"Недоколюю інсулін, аби зекономити на хліб": діабетики Харкова отримують лише третину ліків
Близько сотні хворих на діабет пікетували Харківську міськраду. Протестували через дефіцит інсуліну, якого від початку року виділили лише третину від необхідної кількості. Місцеві чиновники обвинувачують у нестачі – столичних, посилаючись на недофінансування з держбюджету. Натомість у МОЗ вже заявили, що брак коштів на інсулін у Харкові – це брехня.
"Діє 24 години, я один раз його колю. А цей інший, я його вколюю перед або після їжі, чотири рази на день", – показує ручки інсуліну Артем Вербицький, він хворіє на діабет уже 20 років. Цього року від потрібної норми ліків, які Міністерство охорони здоров'я гарантує безплатно, отримує лише третину.
Нестачу купує власним коштом: "Приблизно 3 тис. 120 грн – це тільки інсулін. Плюс сюди ще треба внести спирт, вату і тест-смужки для глюкометра. Це мінімальний набір. Моя пенсія по інвалідності на сьогодні становить 2 тис. 290 грн".
Купувати інсулін за власні гроші змушені й інші учасники пікету під стінами харківської міськради. Прийшли запитати в чиновників – чому не виділяються кошти на життєво необхідні ліки.
"Я недоколюю собі інсулін, що зекономити гроші хоча б на хліб", – бідкається учасниця акції Тетяна Кокорєва. Юрій Гусаковський додає: "Дружина хворіє 35 років, інвалід ІІ групи. Пенсія – 1,4 тис. грн. Почалася ця ситуація десь півтора роки тому. Давали по два картриджі, хоча має бути шість".
За даними електронного реєстру хворих, чиновники підрахували: щомісяця місту потрібно інсуліну на суму понад 5 млн грн. Проте скаржаться, що від Києва отримали лише третину від потреби.
Заступник міського голови Світлана Горбунова-Рубан дістає звітності: "Що нам розподілив Київ за щомісячною потребою, цифри, які вони поставили – в лютому це був 1 млн 634 тис. грн. А у травні всім було важко – всього 996 тис. грн. А в липні, який всіх вас збудив, – 1 млн 230 тис. грн".
У міськраді запевняють: діти цілком забезпечені інсуліном, студенти – на 70%, а дорослі – лише на 30%. Інсулінова програма – державна, тож фінансувати її з місцевого рівня не мають права.
"Якби до нас довели чіткі правила, що "орган місцевого самоврядування, у зв'язку з бюджетною децентралізацією, ми вам нічого не даємо". Крапка. Ми розуміємо загальну суму – і закладаємо її в бюджет. Або будь-які інші конфігурації. Але досі немає жодної конфігурації", – наголошує перший заступник чільника Харкова Ігор Терехов.
У МОЗ пояснюють – програму забезпечення інсуліном можна фінансувати не лише з державного бюджету, а й з місцевого. Зі свого боку, звинувачують харківську владу в невикористанні коштів на інсулін, а також у некоректних підрахунках хворих.
"У Харківській області не використали всі кошти, виділені з центрального бюджету на забезпечення інсуліном. При впровадженні електронного реєстра нам вдалося виявити різницю в 45 тис. "мертвих душ". Тобто, заявки були одні, а насправді пацієнтів було на 45 тис. менше", – запевняє речник міністерства Олександр Ябчанка.
Місцеві чиновники пообіцяли пікетувальникам розв'язати бюрократичні питання і на найближчій сесії дофінансувати інсулінову програму. Тоді хворі зможуть отримувати ліки безплатно вже на початку вересня.