«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

5 вересня – День Луппи-брусничника

У церкві 5 вересня вшановують пам’ять святого Луппа Солунского, який раніше був рабом Димитрія Солунського. Як відомо, перед стратою останній доручив Луппу роздати все своє майно бідним людям. Після смерті Димитрія Лупп взяв собі закривавлену ризу пана, а також його перстень. Саме ці реліквії згодом допомогли йому створити безліч різних чудес. Луппу також було призначено загинути мученицькою смертю. У той час були організовані гоніння щодо християн з ініціативи імператора Максиміліана, який засудив Луппа до страти.

Традиції та звичаї

У народі святого Луппа представляли здоровим рудим мужиком, який ходить по селі і плескає мужиків і баб по спині, змушує їх землі кланятися. Стукне Луп бабу — та в ліс за ягодами бігти, стукне мужика — той в поле, прибирати овес. За традицією, вважалося, що в цей день тбувають перші заморозки. Після морозів належало ходити за брусницею і журавлиною.

У цей день треба було дивитися, як відлітають журавлі. Вважалося, що якщо на Луппа журавлі на південь потягнулися, зима буде рання. Якщо журавлі летять низько, то зима має бути тепла, а якщо високо — то холодна. Журавлі летять низько, швидко, “мовчки” — чекай швидкого негоди.

У народі Луппа називали брусничники, оскільки до 5 вересня вже достигала брусниця. Селяни, які були вільні від роботи, брали кошики і вирушали на пошуки цієї ягоди. В основному, цим займалися жінки і діти. Зазвичай брусницю шукали в лісах і на болотах. У народі її дуже поважали за цілющі властивості. Наприклад, знали про те, що брусниця допомагає впоратися з проявами туберкульозу, застуди. З листя брусниці варили спеціальний чай, який використовувався для лікування хвороб печінки і кишечника.

За ступенем зрілості брусниці визначали, наскільки поспів овес, і чи можна його прибирати. Якщо ягоди налилися соком, то можна приступати до збору вівса.

Заговори на 5 вересня — Слава цілителя

Заговір від будь-якої хвороби.

Треба стати обличчям на схід на табуреті і прочитати змову:

«Стану, благословясь, піду, помолившись,

З хати в сіни, з сіней у двері,

З дверей в огорожу піду до воріт,

Помолюся усім святим там,

Від воріт до поля, до широкого приволью.

У полі вітер гуляє і мене чекає.

А візьми ти, вітер, що з мене, раби (ім’я) хворість,

Забери з мого тіла білого біль.

Болі — солі, а мені, рабу (ім’я) від неї   волі.

В ім’я Отця і Сина і Святого Духа.

Народні прикмети на 5 вересня

  • Якщо ранкових заморозків в цей час немає, то і вересень, згідно з прикметами, буде теж теплим
  • Якщо до 5 вересня овес не зібрати, то весь урожай загине від морозів
  • Якщо журавлі 5 вересня в теплі краї вирушили – скоро настане зима.
  • Якщо журавлі летять низько, то зима буде теплою, і навпаки, чекай похолодання відповідно до прикметами, якщо журавлі летять в небі високо.

Має значення і те, що в цей день наснилося:

  • мило – до втрати або зміни роботи;
  • гірчиця – до отримання поганих новин;
  • гроші знайти – до бідності;
  • чоловік – до клопотів.
Все буде Україна