«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

15 липня - день Сира Богородиця або Берегиня

У народі 15 липня відзначається день Сира Богородиця або Берегиня – слов’янське божество, яку ще називають матір’ю всіх духів і земних багатств, берегинею, захисницею людей і всього живого.

Також за православним церковним календарем це день пам’яті святителя Фотія, митрополита Київського.

При цьому є й інша назва свята – Петровая Матка, яка походить від імені святого апостола Петра (його вшановували напередодні – 12 липня). Сирою Богородицею цей день називають за те, що образ Берегині з появою християнства порівнювали з образом Богоматері.

Історія

Берегиня — слов’янське божество, матір усіх духів. Її називали в народі також Ладою. Це берегиня дому, захисниця людей від зла, лиха, хвороб, смерті, покровителька врожаю. Люди поклонялися їй в образі берези.

Нерідко її пов’язували з русалками, в яких перетворювалися засватані дівчата, які померли до заміжжя.

Після прийняття християнства образ Берегині злився з образом Богоматері. Їй молилися про гарний урожай.

Традиції та обряди

Господині готують на вечерю вареники з вишнею.

У цей день заведено саджати березу біля будинку. Слов’яни вірять, що це дерево оберігає людей і житла від нечистої сили.

В це народне свято дівчата проводять любовні привороти. Вони таємно кладуть на поріг будинку гілочку берези. Після того, як коханий переступає гілку, ховають її в сухе місце і промовляють: «Як цей прут сохне, так нехай і він, (ім’я хлопця), від любові до мене сохне».

Народні прикмети:

15 липня в стародавні часи вшановували берегинь – міфічних істот, які жили в водоймах і оберігали рід від неприємностей. Вважалося, що 15 липня берегині залишають води річок і озер і сидять на деревах. Тому, щоб їх задобрити, люди прив’язували до їхніх гілок вишиті рушники. 15 липня був у розпалі сінокіс, тому люди активно працювали в полі, а також заготовляли на зиму овочі – квасили огірки та помідори.

  • Листя 15 липня жовте – буде рання зима.
  • Якщо на Берегиню запланувати завершення справи, то вона неодмінно буде вдалою.
  • Багато зірок в небі 15 липня – день буде ясним.
Все буде Україна