість досягати найкращих результатів. 

Під час видалення родимки пацієнт не відчуває болю, адже все відбувається під місцевим знеболенням.


– Що ви порадите людям з родимками?

– Головне – обов’язково контролювати стан родимок. Найкраще – дерматоскопія з фотофіксацією у фахівця. Якщо це неможливо – прикласти біля родимки лінійку і сфотографувати її. Робіть так щокварталу і порівнюйте результати. Якщо помітите будь-які зміни – негайно звертайтеся до лікаря! 

Відмовтеся від засмагання. Оскільки ми – люди з білою шкірою, процес засмагання є для нас неприродним. Для того, щоб в організмі виробився вітамін D, смажитися на сонці абсолютно не потрібно!

Якщо ви все-таки перебуваєте на сонці, обов’язково використовуйте сонцезахисні креми для захисту від шкідливого впливу ультрафіолету. Це потрібно робити не тільки при наявності невусів на тілі. Зауважте, що SPF 30, 50 , 70 – це не ступінь захисту від ультрафіолету, а час, протягом якого він захищає. пише - simya.com.ua

Все буде Україна