«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

24 серпня – мученика Євпла

У церкві 24 серпня вшановують пам’ять мученика Євпла, який жив у III-IV столітті і служив в місті Катані (Сицилія) архідияконом. Прославився тим, що носив з собою Євангеліє і завжди намагався виступити з проповіддю. В один з таких днів Євпла схопили язичники і відвели до імператора. Його піддали численним тортурам, але навіть у цьому випадку він не погодився прийняти язичницьку віру. Під час страти Євпл продовжував проповідувати – з тим і помер.

У народі день Євпла, 24 серпня, вважався одним з найстрашніших. Говорили, що в цей день на болотах скаче кінь, який намагається відшукати свого вершника, котрий загинув і випав з сідла. З настанням темряви кінь приходить на цвинтар і починає жалібно плакати. Деякі сміливці намагалися зловити коня, але у них не виходило це зробити. Легенда свідчить про те, що в тих місцях, де з’являється такий білий кінь, раніше було побоїще. Багато хто вірив, що коні – це блукаючі душі предків. Не можна було пити 24 серпня, оскільки до людини, яка випила, обов’язково з’являться небіжчики і покарають його.

День 24 серпня був досить страшним у свідомості пращурів, які вірили, що в ніч на 24 серпня на кладовищах розгулюють привиди, тому за вікном можна почути свист, співи, виття і інші сторонні звуки. У цей же день, за народною прикметою, на болотах і на кладовищах загоряються блукаючі вогні, вид яких бентежить забобонних людей: вважається, що це бродять душі небіжчиків і потопельників.

Починали стригти овець на Євпла, адже шерсть тварин вже досить сильно відростала. Майстрині 24 серпня робили нитки з овечої вовни, а потім в’язали теплі речі. Помічали, що в цей день з дерев поступово починають обсипатися листя.

Все буде Україна