«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Скільки мов у світі? Цікаві факти про мови

Вважається, що від 2500 до 7000. Погляди вчених на загальну їх кількість розходяться через відсутність уніфікованого підходу до того, що вважати мовою, а що діалектом.

Всі мови світу поділяють на сім’ї, яких налічують 240. Найбільшою мовною сім’єю і на сьогодні найбільш вивченою вважається індоєвропейська група, до якої входить і українська мова. Підставою для включення різних мов в одну сім’ю є значна фонетична подібність коренів слів, що позначають основні поняття, і схожість граматичної будови. Існують також мови-ізоляти, які не можна помістити в жодну сім’ю. Прикладом такої мови-ізоляту, є говірка басків «еускера».

Найпоширеніші мови

Найбільш поширені 10: Китайська (мандарин), англійська, іспанська, російська, хінді, арабська, бенгальська, португальська, малайско-індонезійська, французька. Мовою мандарин говорять понад 1 млрд людей. На кожному з дев’яти інших із десяти найпоширеніших говорять понад 100 млн людей.

Причиною популярності китайської мови слід вважати те, що нею говорять у Китаї, Сінгапурі, Тайвані, великі китайські діаспори є майже в усіх країнах Південно-Східної Азії та інших державах світу. Не можна забувати про плодючість цього народу. Носії англійської та іспанської мов були найактивнішими завойовниками заокеанських Земель, відкривачі Америк.

Саме тому, якщо поглянути на мовну карту світу, то можна побачити, що ці дві мови територіально домінують. Англійська є офіційною в 56 державах, іспанська – у більш ніж 20 країнах. Французи, так само, як англійці й іспанці, теж свого часу створили могутню імперію, якій підкорялися величезні території в Північній Америці й Африці. Нині французька мова є офіційною мовою в 15 державах світу.

Цікаві факти

В історії європейської цивілізації кілька мов у світі в різні часи займали позицію міжетнічного засобу спілкування – лінгва франка. За часів Римської Імперії койне – загальногрецька мова – стала такою «лінгва франка» для східного Середземномор’я і стародавнього Близького Сходу. Згодом, більше 1000 років тому, спочатку в країнах Середземномор’я, а потім у всій католицькій Європі, як лінгва франка використовували латинську мову. У XVIII-XIX ст. засобом міжнародного спілкування стала французька. З кінця ХХ ст. засобом міжетнічного спілкування в усьому світі стала англійська мова, безсумнівно, через лідируюче положення в світі англомовної наддержави – США.

Мертві мови

У лінгвістиці є таке поняття, як «мертві мови». Це такі, на яких уже не говорять, і про них знають тільки завдяки письмовим пам’яткам. У деяких випадках мертві мови продовжують жити завдяки тому, що їх використовують у наукових або релігійних цілях.

А скільки таких мов у світі? До них відносять латинь, з якої згодом розвинулися романські мови; давньоруську, що стала основою для східнослов’янських мов, і давньогрецьку. Є ще ряд мертвих мов, які використовують із науковою та релігійною метою – санскрит, коптська, авестийська.

Історія знає один унікальний випадок воскресіння мертвої мови. Після Другої світової війни, коли було створено державу Ізраїль, іврит, на якому 18 століть уже ніхто не говорив, було відроджено як офіційну мову цієї країни.

Панівна мова

У білінгвальному (двомовному) середовищі одна мова є панівною (домінуючою). Раніше, за часів імперій, основною причиною вмирання місцевих мов були масові знищення місцевого населення. Сьогодні слабша мова вмирає внаслідок соціально-економічних причин, а не через те, що вимирають його носії. Незнання панівної мови тягне за собою неможливість отримання освіти, просування соціальними щаблями тощо.

Тому в білінгвальній сім’ї батьки часто вважають за краще навіть не говорити рідною мовою, щоб не створювати для дітей проблем у майбутньому. Значною мірою на процес вимирання впливають і ЗМІ, які використовують панівну мову. Важливим є питання про те, скільки мов є у світі. Але ще важливішою проблемою – їх вимирання. Кожні 2 тижні в світі зникає одна мова. За прогнозами вчених, до кінця XXI ст. їх зникне 3,5 тис.

Штучні мови

Цікавим явищем у світі мов є штучні говори. Скільки мов у світі такого типу? Найвідоміших – 16, а найпопулярніша з них – есперанто, створена у 1887 р. Людвігом Заменгофом. Родом Заменгоф був з Білостока, міста, де проживали євреї, поляки, німці, білоруси. У місті були дуже складні міжетнічні відносини. Заменгоф уважав їх причиною – відсутність єдиної мови. Метою есперанто було поширення серед людей усього світу ідей мирного співіснування.

Заменгоф видав підручник есперанто. Він перевів на свою мову багато шедеврів світової літератури і навіть писав вірші на есперанто. Велика частина словника есперанто складається з романських і німецьких коренів, а також із латинських і грецьких, що мають загальнонаукове значення. Близько 200 000 статей на мові есперанто опубліковано у Вікіпедії.

За матеріалами

Все буде Україна