«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

8 серпня - Священномученика Єрмолая

У православної церкви 8 серпня вшановують пам’ять святого Єрмолая, відомого як один із мучеників разом з Ермократом і Ерміппом. Як говорить Святе Письмо, в IV столітті в результаті гонінь, організованих у відношенні християн імператором Максиміліаном, в Никомідійській церкві при підпалі загинули 20 тисяч віруючих, проте саме три вищевказаних людини змогли врятуватися. Після цього вони тривалий час переховувалися на території імперії, продовжуючи навчати вірі в Христа всіх бажаючих.

Як свідчить переказ, одного разу повз будинок, в якому жив Єрмолай, проходив юнак, був язичником. Єрмолай вийшов йому назустріч і почав роз’яснювати йому хибність язичницьких вірувань. Після цього юнак покаявся і став щодня відвідувати Єрмолая. Цікаво, що згодом саме він став відомий як мученик Пантелеймон. Зрештою Єрмолай, а також його учні Ермократ і Ерміпп були викриті й арештовані.

Їм запропонували відректися від віри в Христа, але вони відмовилися зробити це. Тоді їм почали погрожувати муками, але в ту ж мить стався сильний землетрус, у результаті якого ідоли впали з постаментів і розбилися. Імператор Максиміліан, дізнавшись про це, виніс смертний вирок мученика.

Традиції та звичаї на 8 серпня

Зазвичай 8 серпня радувало гарною погодою, а тому селяни намагалися справитися з усіма польовими роботами.

8 серпня починали ранній збір яблук, але їсти їх ще не можна було, оскільки заведено було чекати Яблучного Спаса. Крім того, до 8 серпня дозрівала рання картопля.

Знахарі відправлялися збирати цілющі трави, оскільки, згідно з прикметами, вважається, що саме зараз, після ранкової роси, вони будуть особливо корисними.

У народі говорили: “Єрмолай — хліб прибирай” — і намагалися прибрати хліб з поля якомога раніше.

Жінкам в цей день заборонялося виходити в поле. 

Доброю прикметою вважалося, якщо в цей день кішка або кіт труться об ноги господині, дають себе погладити. Це обіцяє багатство і процвітання.

Народні прикмети про погоду:

  • У серпні мужикові три турботи: і косити, і орати, і сіяти.
  • У серпні до обіду – літо, після обіду – осінь.
  • У серпні дуб жолудями багатий – до врожаю.
  • Якщо листя на деревах у серпні жовтіє знизу – рання сівба буде хороша.
  • У серпні граки влаштовують пробні обльоти, збираються зграйками.
Все буде Україна