«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Підвищення тарифів на газ: найстрашніший сон українців стане реальністю

Скільки платитимемо тепер?

В Україні з жовтня може подорожчати газ для населення. Як відомо, Кабінету Міністрів України з 1 серпня доведеться "прив'язати" тарифи на газ для промисловості та населення. Це необхідно, щоб продовжити програму співпраці з МВФ. У МВФ запевняють, що різниця в цінах на блакитне паливо для населення і промисловості – неприпустима. Експертам Фонду вже вдалося переконати Кабінет міністрів запровадити відповідний механізм автоматичного коригування.

Згідно з постановою уряду №187, тариф повинен формуватися за так званою формулою "Дюссельдорф +", тобто ціна на німецькому хабі + транспортування і податки. У меморандумі з МВФ прописана відповідна методика. І якщо зробити перерахунок за зазначеною формулою, виявиться, що блакитне паливо в Україні має продаватися майже на 70% дорожче. Як розповідають джерела в уряді, кредитори готові пом'якшити вимоги, але для цього необхідно зрівняти вартість газу для населення і промисловості, пише Обозреватель. Бізнес в Україні купує газ за ринковими цінами, які залежать від пропозиції і попиту.

Причому продають блакитне паливо не тільки український НАК "Нафтогаз", але і десятки іноземних компаній. У той же час для населення і постачальників комунальних послуг є одне джерело газу – "Нафтогаз". Наприклад, простим українцям НАК продає блакитне паливо за ціною 6,9 грн за кубометр, а промисловим споживачам – за 10,8 грн за кубометр.

Причому вартість бізнесу змінюється щомісяця, минулої зими різниця в тарифах досягала 80%. Українські чиновники зробили дві пропозиції МВФ. Перша – на соціальний обсяг палива залишити колишню ціну, а на "різницю" - підняти тариф до 11,47 грн/куб з жовтня.

Партнери були категорично проти такого варіанту. При цьому, як розповідають наближені до переговорного процесу джерела, другий сценарій передбачає: вже з жовтня кубометр блакитного палива без ПДВ будуть продавати по 8,822 грн. Через це може скоротитися споживання на 8,7 млрд, так як українцям доведеться економити. В той же час більш ніж на 20 млрд збільшаться видатки на фінансування субсидій. Найімовірніше, саме цей сценарій і реалізують в Україні.

"Остаточне рішення досі не прийнято. Зараз переговори ведуться, до них мають доступ далеко не всі. "Нафтогаз", приміром, відсторонили від спілкування з МВФ. Після прийняття Антикорупційного суду стало зрозуміло, що без рішення по газ не обійтися. Але з іншого боку і МВФ готовий йти на поступки, але я б сказав, що з великою часткою ймовірністю 8,8 грн за куб з жовтня – зараз основний варіант", - розповідає джерело.

Джерело

Все буде Україна