Які овочі можна сіяти поруч?
– орієнтуватися на свої кліматичні умови — сухо або волого, як часто дує вітер, падають опади;
– враховувати особливості конкретної ділянки — склад грунту, відкритість сонця або затінення, захищеність від вітру, можливості поливу.
Саме ці параметри визначають основну стратегію на городі, а для кращого результату можна користуватися секретами взаємодії рослин.
Які ж рослини допомагають один одному, а які заважають?
Базилік добре росте з багатьма городніми рослинами, в змішаних посадках покращує смак томатів і салату.
Баклажани відмінно поєднуються зі стручкової квасолею, благотворно на них впливає посаджений поряд чебрець.
Боби. У них найсприятливіші відносини з огірками, крім того добре поєднуються з картоплею, редискою, шпинатом, редькою, кукурудзою і гірчицею. Насичують землю азотом. Для самих бобів дуже добре сусідство з лавандою, материнкою, розмарином, деревієм. Шкідливі сусіди для бобів — різні види цибулі і часник, гіркий полин, чорнобривці.
Виноград може рости разом з кукурудзою, квасолею, картоплею, редискою, редькою олійною і посівами жита. Погано впливають на виноград цибулю, ячмінь, соя і капуста.
Горох поєднується з морквою, огірками, редискою, салатами, кольорабі та ріпою, як і всі бобові, він збагачує землю азотом. Несприятливо садити горох поруч з цибулею, часником і помідорами.
Капуста різних видів має схожі переваги в плані сусідів, добре поєднується з кущовою квасолею, селерою, усіма видами салатів, огіркової травою, гречкою, буряком, морквою, мангольдом, шпинатом. Для захисту капусти від комах поруч висаджують різні пряні і пахучі рослини — кріп, чебрець, шавлія, розмарин, м’яту, чорнобривці. Не варто садити поряд з капустою виноград і полуницю.
Картопля добре себе почуває в змішаних посадках з бобами, шпинатом, кущовою квасолею, капустою, особливо кольоровою і кольорабі, редискою і салатами. Трави, що відлякують шкідників картоплі — коріандр, настурція, пижма, чорнобривці, котівник. Є думка, що захистити картоплю від фітофтори допоможе часник. Погано картопля поєднується з соняшником, лободою та селерою.
Полуниця. Для полуниці вдалими сусідами є кущова квасоля, шпинат, петрушка, огіркова трава, шавлія.
Кукурудза є дружньою культурою для багатьох рослин, особливо добре її висаджувати біля квасолі, гарбуза, огірків, гороху, сої. Однак вона вимагає досить поживного грунту, це слід враховувати при розміщенні рослин. Існує думка, що соя захистить кукурудзу від клопів. Небажані сусіди для неї — буряк і селера.
Цибуля може рости поряд з буряком, салатом, полуницею, шпинатом, огірками, редискою, морквою. На цибулю добре впливає чебрець. Погані сусіди для цибулі — квасоля, горох, боби, шавлія.
Морква відмінно сусідить з горохом, може рости з картоплею, салатами, редискою, цибулею. З трав підходять розмарин, шавлія. Ворожі для моркви рослини — кріп, аніс, фенхель. Вважається, що не варто ростити морква під яблунею — тоді і яблука, і коренеплоди будуть гірчити. З цибулею моркву в змішаних посадках найкраще може поєднуватися в умовах сухого клімату і краплинного поливу.
Огірки перемежовують з бобами, можна садити поруч квасолю, буряк, часник, цибуля, шпинат, редис. Трави-сусіди для огірків — бурачник, кріп, ромашка. Щодо сумісності огірків з томатами є різні думки, проте слід враховувати, що умови гарного росту для них сильно відрізняються, тому таке сусідство небажане.
Перець. Для перцю хорошим сусідом буде базилік, а от з квасолею його садити не варто, тому що вони схильні одним захворюванню. Також не можна поруч садити фенхель.
Петрушка підходить в якості рослини-супутника для багатьох інших культур — полуниці, томатів, гороху, спаржі, троянд, салату. Захищає троянди від попелиці і полуницю від слимаків.
Буряк добре впливає на капусту всіх видів, редьку, редис і салат, на сам буряк добре впливають цибуля, кольорабі, шпинат. Допустимо садити поруч часник, огірки, полуницю, селера.
Спаржа цілком миролюбна по відношенню до багатьох овочів, але краще поєднується з петрушкою, базиліком і помідорами.
Томати. Існує думка, що томати не люблять рости в змішаних посадках, однак з досвіду деяких городників вони все ж уживаються з деякими культурами, наприклад, підходить ендивій, базилік, селера, петрушка, шніт-цибуля, шпинат і кущова квасоля.
Можлива спільна посадка з капустою, кукурудзою, буряком, часником, морквою, редискою і редькою. Погані відносини у томатів з кольорабі, фенхелем, кропом. Не варто садити поруч і картоплю, так як вони мають загальні захворювання і шкідників.
Гарбуз любить грунт, багатий органікою, і може добре поєднуватися з горохом або квасолею, які збагачують землю азотом. Іноді садять гарбуз між рослинами кукурудзи, кукурудза затінює гарбуз від зайвого сонячного сонця.
Кріп добре росте разом з капустою різних видів, огірками, салатом, цибулею, також стимулює їх зростання. Не переносить поруч моркву.
Квасоля кущова — найбільш підходящий сусід для більшості рослин, дружить з капустою, редискою, кукурудзою, селерою, огірками, картоплею, буряком, полуницею, помідорами, шпинатом. Добре посадити близько квасолі чебрець, він захищає квасолю від попелиці. Рослини, з якими квасоля не уживається — цибуля, часник, фенхель, горох.
Шпинат доброзичливо ставиться до всіх видів рослин. Найбільш гарний взаємний вплив спостерігається у шпинату і картоплі, томатів, буряка, квасолі, редиски, кольорабі.
Часник добре поєднується з томатами, морквою, буряком, огірками, полуницею. Він відлякує тлю і деяких інших шкідників. Погано впливає на горох, квасоля і капусту.
Цей список зовсім не повний, описані поєднання лише найпопулярніших видів овочів, які зазвичай і пробують виростити початківці городники. Всі наведені поради, звичайно, залишаються лише порадами і ніколи не замінять безцінний особистий досвід.