«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Панічні атаки: причини, ознаки, як боротися з нападами

Панічна атака - це напад панічного страху. Панічні атаки - це бич сучасності. Особливо сильно страждають жителі мегаполісів.

Панічні атаки зазвичай починаються з дискомфорту або страху і швидко досягають свого піку. Однак найчастіше вони нетривалі - всього 7-10 хвилин повідомляє джерело

Закінчуючись, вони не призводять до будь-яких порушень в організмі, а тим більше до смерті. І кожна людина повинна знати і пам'ятати про те, що від панічної атаки ще ніхто не загинув!
Причиною цих нападів можуть бути не тільки стреси, але і перевтоми, і якісь фізіологічні та біологічні
неблагополуччя, і погіршення екології довкілля (не дарма ж настільки часто напади паніки виникають в задушливому транспорті).
Ознаки панічних атак
- Серцебиття і стискають відчуття в області серця, підвищення артеріального тиску.
Паническая атака – это приступ панического страха
- Тремтіння, «тряска» в тілі. Пітливість, хвилі жару або холоду з почуттям ознобу. Дискомфорт у грудях. Почуття утруднення дихання, задуха, біль у грудях.
- Запаморочення, відчуття втрати стійкості. Нудота, спазми в шлунку (можуть бути і позиви на блювоту).
- Почуття нереальності як власного тіла, так і всього того, що відбувається навколо. Страх зійти з розуму, втратити самоконтроль, страх смерті від інфаркту, інсульту або просто від зупинки дихання.
- Можуть бути і атипові прояви: «кому» в горлі, слабкість в руці або нозі, порушення голосу або мови, порушення зору або слуху, судоми в кінцівках і навіть звуження свідомості.
Незважаючи на те що такі напади закінчуються благополучно, у уражених панічною атакою зазвичай залишаються страхи повторного виникнення нападу, тривожні думки про стан свого здоров'я, кардіофобія, розвивається іпохондрично підвищена увага до будь-яких тілесних сигналам, а далі можуть виникати і депресивні переживання.
При цьому «атаковані» в подальшому намагаються уникати ситуацій або місць, які можуть викликати напад.
Як же боротися з нападами панічного страху?
По-перше, слід знати, як поводитися в моменти появи панічних атак. Якщо ви відчуваєте виникнення страху, зробіть 5-7 вдихів-видихів, потім переведіть погляд на який-небудь зовнішній об'єкт (наприклад, на рекламний плакат, наклеєний на стіні вагона, на обличчя сидить навпроти вас людини), постарайтеся розглянути всі деталі цього предмета (особи), а ще краще - прокоментувати їх.
Прийнявши максимально зручну позу, розслабтеся, скинувши «затиски» з м'язів. Після чого сильно напружте м'язи, а потім знову розслабте їх. Проробіть це 7-10 разів.
У момент атаки найкраще сидіти не тільки розслабившись, а й опустивши голову, щоб до неї прилила кров.
Якщо вам здається, що вам не вистачає повітря, і ви ось-ось задихнеться, то не розпочинайте глибоко і часто дихати - це може тільки викликати гіпервентіляціонний симптом, що підсилює страхи і відчуття задухи. Краще подихайте в будь-який паперовий пакет, який у вас є під рукою. Якщо у вас його не опиниться, просто сконцентруйтеся на своєму диханні і змусьте себе дихати в «згасаючому» ритмі.
Якщо холонуть руки, зігрійте їх під гарячою водою. Якщо такої можливості немає, то хоча б розітріть їх до появи почуття тепла.
Якщо вам стає дуже страшно, то все одно поводьтеся так, ніби нічого не боїтеся. Найкраще надіньте на обличчя маску усмішки. Тоді лицьові м'язи, яким ви таким чином нагадайте про позитив, про радість, передадуть відповідні сигнали в головний мозок, який заспокоїться і перестане посилати вам сигнали тривоги.
Що робити при повторенні панічної атаки
1. Якщо у вас уже був панічний напад, і ви тепер боїтеся, наприклад, їздити на транспорті, «озбройтеся» тим же валідолом. Зазвичай 1 таблетка під язик заспокоює і навіть запобігає появі нової атаки.
2. Непогано також возити з собою в'єтнамський бальзам «Зірочку». І якщо вам здається, що ви ось-ось втратите свідомість, почніть вдихати його запах або помажте їм крила носа.
3. Добре відволікають від панічних думок, а значить, запобігають повторному виникненню нападів ефірні масла сандалу або ромашки, знімають тривогу і внутрішній неспокій, а також розмарину, що зменшує недовірливість. Капнувши на носовичок пару крапель одного з цих масел, в тривожної ситуації тримайте цю хустку до носа і вдихайте заспокійливий, цілющий аромат.
Паническая атака – это приступ панического страха
4. Непогано носити на зап'ясті гумку. Відчувши наближення нападу, потрібно, натягнувши її, клацнути нею по шкірі руки - невелика біль зазвичай швидко відволікає від негативних емоцій.
5. Возите з собою пляшечку води - ковток-другий (особливо, якщо вода газована), випитий в момент тривоги, заспокоїть дихання, відверне від панічних думок.
6. Відволікає від тривожних очікувань і читання цікавих книг або журналів.
7. Краще спочатку не їздити на транспорті в години пік, якщо в натовпі народу у вас виникає задуха або ще якісь відчуття або панічні думки.
8. Якщо ж у вас немає ніякої можливості уникнути попадання в «піковий стовпотворіння», то, щоб не панікувати у очікуванні того, що буде з вами в цьому натовпі, в тисняві, вчіться за допомогою нескладної психологічної гімнастики перебувати в теперішньому часі. Для чого 3-4 рази на день відповідайте на 3 наступні питання: 1. Що я бачу зараз? 2. Що я відчуваю зараз? 3. Що я чую зараз?
9. При перших же ознаках виникнення панічної атаки можна приймати транквілізатори типу Ксанакс, реланиума (бажано після консультації з фахівцем).
10. Але головне, не розвивайте у себе «обмежує поведінки», не замикається в чотирьох стінах своєї квартири, побоюючись виходити на вулицю, їздити в ліфтах або на транспорті і т.д.
11. І, звичайно ж, для того щоб панічні атаки у вас не виникали і надалі, зробіть більш здоровим свій спосіб життя, не уникайте водних і загальнозміцнюючих процедур, плавання, загартовування. Опановуйте прийомами психічної саморегуляції (від аутотренінгу до медитації).

Євген ТАРАСОВ 
психотерапевт вищої категорії

Все буде Україна