Хочу пояснити, чим «маленький українець» і «маленький білорус» відрізняються від «маленького росіянина» і «маленького поляка».
Я хочу пояснити цим людям, чим «маленький українець» і «маленький білорус» відрізняються від «маленького росіянина» і «маленького поляка». У загальному і цілому – нічим. І ті, і інші хочуть менше платити за тепло і квартири, за машини і продукти. І більше отримувати. При цьому «маленькому поляку» і «маленькому українцю» потрібна свобода, а «маленький росіянин» і «маленький білорус» готові визнати царя, але це не фундаментальна різниця.
Фундаментальна різниця в тому, що «маленький росіянин» хоче дешевизни в Росі, а «маленький поляк» – в Польщі. Якщо стан справ їх не влаштовує, вони їдуть. Але вони не хочуть, щоб їхня власна країна стала Китаєм чи Німеччиною. Це і є ідентичність.
Величезній кількості «маленьких українців» і «маленьких білорусів» абсолютно все одно, де їх будуть годувати. Аби дешево. Я не звинувачую їх, ні – це природня спадщина колоніальних часів. Я тільки нагадую, що таке світовідчуття вже перетворило Білорусь на російський придаток, позбавило білорусів всіх шансів, наданих їм незалежністю. І Україна 2013 року була як ніколи близькою до аналогічного розвитку подій: від перетворення на російський протекторат врятували тільки Майдан, дурість Януковича і безумство Путіна. Але при цьому байдужість величезної кількості жителів до країни, в якій вони живуть, зумовили анексію Криму і окупацію частини Донбасу. Бо ніякі активісти, ніякі добровольці і ніяка армія вас не врятують, якщо вам наплювати.
Формування української ідентичності – головне завдання Української держави, суспільства, наці. Це завдання не підмінять ніякі економічні реформи, ніяка боротьба з корупцією, ніякі соціальні протести. Більш того, в українській формулі майбутнього відсутність української ідентичності означатиме ще й відсутність свободи. Тому що Україна буде поглинута Росією, якій свобода не потрібна. Ми все це вже проходили в ХХ столітті. Можем повторить?
Віталій Портников