«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

3 червня іменини Олени та Костянтина – день, коли варто чекати дощу

У церкві вшановується пам’ять святого Костянтина Великого, а також його матері цариці Олени. Крім того, шануються і діти Костянтина – чудотворці Федір і Михайло.

Щодо пам’яті святих Костянтина і Олени, 3 червня, то у народі цих святих пов’язували з сільським господарством та, особливо – з часом посіву льону, вівса, гречки.

Казали: “хто посіє льон на Олену – будуть довгі льони” – посів льону в цей день обіцяв бути вдалим. “Ярицу, льон, гречку, ячмінь і пізню пшеницю – це Оленин день” – вважалося, що варто висаджувати у цей день гречку, ярицу і інші культури, оскільки це був сприятливий час для робіт у полі та на городі.

Сіяти хліб, навпаки, закінчували і починали висаджувати огірки. Посадку огірків прийнято було робити таємно, не посвячуючи в це своїх допитливих сусідів і навіть членів сім’ї, які не беруть участь у процесі.

Робилося це в якості захисту від пpиcтріту, і якщо в результаті огірки виростали жовтими і пожухлими, говорили, що їх хтось навpoчив. Перший огірок прийнято було закопувати в землю, приносячи в жepтву богам, щоб ті допомогли отримати багатий врожай.

Поступово у цей час відцвітали сади, але ще спостерігалося цвітіння горобини, шипшини, малини, маргариток, інших квітів. З’являлися до 3 червня і перші гриби: білі, підберезники. Починався посів гречки, можна було останній раз в цьому році сіяти просо.

Народні прикмети на 3 червня:

В цей час селяни намагалися закінчити всі роботи, пов’язані з посівом хлібів, починали сіяти коноплі та льон
Горобина рясно зацвіла до 3 червня – прикмета до того, що буде хороший урожай льону
Увечері 3 червня цвіркуни скрекочуть без зупинки – прикмета того, що буде гарна погода

За матеріалами

Все буде Україна