31 липня - пам’ять преподобного Іоанна Багатостраждального
31 липня церква вшановує пам’ять преподобного Іоанна Багатостраждального та святого Омелян. В народі останній день липня називають ще Омеляновим.
Історія
Святий Омелян постраждав за віру під час гонінь, організованих у відношенні християн імператором Юліаном Відступником в IV столітті. Відомо, що тоді імператор розіслав указ, згідно з яким, всі послідовники Христа повинні бути віддані карі. В цей час Омелян проживав в місті Доростолі близько Дунаю. Указ зачитали на міській площі, і Омелян, обурений рішенням імператора, відправився на капище, де поклонялися язичницьким богам, розбив ідолів і перекинув вівтарі. Городяни-язичники, побачивши це, вирішили, що влаштував погром селянин, який проходив повз, і почали бити його.
Однак Омелян зізнався у скоєному вчинку, і невинну людину відпустили. Самого ж Омеляна довго били, а потім відправили на суд, засудивши до спалення. Однак Бог зберіг життя Омеляну, а вогонь, у свою чергу, вразив язичників, які прийшли поглянути на страту. Після того, як вогонь згас, Омелян ліг на вугілля і помер.
Традиції та повір’я на 31 липня
31 липня завершувалися жнива. Серпи після цього викладали у формі кола на стислій смузі, запрошували священика для того, щоб той відслужив молебень та освятив інструменти. Потім серпи несли додому і зберігали до настання наступного року. До слова, найкращим відпочинком вважали лазню, і саме в цей день прийнято було паритися з віниками, зробленими з житньої соломи, трав і польових квітів. У народі вірили, що так, відповідно до прикмет, можна позбутися втоми, що нагромадилася під час жнив.
Народні прикмети на 31 липня
Спекотний день – грудень буде холодним
Листя берези до 31 липня жовтіє, починаючи з верхівки – осінь буде ранньою
Ялинові шишки знаходяться тільки на верхівках дерев – ознака того, що морози будуть нескоро, не раніше січня