«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

1 серпня - Макринин день, Мокрини

За народним календарем сьогодні день Макрини або Мокрини. Раніше 1 серпня вважався останнім днем літа.

У народі святу Макриду часто називали саме Мокриною, оскільки погода у цей день зазвичай була непогожою, а повітря – холодним осіннім.

Якщо день видавався погожим і ясним, то жінки зазвичай проводили спеціальні обряди, щоб закликати дощ.

Наприклад, могли знайти дівчину, що відмічає день народження саме 1 серпня. Її називали Мокриною, наряджали в красиву сукню і приносили колосся хліба. Дівчина повинна була віднести колосся до річки, щоб та передала вологи небесної. 

Якщо цей день видавався дощовим, то дівчині, народженій 1 серпня, не можна було виходити на вулицю, інакше в цьому випадку злива заллє всю землю.

За прикметами, на Макриди зникали комахи. Переставали кусатися оводи.

Історія свята

Православні вшановують пам’ять преподобної Макрини Каппадокійської, яка жила у IV столітті н.е. Вона дала обітницю безшлюбності, а за кілька років разом із матір’ю прийняла чернечий постриг і оселилася на березі річки Ірис. Пізніше до них стали приходити жінки, які хотіли присвятити своє життя служінню.

Народна легенда розповідає, коли дівчина захворіла, вона не допустила до себе лікаря, довіривши своє життя Всевишньому. І коли багато жінок уже зневірилися, Макрина одужала і була винагороджена за силу віри даром творити дива, зокрема і викликати дощ.

Традиції та обряди

Якщо день видався ясним, відбувався обряд «мокрин». Жінка, яка народилася 1 серпня, нарікалась Мокриною. Надівши свій кращий наряд, вона сиділа вдома і чекала, коли селянські дівчата принесуть їй колоски зі своїх полів. Зібравши їх у сніп, Мокрина виходила з хати і разом з жінками йшла на річку. Там вона кидала сніп у воду, заходила слідом і починала палити колоски. Головним завданням було потопити їх всіх до того, як вони попливуть за течією, інакше не буде дощу.

Чоловіку заборонялося ходити навіть поруч з річкою в цей день. Вважалося, що якщо він хоч краєм ока побачить обряд, то накличе лихо на все село.

Народні прикмети на 1 серпня

  1. Дощ на Мокринин день йде – посів зимових хлібів буде вдалим
  2. Дощова погода віщує осінь з великою кількістю опадів
  3. Суха погода 1 серпня – аналогічні дні будуть ще довго
  4. Дощ пішов – у цьому році горіхів не буде
  5. Зірки падають на Макринин день – скоро прийдуть сильні вітри
  6. Кажуть, що на Макриду Оводи останній раз кусаються
  7. Пух з осики 1 серпня опадає – підосичники вже з’явилися, і можна вирушати в ліс на їх збір
Все буде Україна