«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Синоптики шокували прогнозом погоди на липень: вся Україна – в зоні ризику

Місяць виявиться спекотним і засушливим.

Перший місяць літа – червень – позаду, на зміну йому поспішає липень, який називають "маківкою літа", це не від  слова "мак", а від поняття "верхівка голови". За інформацією синоптиків, липень – найтепліший місяць року.

Однак у липні світловий день все стрімкіше меншає. Якщо за останній тиждень червня він скоротився лише на три хвилини, то у липні сонце кожного дня перебуватиме на небі на 2-3 хвилини менше. В підсумку за липень світловий день скоротиться більш ніж на годину і триватиме на кінець місяця в середньому трохи довше, ніж 15 годин на добу. Але не скрізь: на крайньому півдні України – це мис Сарич – довгота дня складе 31 липня всього 14 год. 40 хвилин, в на крайній півночі – це село Грем’яч на Чернігівщині – день 31 липня найдовший в Україні, аж 15 з половиною годин.

Яка погода чекає нас у липні, з'ясував ТСН.ua. Ми традиційно порівняли довгостроковий прогноз Укргідрометцентру та узагальнений прогноз двох популярних метеосайтів: meteofor і sinoptik.

Укргідрометцентр: дощів на всіх не вистачить

За інформацією Українського гідрометцентру, нинішній липень буде теплішим за норму на 1,5-2 градуси.  Середня місячна температура повітря передбачається 20-26 градусів тепла, в Карпатах +16-18 градусів, це на 1-3 градуси тепліше, ніж у червні.

За даними багаторічних спостережень, абсолютний мінімум температури повітря у липні становить 1 градус тепла, на півдні Одеської, Херсонської областей та в Криму не бувало нижче +10 градусів. Однак на високогір’ї Карпат у липні зафіксовано навіть 1 градус морозу.  

Абсолютний максимум температури – 39,9 градусів тепла, у південних, східних, Дніпропетровській областях та в Криму – 41 градус вище нуля. В гірських районах +26-33.

Якщо порівняти липень з червнем, то в червні найбільші морози сягали у Карпатах -5 градусів, а в найжаркіший день було не вище +39,8 градусів. Тобто обидва перші літні місяці подібні за температурними показниками. 

Місячна кількість опадів у липні очікується 37-95 мм, у 49-90 мм, у Карпатах, на Прикарпатті та в Рівненській області  місцями 101-170 мм. Це в межах норми і приблизно стільки ж, як і в червні.

Та, як зазначив заступник директора Укргідрометцентру Анатолій Прокопенко, кількість опадів по регіонах у липні буде помітно відрізнятись.

"У західних, північних областях це 60-120 мм, на решті території країни – значно менше, від 37 до 75 мм, - конкретизував нам Анатолій Прокопенко. – Також липень, як і червень – це місяць з періодами нестійкої погоди з грозами, шквалами та чергуванням жаркої посушливої погоди і більш прохолодної. Перша декада липня буде спекотною і без опадів, короткочасні дощі і навіть зливи пройдуть переважно у західних і північних областях, а південь і схід України потерпатимуть від спеки. У липні нерідко спостерігаються шквальні пориви вітру, смерчі, зливи, градобої. Однак де конкретно їх очікувати – на місяць наперед передбачити важко, бо високоточний прогноз можливо скласти лише на три-п’ять днів, максимум на тиждень. Це не лише у нас, це й світова практика. Скажемо так: у зоні ризику – вся Україна. Все залежатиме від того, куди рухатимуться циклони, антициклони, яку територію вони охоплять".

Погодні сайти: "рай" – на заході, "пекло" – на сході 

Узагальнений прогноз погодних сайтів показує, що липень в Україні очікується неоднаковим у різних регіонах. Найбільш комфортна погода – не жарко і не холодно, з дощами – прогнозується на заході країни. А от у інших областях – палюче сонце на небі і опадів набагато менше.

Захід

На заході країни – це Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Чернівецька та Хмельницька області – незначні червневі дощі посиляться з перших днів липня. З 1-го по 3-тє число це можуть бути зливи з сильними грозами. Надалі небо трохи проясниться, але дощитиме до 7-го, а на Закарпатті – до 11 липня. Однак, незважаючи на опади, в регіоні буде тепло, лише на кілька днів на початку місяця температура знизиться до +20-21 градуса вдень і до +14-16 вночі. Надалі потеплішає до +24-26 градусів, дощі припиняться, а спека не настане. В цілому в регіоні у другій і третій декадах переважатиме комфортна погода: вдень +24-27 градусів удень і +16-19 уночі. Також можливі невеликі короткочасні дощики, які "приб’ють пилюку", однак не завадять хліборобам збирати врожай.

Північ

У північних областях – це Волинська, Рівненська, Житомирська, Чернігівська, Київська, Сумська –  липень розпочнеться по-різному. На Рівненщині, Житомирщині і Волині у перші 10 днів прогримлять грози і пройдуть сильні дощі, на Волині навіть на кілька днів похолодає до +18, тобто температура впаде більш ніж на 10 градусів. У Київській області і в столиці опадів у першій декаді майже не буде, а на Сумщині дощовий тиждень прогнозується з 7 по 14 липня. На цьому погода з опадами закінчиться для жителів півночі України аж до початку серпня.

Температура у північному регіоні очікується трохи вищою, ніж у західному, але днів, коли термометр показуватиме понад +30 градусів, буде небагато, не більше п’яти. В основному вдень матимемо +27-29, вночі +16-20. Лише у Сумській області перший тиждень виявиться спекотним: удень від +32 до +34 градусів, вночі +19-20. Та надалі і тут стане прохолодніше, весь місяць - не вище за +28 градусів.

Центр

А от жителям центральних областей – це Вінницька, Черкаська, Кіровоградська, Полтавська та Дніпропетровська – про рясні дощі доведеться лише мріяти. Трохи пощастить мешканцям Полтавщини і Дніпропетровщини: тут майже половина місяця очікується з такими-сякими опадами, але вони можливі у перші півтори декади липня, надалі – безхмарне небо і спека у +33-35 градусів удень і +21-23 вночі. Та й у дощові дні тут буде жарко: майже щодня вище +30 градусів.

В Черкаській області дощитиме з 3 по 10 липня, можливі грози. Але "з великої хмари – малий дощ", у прямому значенні цього народного прислів’я. У Вінницькій і Кіровоградській областях липень прогнозується найсухішим у регіоні: днів з незначними опадами можна буде перерахувати на пальцях якщо не однієї руки, то двох рук точно вистачить із запасом. Очевидно, що й температура повітря виявиться високою: майже весь місяць удень близько +30 градусів, в окремі дні +32-34, вночі +20-22.

Схід

З-поміж трьох східних областей – це Харківська, Донецька і Луганська –  умовно найпрохолодніша погода очікується на Харківщині. Тут після суперспекотної першої половини липня: вдень +33-35 градусів уночі +21-23, надалі температура знизиться на 4-6 градусів, тобто "лише" до +28-29 і + близько +20 відповідно. А от донеччанам і луганцям не пощастить: увесь місяць денна температура протримається вище +32 градусів, нічна – вище +20.

І якщо на Харківщині хоча б у перші півмісяця пережити спеку допоможуть короткочасні дощі, то в Донецькій і особливо в Луганській областях на них годі сподіватися. Бо дві крапельки, які означають невеликий дощик на піктограмі прогнозів погодних сайтів, насправді на практиці частенько "дематеріалізуються", і з неба так нічого й не капає, незважаючи на розрахунки синоптиків. Тобто пекельний липень на сході України дуже вірогідний.

Південь

Надзвичайно спекотно буде на півдні України: температурні максимуми в Одеській, Миколаївській, Херсонській, Запорізькій областях і в Криму становитимуть +36 градусів і більше вдень і +24 вночі. Найжаркішою очікується перша половина липня, у другій половині температура дещо знизиться, але +32 градуси вдень стануть звичайним явищем аж до серпня.

Трохи прохолодніше, завдяки освіжаючому подиху Чорного моря, буде на Одещині, в усякому разі у її південній, ближчій до моря, половині, а також у Криму. Тут денна температура коливатиметься біля +30, причому частіше нижче за "тридцятку", аніж вище. Однак нижчі показники термометра компенсуються майже повною відсутністю опадів – днів, коли парасолька може знадобитися для захисту не від сонця, а від незначного дощу, тут набереться обмаль. Найбільш дощовою може стати Запорізька область, у якій з 5 по 15 липня  інтернет-синоптики "бачать" цілих 10 днів з невеликими опадами.

Як бачимо, прогнози Укргідрометцентру та погодних сайтів близькі: місяць виявиться спекотним і засушливим, але без значних погодних катаклізмів.

 

Все буде Україна